اگر به خاطر داشته باشید، قبل از دوره گوشی های هوشمند گرفتن یک عکس عالی فرآیندی پر زحمت بود. برای این کار شما می بایست یک دوربین فانتزی و نرم افزار ویرایش خریداری می کردید و مقداری زمان و انرژی برای یادگیری نحوه استفاده از آنها را صرف می نمودید. امروزه، به لطف دستگاه‌های تلفن همراه و برنامه‌های ویرایشی که به همراه آن‌ها ارائه می‌شود، عکاسی با موبایل بسیار ساده است و تصاویر را می توان بدون هیچ آموزشی ویرایش نمود. با این وجود، کیفیت تصاویر گرفته شده بستگی به میزان بودجه ای که برای خرید گوشی هوشمند کرده اید نیز بستگی دارد. از این رو قصد داریم تا در این مطلب به بررسی برخی از ترفندهای عکاسی با گوشی بپردازیم تا بتوانید بهترین تصاویر را از سوژه های مد نظرتان بگیرید. با ما همراه باشید تا تعدادی از تنظیمات دوربین گوشی اندروید و آیفون را با یکدیگر مرور کنیم.

ترفندهای عکاسی با گوشی: استفاده از خطوط راهنمای دوربین

ترفندهای عکاسی با گوشی: استفاده از خطوط راهنمای دوربین

یکی از ساده‌ترین ترفندهای عکاسی با گوشی برای بهبود تصاویر گرفته شده استفاده از خطوط راهنمای دوربین است. این قابلیت یک سری خطوط را بر روی صفحه نمایش دوربین گوشی هوشمند شما ارائه می دهد که بر مبنای "قاعده یک سوم" است. این قاعده یک اصل از عکاسی با موبایل است که به شما می گوید تصویر گرفته شده باید به یک سوم تقسیم شود؛ هم به صورت افقی و هم به صورت عمودی. بنابراین شما 9 قسمت را در اختیار دارید. طبق این قاعده از ترفندهای عکاسی با گوشی، اگر نقاط مهم تصویر را در این تقاطع ها یا امتداد خطوط قرار دهید، عکس های گرفته شده تراز می شوند و به بینندگان اجازه می دهد راحت­تر با آن ارتباط برقرار کنند. برای فعالسازی این قاعده در گوشی اپل، کافی است به تنظیمات دوربین آیفون مراجعه کرده و گزینه Grid را فعال نمائید.

نقش فوکوس دوربین در ترفندهای عکاسی با گوشی

نقش فوکوس دوربین در ترفندهای عکاسی با گوشی

یکی دیگر از ترفندهای عکاسی با گوشی مربوط به فوکوس می شود که دوربین گوشی های هوشمند امروزی به صورت خودکار روی تصاویر فوکوس می کنند اما هر عکسی که با گوشی می گیرید لزوما واضح نیست. برای تنظیم فوکوس کافی است برنامه دوربینتان را باز کنید و روی نقطه­ ای که می‌خواهید فوکوس کنید، دو بار ضربه بزنید. برای مثال در گوشی سامسونگ، اگر سوژه مد نظرتان در حال حرکت است، احتمالا دنبال کردن آن توسط دوربین گوشی دشوار است و نیاز است که مجددا فوکوس کنید. روی صفحه ضربه بزنید تا فوکوس قبل از عکاسی با موبایل تصحیح شود و مطمئن شوید که سوژه متحرک، فوکوس بیشتری را به خود اختصاص داده است. پس از انجام این ترفندهای ساده عکاسی، یک نماد مربع یا دایره‌ای روی صفحه ظاهر می شود که از طریق آن می توانید فوکوس دوربین را تغییر دهید.

ترفندهای ساده عکاسی؛ عکاسی از زوایای مختلف

عکس گرفتن از زاویه‌های منحصر به فرد و غیرمنتظره می‌تواند آنها را به یاد ماندنی‌تر و جذاب­تر کند؛ این کار باعث می شود تا بیننده ارتباط بیشتری با عکس گرفته شده برقرار کند و از این منظر کمک زیادی به جذابیت تصویر می کند. علاوه بر این، تصویر گرفته شده را متمایز می‌کند چرا که بیشتر عکس‌های موبایلی از زاویه روبرو ثبت شده و در آن خلاقیتی دیده نمی شود. استفاده از این ترفندهای عکاسی با گوشی کار چندان سختی نیست و نیاز به کمی خلاقیت دارد. برای مثال، سعی کنید یک عکس از بالای سوژه ثبت کنید یا زاویه هایی دیگری را امتحان نمائید. در صورتی که از گوشی شیائومی استفاده می کنید، می توانید از برنامه ویرایش عکس SKRWT بهره ببرید تا تصاویر از جذابیت بیشتری برخوردار شوند.

استفاده از انعکاس تصاویر در ترفندهای عکاسی با گوشی

استفاده از انعکاس تصاویر در ترفندهای عکاسی با گوشی

اگر به دنبال عکاسی با موبایل به صورت حرفه ای هستید، نباید از انعکاس تصاویر غافل شوید. بدون شک سوژه هایی که دارای انعکاس تصویر هستند، از جذابیت بیشتری برخوردار هستند و بینندگان استقبال خوبی از آن به عمل می آورند. بنابراین در صورت مشاهده چنین مناظری از فرصت استفاده کنید و از این ترفندهای عکاسی با گوشی بهره ببرید. یافتن چنین مکان‌هایی در سطح شهر یا خانه کار چندان دشواری نیست و کافی است به دنبال گودال‌های آب، آینه‌ها، عینک‌های آفتابی، لیوان‌های نوشیدنی و سطوح فلزی مراجعه کنید. هنگام مواجهه با انعکاس تصویر بهتر است که عکاسی با موبایل از زوایای مختلف را نیز فراموش نکنید تا عکس گرفته شده به بهترین نحو ممکن نمایش داده شود.

نقش تقارن در ترفندهای ساده عکاسی

نقش تقارن در ترفندهای ساده عکاسی

بدون شک یکی از مهم­ترین نکاتی که در خصوص ترفندهای عکاسی با گوشی باید به آن توجه داشته باشید، تقارن است. تقارن را به نوعی می توان حس مبهم تناسب و تعادل توصیف کرد. تصاویری که دارای تقارن هستند، به ‌طور باورنکردنی برای چشم خوشایند هستند و همچنین یکی از ساده‌ترین و زیباترین راه‌ها برای عکاسی با موبایل است. تقارن در عکاسی معمولا به معنای ایجاد تصویری است که می توان آن را به دو بخش مساوی تقسیم کرد و هر قسمت قرینه قسمت دیگر است. این موضوع کمی متفاوت­تر از انعکاس است و آن را می توان در طبیعت نیز پیدا کرد. همچنین در صورت تمایل می توانید چنین موقعیت هایی را با گوشی اپل نیز از محیط پیرامونتان عکاسی کنید.

جمع بندی

اگر به دنبال عکاسی با موبایل هستید و اطلاعات کافی در این حوزه ندارید، می توانید از ترفندهای عکاسی با گوشی استفاده کنید تا تصاویر گرفته شده از جذابیت بهتری برخوردار شوند. در این مطلب، به طور خلاصه به برخی از ترفندهای ساده عکاسی پرداخته شده تا از طریق آنها عکسبرداری لذت بخشی داشته باشید. تمامی ترفندهای گفته شده نقش بسیار تاثیرگذاری در تصاویر گرفته شده دارند و مطمئنا استفاده از آنها می تواند کمک شایانی به عکاسی با موبایل کند. در آخر، در صورتی که سوالی در خصوص ترفندهای ساده عکاسی دارید، از بخش دیدگاه ها می توانید با ما در ارتباط باشید تا در اسرع وقت به سوالات شما پاسخ داده شود.


منبع: هاب اسپوت