این روزها بحث و تردید بر سر انتخاب پیام رسان واتس اپ یا پیام رسان سیگنال، موضوع بحث همیشگی کاربران تلفن‌های هوشمند است. کاربران بسیاری در سراسر دنیا مشتاقند تا ببینند کدام یک از این دو پیام‌رسان در بستری امن با امکانات درخور و کاربردی از این دوئل دو نفره بیرون می‌آیند؟ ما در این مطلب سعی کردیم تا امکانات پیام رسان سیگنال را برای شما برشماریم تا در انتخاب بین این دو پیام‌رسان سنجیده‌تر و با آگاهی از همه جوانب اقدام کنید. خبر تغییر سیاست‌های واتس اپ و اشتراک داده‌های این پیام‌رسان با فیس بوک باعث شد تا زمزمه کوچ کاربران از این پیام‌رسان به پیام‌رسانی دیگر، در تمام پلتفرم‌های گفت‌و‌گوی مجازی شنیده شود. در این موقعیت بود که بحث بررسی امنیت پیام رسان سیگنال که مهم‌ترین فاکتور برای انتخاب این اپلیکیشن پیام‌رسان است، مهم‌ترین و بنیادی‌ترین بحث برای انتخاب آن شد. در ادامه با مطلب امکانات پیام رسان سیگنال و نیز بحث‌های امنیتی آن با ما همراه باشید. 

پیام رسان سیگنال و توییت مشهور ایلان ماسک

پیام رسان سیگنال و توییت مشهور ایلان ماسک

در سال 2013 یک گروه کوچک از حامیان سرسخت حفظ حریم خصوصی پیام رسان سیگنال را راه‌اندازی کردند. گسترش سراسری این پیام رسان نیازمند چند سالی زمان بود. تا سرانجام در سال 2018 بنیانگذار واتس اپ برایان اکتون برای خلق "بنیاد سیگنال" 50 میلیون دلار پول به این پیام رسان هدیه داد. پس از فروش واتس اپ به فیس بوک اکتون از این پیام‌ رسان خارج شد و به مدیران سیگنال پیوست. 

پیام‌رسان سیگنال در واقع یک سرویس رمزنگاری شده امن و متمرکز چند سکویی (Cross-platform) است. این اپلیکیشن محصول مشترک از سه کمپانی غیرانتفاعی بزرگ آمریکایی شامل Signal Messenger, Signal Foundation, Open Whisper Systems است که با همکاری هم در سال 2021 به‌ صورت همگانی در دسترس کاربران قرار گرفت. امکانات پیام رسان سیگنال از حیثی مشابه تلگرام روسی است و محیطی مناسب با تجربه کاربری بالا در اختیار کاربران قرار می‌دهد. این روزها استفاده از پیام‌رسان‌های رایگان و اینترنتی رواج بسیاری یافته و دلیل عمده انتخاب و استقبال بسیاری کاربران از  سیگنال همین امر است. اما جرقه اصلی مطرح شدن این پیام‌رسان در دنیا و در ادامه در کشور ما ایران، پس از حوادث اعتراضات ضد نژادپرستی در امریکا همزمان با کشته شدن جرج فلوید زده شد. در این بین بسیاری از معترضین استفاده از فضای امن این پیام‌رسان را به پیام‌رسان‌های دیگر به اعتقاد آن‌ها ناامن، ترجیح دادند. اعتراف واتس اپ به فروش داده‌ها و اطلاعات خود به فیس بوک را می‌توان نقطه‌ عطف دیگری در حاشیه اعتراضات امریکا و مطرح شدن پیام‌رسان سیگنال تلقی کرد. این نکته بسیاری از کاربران پیام‌رسان‌های اینترنتی را عصبانی کرد و چندی نگذشت که همگی معترضین به سیگنال کوچ کردند.

در بحث بررسی امنیت پیام رسان سیگنال، توییت مشهور ایلان ماسک به‌ عنوان مرد ثروتمند یک جهان و ریتوییت آن توسط جک دورسی مدیر عامل توییتر نیز کمک کرد تا سیگنال آنچنان که باید دیده شود. بسیاری افراد این پیام‌رسان را دانلود و نصب کردند و واتس اپ را از روی گوشی‌های اندرویدی و آیفون خود پاک کردند. امکانات پیام رسان سیگنال باعث شد تا بسیاری از این افراد از انتخاب خود راضی باشند و اقدام به برگشت به پیام‌رسان قبلی یا پلتفرم‌های مشابه نکنند. در این بین در کشور ما نیز این پیام‌رسان یک‌ باره معروف شد و بسیاری از مردم آن را دانلود کردند. درست است که امروز هنوز وقت استفاده همگانی از آن در کشور ایران نرسیده و بسیاری از مردم علی‌رغم داشتن اکانت در این پیام‌رسان هنوز از واتس اپ یا تلگرام استفاده می‌کنند. اما بررسی امکانات پیام رسان سیگنال نشان می‌دهد، این اپلیکیشن آینده‌ای درخشان از لحاظ استفاده همگانی حتی در ایران نیز دارد. همچنین بررسی امنیت پیام رسان سیگنال نیز ما را مجاب به استفاده از این اپلیکیشن در فضایی امن و قابل‌ اعتماد می‌کند. 

امکانات پیام رسان سیگنال ما را مُجاب به استفاده از آن می کند

امکانات پیام رسان سیگنال ما را مُجاب به استفاده از آن می کند

سیگنال یک پیام‌رسان رایگان در زمینه ارسال متن، موزیک و صوت، ویدئو و فایل‌های اتچ شده است. در این پیام‌رسان امکان مکالمه صوتی و ویدئویی مهیا است. برای نصب این پیام‌رسان شما نیازمند یک شماره سیم کارت و یک پلتفرم دسکتاپ، اندروید یا IOS هستید. این پیام‌رسان نیز مانند بسیاری دیگر از پیام‌رسان‌های محبوب دارای پکیج‌های استیکر و ایموجی است. اما حسن بزرگ این پیام‌رسان همان‌طور که گفتیم امنیت بالای آن و جلب اعتماد کاربران است. در زیر تعدادی از امکانات پیام رسان سیگنال را برمی‌شماریم.

بررسی امنیت پیام رسان سیگنال

بررسی امنیت پیام رسان سیگنال

مهم‌ترین ویژگی در امکانات پیام ‌رسان سیگنال، پروتکل کدگذاری و سیستم رمزنگاری سراسری این پیام‌رسان به شیوه End-to-End است. این ویژگی یک گزینه رقابتی و مشترک در بین تمام پیام‌رسان‌های محبوب است. رمزنگاری End-to-end encryption (E2EE) در واقع یک سیستم ارتباطی است. در این تکنولوژی تنها کاربران حق خواندن پیام‌ها و حتی استیکرها را در یک مکالمه‌ی مجازیِ ‌خصوصی از نقطه آغاز تا پایان دارند. جالب آن‌که حتی کمپانی مربوطه نیز نمی‌تواند پیام‌های شما را بخواند. این نوع رمزنگاری در امکانات پیام رسان سیگنال از هک شدن اطلاعات در مسیر حراست و جلوگیری می‌کند. ارائه‌دهندگان خدمات اینترنتی، مخابراتی و ارتباطی معمولاً از این تکنولوژی استفاده می‌کنند. قابلیت دیگر در امکانات پیام رسان سیگنال که بسیار مشابه با تلگرام است، قابلیت چت‌ها یا گفتگوهای ناپدید شونده است. به کمک این ویژگی مکالمه شما در زمان مقرری که خود تعیین کرده‌اید، به‌صورت اتوماتیک ناپدید و حذف می‌شود. در واقع ویژگی رمزنگاری شده این پلتفرم باعث می‌شود هیچ دیتایی در شرکت‌های توسعه‌دهنده این پیام‌رسان ذخیره نشود، بنابراین هیچ دولت یا کمپانی ثانویه‌ای نمی‌تواند به این دیتا دسترسی پیدا کرده یا آن را از کمپانی مادر بخرد. بودجه سرمایه این کمپانی غیر انتفاعی از سرمایه‌گذارانی تأمین می‌شود که امنیت پلتفرم برای آن‌ها حرف اول را می‌زند. سیگنال از هیچ ارگانی تبلیغات قبول نمی‌کند، همچنین تبلیغ خود را به هیچ کمپانی ثانویه دیگری نمی‌سپارد و همین امر باعث شده تا ردیابی کاربران در این پیام‌رسان انجام نگیرد. 

صفحه کلید یا کیبرد ناشناس در سیگنال

یکی از جالب‌ترین ویژگی‌ها در امکانات پیام رسان سیگنال کیبرد ناشناس است. احتمالاً شما نیز تجربه کرده‌اید که بعد از تایپ واژه‌ای، آن کلمه به‌ صورت خودکار در حافظه صفحه‌ کلید گوشی هوشمندتان ذخیره می‌شود. این ویژگی در نوبت‌های بعدی به سهولتِ تایپ شما با دایره کلمات مورد علاقه‌ تان کمک فراوانی می‌کند. اما قابلیتِ صفحه نمایشِ ناشناسِ سیگنال، از چنین فرایندی جلوگیری کرده و در طی گفتگوی شما با دوستانتان هیچ واژه‌ای را ذخیره نمی‌کند.

پیام اشتباهی برای دوستتان فرستاده اید؟ آن را پاک کنید

احتمالاً برای شما نیز پیش آمده که پیام اشتباهی در یک پیام رسان برای یکی از دوستانتان فرستاده‌اید و پس از آن پشیمان شده‌اید. بسیاری از پیام رسان‌ها قابلیت پاک کردن پیام به اصطلاح Send شده را ندارند. اما در امکانات پیام رسان سیگنال قابلیت پاک کردن مسیج اشتباهی‌تان برای شما میسر شده است. 

با سیگنال شرمنده دوستانتان نشوید!

گه‌گاه برای همه ما پیش آمده که پیامی ارسال شده را خوانده‌ایم اما فرصت جوابگویی به آن را نداریم. چنین موقعیتی متأسفانه گاه باعث بروز سوءتفاهمات و کدورت‌ها شده است. سیگنال یک راهکار جلوی پای شما می‌گذارد و آن تیک زدن آن پیام به‌صورت «پیام خوانده نشده» است. اکنون با خیال راحت می‌توانید در فرصتی مناسب آن پیام را پاسخ بدهید. سیگنال برای جلوگیری از فراموش کردن این کار، به شما هر چند وقت یک‌ بار این نکته را یادآوری می‌کند. 

امکانات پیام رسان سیگنال و مسیج‌ های ناپدید شونده

ویژگی مهیج دیگر در پیام رسان سیگنال، امکان ارسال پیام‌های ناپدید شونده برای مخاطبین است. این قابلیت به شما کمک می‌کند تا مسیج‌هایی برای دوستانتان بفرستید که در زمان مقرری که معلوم کرده‌اید، به‌ صورت خودکار ناپدید شوند. بازه زمانی در این قابلیت 5 ثانیه تا 1 هفته بوده و نیاز است که شما آن را فعال کنید. آنچه در مورد این قابلیت مهم است، موضوع ویژگی متقابل بوده که طی آن فعال کردن این تنظیمات باعث می‌شود متقابلاً شما نیز در چت با دوستان با این محدودیت‌ها روبه‌رو شوید. 

مشاهده جزئیات پیام ارسالی و دریافتی در سیگنال

تمامی مشخصات پیام‌های ارسالی و دریافتی در سیگنال درج می‌شوند. این بدین معنا است که شما به‌ طور دقیق متوجه می‌شوید که پیام مورد نظر در چه زمانی نوشته شده، در چه زمانی ارسال شده و در چه زمانی به دست شما رسیده است. به جزء اطلاعاتی که در موارد بسیاری می‌تواند مورد توجه شما قرار گیرد، ویژگی مذکور در بحث بررسی امنیت پیام رسان سیگنال نیز بسیار مورد توجه قرار گرفته است. 

اگر گوشی شما مفقود شد با پین سیگنال همه اطلاعات را برگردانید

پین سیگنال (PIN Singnal) یک کد چند رقمی است که در صورت دزدیده شدن یا مفقود شدن گوشی هوشمند شما حتماً به کارتان خواهد آمد. در راه‌اندازی سیگنال در یک دستگاه جدید با وارد کردن این پین تمامی مشخصات پروفایل، مخاطبین، تنظیمات پیام رسان و افرادی که در اکانت قبلی بلاک کرده بودید، مجدداً در سیگنال جدید روی گوشیتان خواهند آمد. 

اسکرین شات از صفحه نمایش ممنوع!

امکانات پیام رسان سیگنال به شما برای امنیت بیشتر و صد درصدی کمک فراوانی می‌کند. در این بخش نیز شما می‌توانید امکان هرگونه تصویر برداری از صفحه نمایش و گفتگوی خود را - درست مانند قابلیتی مشابه در سکرت چت تلگرام - ممنوع کنید.

سیگنال خود را امن و مطمئن کنید

فعال کردن ویژگی قفل صفحه پیام رسان به سیگنال کمک می‌کند تا از سیستم امنیتی روی گوشی شما که شامل پین، رمز عبور یا سیستم‌های بیومتریک مثل اثر انگشت است، برای قفل صفحه پیام رسان کمک بگیرد.

پنهان کردن نشانگر تایپینگ

معمولاً در پیام‌ رسان‌های معمول و محبوب اگر برای دوستتان درحال تایپ یک مسیج باشید، نشانگرهایی در بالای صفحه پیام رسان به اطلاع او خواهند رساند که شما در حال نوشتن هستید. امکانات پیام رسان سیگنال این قابلیت را حذف کرده است. به‌ صورتی‌ که در طی نوشتن پیام دوست شما نخواهد فهمید که شما در حال تایپ مطلبی برای او هستید. این موضوع وقتی به کمک شما خواهد آمد که مثلاً از نوشتن مسیج مربوطه منصرف شوید و آن را ارسال نکنید. 

جایی برای پیام های شخصی در سیگنال

اگر با پیام رسان تلگرام کار کرده باشید، با قابلیت Saved Messages آشنا هستید. با کمک این ویژگی شما می‌توانستید هر نوع از محتوا را در قسمتی شخصی در تلگرام ذخیره کنید. Note to Self نیز در میان امکانات پیام رسان سیگنال دقیقاً همین کار را انجام می‌دهد. 

ری اکشن دادن به پیام بدون تایپ کردن نظرمان

همانطور که احتمالاً دیده‌اید، چند ایموجی مشخص در اینستاگرام وجود دارند که می‌توانید به کمک آن‌ها صریح و مختصر ری‌ اکشن خود را نسبت به محتوای مورد نظر ابراز کنید. در سیگنال نیز به همین صورت شما با چند ایموجی از قبل ضمیمه شده می‌توانید نظر و واکنش خود را به‌ صورت خلاصه و کلی بدون دادن هرگونه کامنت ارسال کنید. 

با امکانات پیام رسان سیگنال به راحتی گروه های مختلف را مدیریت کنید

امکان جذاب دیگر در پیام رسان‌های اینترنتی جدید تشکیل گروه برای مصارف مختلف مثل گفتگو یا ارسال فایل‌هایی مثل موسیقی یا ... است. امکانات پیام رسان سیگنال در بخش ایجاد گروه‌ها به‌ طور کلی شامل مدیریت گروه‌ها و در ادامه اقداماتی مانند مشاهده اعضا، امکان مدیریت چند نفره، تغییر نام گروه و حذف و اضافه کردن اعضای گروه است. همچنین اگر به دلیلی خاص قصد تغییر لینک گروه را داشتید، این کار در سیگنال به‌ راحتی انجام‌پذیر است. 

سیگنال را با آرشیو کردن پیام ها خلوت کنید

آرشیو کردن چت‌ها به شما کمک می‌کند تا بدون از بین بردن متن و محتوای چت‌ها صفحه اصلی پیام رسان سیگنال را خلوت و خالی کنید. شما می‌توانید به بخش آرشیو رفته و دوباره پیام‌ها را مانند قبل برگردانید. 

با QR Code اعضا را به گروه خود راهنمایی کنید

امروزه QR کدها فن‌آوری جدیدی است که با استفاده از آن می‌توانید بدون ارسال لینک یا اعلام نام گروه، اعضای جدیدی را برای عضویت به گروه خود راهنمایی کنید. کافی است QR کد مربوط به گروه خود را روی کالا یا کارت ویزیت خود درج کرده و به افراد بدهید. مطمئن باشید با اسکن این کد به‌ راحتی می‌توان به گروه شما دعوت شد. 

پین کردن پیام های مهم در سیگنال چت

پین کردن پیام های مهم در سیگنال چت

اگر از کاربران واتس اپ باشید و البته قبلاً از پیام رسان تلگرام استفاده کرده باشید، می‌دانید که عدم وجود پین مسیج در واتس اپ تا چه حدی برای اعضای آن دردناک بوده است. پین کردن یا آن‌ پین کردن مسیج یک ویژگی مهم در تلگرام و گروه و کانال‌های آن محسوب می‌شد که در طی آن مدیر یا ادمین گروه با پین کردن یک پیام مهم آن را به بالای صفحه گروه انتقال می‌داد. به‌ صورتیکه تمامی اعضا آن پیام تأکیدی را می‌خواندند. مطالبی مثل مقررات گروه یا یک خبر فوری یا... همگی معمولاً در پیام‌ رسان تلگرام توسط مدیر پین می‌شدند. سیگنال این امکان مهم و حیاتی را در طراحی پیام رسان خود در نظر گرفته است. 

قابلیت ها و امکانات پیام رسان سیگنال بیشتر از آن چیزی است که فکر می کنید

قابلیت ها و امکانات پیام رسان سیگنال بیشتر از آن چیزی است که فکر می کنید

به جز موارد مذکور امکانات پیام رسان سیگنال (وبسایتگوگل پلی) بسیار گسترده‌تر از آن چیزی است که خواندید. پشتیبانی از زبان‌های مختلف مانند فارسی، امکان منشن کردن اعضا با علامت @، مدیریت سایز فونت‌ها، مشاهده دستگاه‌های مختلف متصل به سیگنال و امکان حذف آن‌ها و ... همه و همه از سیگنال یک پیام رسان کامل و جامع ساخته است. امکانات پیام رسان سیگنال و البته توجه ویژه آن به بحث‌های امنیتی باعث شده تا بسیاری افراد تمام پیام‌ رسان‌های خود را حذف کرده و سیگنال را روی گوشی‌های هوشمند خود نصب کنند.