در هنگام خرید تلفن همراه، معمولا به مشخصات مختلفی توجه می‌شود مانند تنظیمات صفحه نمایش گوشی که خود می توانند شامل چند مورد مختلف باشد. یکی از این مشخصات نرخ نوسازی تصویر است. هر چه نرخ نوسازی تصویر بالاتر باشد؛ تصویر روان‌تر به نظر می‌رسد و اطلاعت بیشتری در یک بازه زمانی به چشمان ما می‌رسد. صفحه نمایش 60 هرتزی، 60 بار در ثانیه؛ 90 هرتز 90 بار در ثانیه و 120 هرتزی 120 بار در ثانیه به‌روز می‌شود. در واقع یک صفحه نمایش 90 هرتزی 1.5 برابر یک صفحه نمایش 60 هرتزی به‌روز می‌شود و یک صفحه نمایش 120 هرتزی دو برابر صفحه نمایش 60 هرتزی بروز می‌شود و تصاویر را روان‌تر و نرم‌تر نشان می‌دهد. صفحه نمایش 60 و 90 و 120 هرتز بیشتر برای کسانی که اهل گیم و بازی هستند اهمیت دارد و از مهم‌ترین فاکتورهای خرید یک گوشی برای گیم است.

می‌توان نرخ نوسازی نمایشگر را در تنظیمات صفحه نمایش گوشی تغییر داد. هر چند که بالا بردن نرخ تازه سازی گوشی باعث می‌شود که مصرف باتری بیشتر شود و شاید آنقدر مهم نباشد که به باتری گوشی فشار بیشتری وارد شود. در ادامه‌ی مقاله، نحوه‌ی تنظیم صفحه نمایش 60 و 90 و 120 هرتز را باهم یاد می‌گیریم.

نرخ نوسازی چیست؟

آیا می‌دانید نرخ نوسازی چیست؟ و اینکه نرخ نوسازی نمایشگرها ثابت نیستند. محتوا و حرکت روی صفحه نمایش گوشی شما صاف و روان به نظر می‌رسد زیرا هر پیکسل به طور مداوم به‌روز می‌شود تا آخرین محتوای پردازنده تلفن همراه شما را نمایش دهد. این به‌روزرسانی تصادفی و اتفاقی انجام نمی‌شود. نمایشگرها محتوای خود را در فاصله‌های زمانی منظمی به‌روز می‌کنند که این عمل چیزی است که به عنوان نرخ تازه سازی شناخته می‌شود.

نرخ نوسازی نمایشگر مدت زمان میان به‌روزرسانی صفحه نمایش گوشی را اندازه گیری می‌کند. به بیانی دیگر، اندازه‌ گیری می‌کند که در چه مدت زمانی و با چه سرعتی محتوای روی صفحه نمایش رفرش می‌شود. واحد اندازه گیری نرخ نوسازی تصویر هرتز است. برای بهره‌مندی از نرخ نوسازی بالاتر، عوامل زیر تاثیرگذار هستند:

 • نمایشگر با قابلیت نرخ نوسازی سریع
 • پردازنده‌ی قوی و سریع
 • یک GPU سریع اجرای سریع دستورالعمل‌ها و ایجاد تصاویر گرافیکی

چگونه نرخ نوسازی گوشی را افزایش دهیم؟

در پاسخ به این سوال که چگونه نرخ نوسازی گوشی را افزایش دهیم؟ باید بگوییم می‌توان میزان نرخ نوسازی را از طریق تنظیمات گوشی همراه نیز تغییر داد. تنظیم میزان نرخ نوسازی تلفن همراه آسان است. البته با توجه به نوع و برند تلفن همراه شما ممکن است مراحل کمی متفاوت باشند. اما به طور کلی روند تغییر نرخ نوسازی گوشی موبایل یکسان است. قبل از تنظیم نرخ نوسازی حتما از به‌روز بودن گوشی خود به آخرین نسخه نرم افزار آن مطمئن شوید.

 • به تنظیمات تلفن همراه خود بروید.
 • وارد قسمت صفحه نمایش (Display) شوید.
 • روی وضوح (Resolution) ضربه بزنید.
 • وضوح مورد نظر خود را انتخاب کنید.

نکته‌ی مهمی که باید به آن توجه داشته باشید این است که شما نمی‌توانید هر میزان نرخ نوسازی را برای تلفن همراه خود تنظیم کنید. در واقع از یک میزان بالاتر و از یک میزان پایین‌تر را پشتیبانی نمی‌کند.

افزایش نرخ نوسازی گوشی سامسونگ

افزایش نرخ نوسازی گوشی سامسونگ

در مدل‌های قبلی و قدیمی، صفحه نمایش گوشی سامسونگ دارای نرخ نوسازی پایین‌تری در حدود 60 هرتز بود. اما در نسل جدید این گوشی‌های هوشمند، دارای نرخ نوسازی بالاتری تا 120 هرتز هستند. سامسونگ گوشی‌هایی با صفحه نمایش 60 و 90 و 120 هرتز را دارد. زمانی که بخواهید تجربه بهتری از یک تصویر روان‌تر برای تماشای فیلم مورد علاقه خود داشته باشید می‌توانید نرخ نوسازی گوشی خود را تغییر دهید و با فعال کردن نرخ نوسازی 90 هرتز یا بیشتر بستگی به میزان پشتیبانی تلفن همراه شما، تجربه‌ی یک نمایش بهتر را داشته باشید. نرخ نوسازی تصویر در گوشی‌های سامسونگ نرمی حرکت یا صافی حرکت یا Motion smoothness نامیده می‌شود.

برای تنظیم و تغییر نرخ نوسازی تلفن همراه‌ خود وارد تنظیمات تلفن همراه شوید و به قسمت صفحه نمایش (Display) بروید. روی Motion smoothness بزنید و گزینه‌ی مورد نظر خود را انتخاب کنید و بر روی انجام (Apply) بزنید تا تنظیمات مورد نظرتان اعمال شود. هنگام تغییر نرخ نوسازی با چند گزینه روبه‌رو می‌شوید:

 • Standard: با انتخاب این گزینه نرخ نوسازی گوشی شما روی 60 هرتز قرار می‌گیرد.
 • High: این گزینه نرخ نوسازی را روی 120 هرتز قفل می‌کند.
 • Adaptive: این گزینه به صورت پویا و با توجه به نیاز تصویر نمایش داده شده نرخ نوسازی را تا 120 هرتز تغییر می‌دهد.

توجه داشته باشید که فعال کردن نرخ تازه سازی 120هرتز باعث مصرف باتری بیشتری می‌شود.

افزایش نرخ نوسازی گوشی شیائومی

افزایش نرخ نوسازی گوشی شیائومی

اگر از گوشی‌های شیائومی استفاده می‌کنید. برای تغییر نرخ نوسازی صفحه نمایش گوشی شیائومی باید مراحل زیر را انجام دهید:

 • وارد تنظیمات گوشی همراه خود شوید.
 • به بخش صفحه نمایش بروید.
 • وارد قسمت نرخ نوسازی (Refresh rate) شوید.
 • از میان گزینه‌های موجود، نرخ نوسازی مورد نظر خودتان را انتخاب کنید. 

در زیر هر کدام از گزینه‌های نشان داده توضیحاتی برای میزان نرخ نوسازی آن گزینه نوشته شده‌است.

افزایش نرخ نوسازی گوشی آیفون

افزایش نرخ نوسازی گوشی آیفون

شرکت اپل به صفحه نمایش ایفون قابلیت نرخ نوسازی 120 هرتز را اضافه کرده است، که باعث می‌شود اسکرولی نرم در هنگام استفاده از گوشی را تجربه کنید. همچنین در نسخه‌های جدیدتر گوشی‌های آیفون نرخ نوسازی پویا به طور خودکار نیز وجود دارد. اما چون که 120 هرتز باتری را سریع‌تر خالی می‌کند. شاید شما بخواهید که از صفحه نمایش 60 و 90 و 120 هرتز به صورت پویا استفاده نکنید و برای شما میزان کمتری داشته باشد. می‌توانید از تنظیمات گوشی این کار را انجام دهید.

 • وارد تنظیمات گوشی آیفون شوید.
 • به قسمت Accessibility بروید.
 • Motion را انتخاب کنید.
 • در پایین صفحه کلید Limit Frame Rate را خواهید دید. به دلخواه و با توجه به تنظیمات مورد نظرتان آن را خاموش یا روشن کنید.

تفاوت 60، 90 و 120 هرتز

نرخ نوسازی صفحه نمایش 60 و 90 و 120 هرتز به سخت افزار گوشی بستگی دارد. طبق چیزی که پیش‌تر گفته شد، وقتی گفته می‌شود که نرخ نوسازی تصویر 60 هرتز است یعنی در هر ثانیه 60 بار تصویر را به روز رسانی می‌کند و هر چه این عدد بیشتر باشد تعداد به روز‌رسانی تصویر در هر ثانیه بیش‌تر است. نرخ نوسازی بالاتر میزان نرمی حرکات گرافیکی روی صفحه نمایش را افزایش ‌می‌دهد.

یعنی به ترتیب صفحه نمایش 60 و 90 و 120 هرتز، 1، 1.5 و 2 برابر اسکرول نرم وسریع‌تری را ارائه می‌دهند. تماشا کردن یک محتوا با کیفیت 90 و یا 120 هرتز در یک صفحه نمایش 60 هرتزی ممکن است کمی تار و حالت نویز داشته باشد. هرچه نرخ نوسازی بیشتر میزان مصرف باتری هم بیشتر است.

سخن پایانی

در حال حاضر شرکت های تولید کننده‌ی تلفن همراه تلاش بر این دارند که روز به روز نرخ نوسازی صفحه نمایش گوشی‌های خود را افزایش دهند. هر چند که صفحه نمایش 60، 90 و 120 هرتز و حتی بیشتر کیفیت بهتری برای نمایش تصویر ارائه می‌دهند. اما به طور کلی نرخ نوسازی به تنهایی ملاک مهمی برای خرید یک گوشی همراه نیست و آنقدر ارزش خرید یک گوشی را افزایش نمی‌دهد.

نرخ نوسازی بالا سبب ایجاد فشار بیشتری به پردازنده تلفن همراه می‌شود و در نتیجه باتری هم مجبور به تحمل فشار بیش‌تری شده و زودتر خالی می‌شود. علاوه بر این‌ها اکثر محتواهای تولید شده متناسب با نرخ نوسازی 60 هرتز هستند و شما به طور کلی کیفیت مناسب و مطلوبی را از تصاویر صفحه نمایش خود دریافت خواهید کرد.

منبع: Sumsung