امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی گام های بلندی در وسایل ارتباطی مخصوصا بکارگیری از گوشی های موبایل برداشته ایم اما این نمی تواند بدین معنا باشد که همه وسایل مورد استفاده مان بی نقص و بدون مشکل هستند مانند گوشی ها که هر نسخه از گوشی های جدیدی که می آید دارای باگ جدید تری می شود که باید در مدل بعدی رفع گردد. در این میان دارندگان گوشی های شیائومی همیشه به سخت افزار قدرتمند و ارزش خرید بسیار بالای محصولات این کمپانی چینی مباهات می کنند اما پس از گذشت مدت زمانی این گوشی های موبایل شروع به کند شدن می کنند و افزایش سرعت گوشی شیائومی یکی از دغدغه هایی می شود که علی رغم کارکرد خوب گوشی شیائومی، ذهن کاربران را به خود مشغول می سازد. ممکن است مطالب زیادی در این باره خوانده باشید اما در این آموزش سعی داریم تا با ارائه راه حل هایی عملی، به شما کمک کنیم تا بتوانید مشکل سرعت کم گوشی های شیائومی را به طور قطعی برطرف کنید، پس با ادامه مطلب همراه ما باشید.

چگونه سرعت گوشی شیائومی را بالا ببریم

افزایش سرعت گوشی شیائومی یکی از دغدغه هایی است که دارندگان گوشی شیائومی عموما بدان گرفتار می شوند. کند شدن سرعت گوشی به عوامل زیادی بستگی دارد که هر کدام به تنهایی می توانند در کند شدن سرعت گوشی نقش مهمی را ایفا کنند. با رعایت برخی نکات میتوانیم به بهبود سرعت دستگاه مان کمک کنیم، مانند: پرهیز از نصب بیش از اندازه برنامه و اپلیکیشن روی گوشی، یا انجام بروزرسانی هایی که برای برنامه ها و گوشی توسط شرکت های سازنده آنها ارائه می شوند. در نهایت یکی دیگر از دلایل کند شدن گوشی ردمی یا شیائومی را میتوان به نصب برنامه های ناشناخته و مشکوک مربوط دانست زیرا اینگونه برنامه ها مخرب بوده و علاوه بر خراب کردن موبایل شما سرعت گوشی را نیز کند می کنند. حال میخواهیم روش هایی را به شما آموزش دهیم که با انجام آن ها قطعا سرعت گوشی شیائومی یا گوشی ردمی شما افزایش میابد و می توانید با این روش ها به بالا بردن سرعت گوشی شیائومی خود کمک کنید. بنابراین در ادامه به روش های افزایش سرعت گوشی شیائومی می پردازیم.

پاک کردن حافظه کش گوشی

حافظه پنهان گوشی در باب بالا بردن سرعت گوشی شیائومی

تمامی سیستم عامل ها بخشی را به عنوان حافظه کش دارند که اطلاعات مهمی از برنامه ها و خود سیستم عامل را در خود جای می دهد. اطلاعاتی که در حافظه کش ذخیره می‌شود در واقع همان اطلاعاتیست که یک اپلیکیشن و یا برنامه خاص برای اجرای مجدد به آنها نیاز دارد. حافظه کش این امکان را برای گوشی شما به وجود می‌آورد تا تنها برای یک بار این اطلاعات را بارگذاری کند، سپس در دفعات بعدی، برنامه نیازی به بارگذاری مجدد این اطلاعات نخواهد داشت. البته باید توجه داشت که این اطلاعات موقتی بوده و پس از گذشت مدت زمانی بلااستفاده می شوند و دیگر کارایی خاصی ندارند و پس از مدتی فقط سبب پر شدن حافظه کش می شوند. پر شدن حافظه کش گوشی یکی از علل بسیار شایع برای کند شدن انواع مختلف گوشی های هوشمند است. کاربران گوشی های شیائومی اغلب به دلیل بی توجهی یا عدم آگاهی از این مسئله با مشکل کند شدن سرعت گوشی برخورد می کنند. پاک کردن حافظه کش در اکثر اوقات سبب بالا رفتن سرعت گوشی شیائومی می گردد. برای پاک کردن حافظه کش روش های مختلفی وجود دارد که در این بخش به آنها اشاره می کنیم.

پاک کردن حافظه کش برنامه ها

اپلیکیشن هایی که در گوشی نصب می شوند اطلاعاتی را در حافظه کش گوشی ذخیره می کنند تا بتوان در استفاده های بعدی برنامه را سریعتر لود کرد و از آن استفاده نمود اما پس از گذشت مدت زمانی، این داده ها نه تنها دیگر مورد استفاده قرار نمی گیرند بلکه باعث سنگین شدن برنامه و پر شدن حافظه پنهان اپلیکیشن نیز می شوند که اثر مخربی همچون کند کردن عملکرد گوشی را به همراه خواهد داشت؛ پس پاک کردن حافظه کش برنامه ها می تواند یکی از مهمترین روش های افزایش سرعت گوشی شیائومی باشد. حال اصلی ترین راهکاری که پیش روی شما کاربران گوشی های شیائومی است، یافتن برنامه هایی است که حافظه زیادی را به کار گرفته و در نتیجه سرعت پردازش گوشی را پایین می آورند. به این منظور می توانید از برنامه های ویژه کنترل عملکرد گوشی استفاده کنید. چنین اپلیکیشن هایی کمک می کنند برنامه هایی را که حافظه زیادی مصرف می کنند و سرعت CPU گوشی را پایین می آورند شناسایی کنید. برای مثال اپلیکیشن Profiler با ارائه یک نمای کلی از مصرف اینترنت دیتا، وای فای، سرعت GPU و میزان استفاده از RAM، این امکان را برای کاربر فراهم می کند تا خیلی زود برنامه های مخرب برای سخت افزار گوشی خود را بیابید. در همین برنامه می توانید انتخاب کنید که اپلیکیشن های مسبب افت سرعت گوشی تان را موقتاً غیر فعال یا حتی به طور کلی حذف کنید.

روش دیگر برای پاک کردن و غیرفعال کردن یا پاک کردن اپلیکیشنی که میزان زیادی از منابع سیستم را مصرف می کند، استفاده از تنظیمات گوشی شیائومی است که به راحتی به کاربران خود اجازه انجام اعمال فوق را می دهد. برای پاک کردن حافظه کش برنامه هایتان ابتدا برنامه یا برنامه هایی که حافظه زیادی اشغال کرده اند یا منابع سیستمی زیادی را مصرف می کنند را شناسایی کنید سپس از طریق تنظیمات مراحل زیر را دنبال کنید:

 • به تنظیمات گوشی بروید
 • گزینه apps را انتخاب کنید
 • انتخاب برنامه مورد نظر و ضربه زدن بر روی گزینه storage
 • ضربه زدن بر روی دکمه clear cache

پاک کردن حافظه کش برنامه ها

نکته : اگر قصد دارید تا تمامی اطلاعات اپلیکیشن را پاک کنید بر روی گزینه clear data ضربه بزنید سپس دکمه ok را انتخاب کنید. البته توجه داشته باشید که با این کار تمامی اطلاعات اپلیکیشن اعم از فایل، تنظیمات و اطلاعات حساب کاربری شما پاک خواهد شد.

پاک کردن حافظه پنهان گوشی

اگر با پاک کردن حافظه کش برنامه، سرعت گوشی پوکو یا شیائومی شما تغییری نکرد باید به پاک کردن حافظه کش گوشی اقدام کنید. حافظه کش گوشی متشکل از اطلاعات برنامه ها و خود سیستم است که در طولانی مدت می تواند سبب پایین آمدن سرعت موبایل هوشمند شما گردد. برای پاک کردن حافظه کش گوشی دو روش کلی وجود دارد. روش اول پاک کردن حافظه کش سیستم از طریق تنظیمات گوشی است که بطور کامل آن را شرح خواهیم داد و روش دوم پاک کردن حافظه نهان از طریق برنامه های ثالث می باشد که تعدادی از این برنامه ها را معرفی خواهیم کرد.

برای حذف داده های ذخیره شده در حافظه نهان گوشی مراحل زیر را به ترتیب دنبال کنید:

 • وارد بخش تنظیمات گوشی شوید.
 • بر روی گزینه about phone ضربه بزنید
 • گزینه Storage را انتخاب کنید

گزینه Storage را انتخاب کنید

 • بر روی دکمه Cached Data ضربه بزنید

بر روی دکمه Cached Data ضربه بزنید

 • در پاپ آپ باز شده دکمه Ok را انتخاب کنید.

با این کار کش سیستم گوشی شیائومی شما پاک می شود و تمام فایل های ذخیره شده موقت آن حذف می گردند اما نگران نباشید، اینها فایل‌های اصلی، تصاویر یا فیلم های ذخیره شده در بخش گالری شما را شامل نمی شوند بلکه فقط فایل‌هایی را حذف می کند که توسط تلفن شما برای انجام سریعتر کارها استفاده می شدند.

روش دومی که در اینجا برای پاک کردن حافظه نهان سیستم به شما معرفی می کنیم، استفاده از اپ های جانبی است که با دانلود این برنامه ها از گوگل پلی یا اپ استورهای معتبر دیگری همچون بازار می توانید به راحتی به آنها دسترسی پیدا کنید. اولین ابزاری که قصد معرفی آن را داریم برنامه معروف CCleaner است که یکی از محبوب ترین و معروف ترین اپلیکیشن های پاکسازی سیستم می باشد. یکی از قابلیت های مهم و حیاتی این برنامه پاکسازی حافظه کش گوشی است که به راحتی و تنها با یک کلیک می توانید این کار را انجام دهید. پس از نصب برنامه برروی Quick Scan ضربه بزنید و بخش هایی که قصد پاک کردن آن را دارید را انتخاب کنید، در انتها بر روی Finish Cleaning ضربه بزنید. کار تمام شد و تمامی بخش های پیدا و نهان حافظه گوشی شما به راحتی پاک شدند. شما با این برنامه به راحتی با همین کار به افزایش سرعت گوشی شیائومی شما کمک شایانی می کند.

کاهش سرعت انیمیشن ها گوشی شیائومی

یکی از جنبه های بسیار شاخص در گوشی های شیائومی استفاده از انیمیشن های زیاد در رابط کاربری این گوشی هاست. اگرچه این انیمیشن ها جلوه زیبایی در هنگام استفاده از دستگاه را برای کاربران به ارمغان می آورند اما بخش قابل توجهی از منابع سیستم را مصرف می کنند که این کار باعث کم شدن سرعت گوشی می شود. اگر بین کارایی و جلوه های بصری و انیمیشن بکار رفته، شما نیاز مبرمی به کارایی بالاتر دارید، توصیه می کنیم سرعت انیمیشن های گوشی شیائومی را کاهش دهید تا بخش کمتری از منابع سیستم صرف اجرای آنها شود. برای کاهش سرعت انیمیشن مراحل زیر را به دقت انجام دهید.

 • وارد تنظیمات تلفن همراهتان شوید.
 • گزینه about phone را انتخاب کنید.
 • چند بار بر روی MIUI ضربه بزنید تا گزینه developer options are activated فعال شود.
 • وارد تنظیمات شوید و Additional Setting را انتخاب کنید.
 • Developer Options را انتخاب کرده و گزینه Transition Animation Scale را پیدا کنید.
 • مقیاس انیمیشن را به 5x کاهش دهید.

 پس از انجام تنظیمات فوق، سرعت انیمیشن ها کاهش یافته و در مقابل سرعت گوشی افزایش می یابد.

به روز نگه داشتن گوشی

تمامی سیستم های کامپیوتری مخصوصا گوشی ها دارای مشکلات و نواقص نرم افزاری پیدا و پنهان بسیاری هستند که در طول زمان کاربران با آنها مواجه می شوند. یکی از روش های مرسوم و پرکاربرد در حل نواقص و مشکلات سیستم ها، به روز کردن آنهاست که نه تنها باعث برطرف شدن این مشکلات می شود بلکه در اکثر اوقات سبب بالا رفتن سرعت و عملکرد بهتر آنها نیز می شود. پس می توان به روز نگه داشتن گوشی را به نوعی یکی از روش های افزایش سرعت گوشی شیائومی دانست که به راحتی و طی چند مرحله ساده می توانید هر از چندگاهی از به روز بودن دستگاه تان مطمئن شوید. برای به روز کردن گوشی شیائومی می توانید مراحل زیر را هر هفته یا هر ماه یکبار انجام دهید.

 • به بخش تنظیمات گوشی بروید
 • از بخش تنظیمات، گزینه about phone را انتخاب کنید
 • در صفحه جدید بر روی عبارت system updates ضربه بزنید
 • اگر گزینه No Updates available را مشاهده کردید، گوشی پوکو یا شیائومی شما آپدیت می باشد.

اما اگر آپدیتی وجود داشته باشد، در صفحه فوق گزینه Download Update را انتخاب کنید، تا به روز رسانی فوق دانلود و نصب شود.

تغییر پوسته گوشی

شرکت شیائومی برای گوشی های خود رابط کاربری مخصوصی را با عنوان MIUI معرفی کرده و بر روی تمامی گوشی های این شرکت بطور پیش فرض نصب می باشد. این رابط کاربری دارای بخش های فراوانی در زمینه خصوصی سازی و بالا بردن عملکرد دستگاه می باشد اما نکته ای که حائز اهمیت می باشد این است که رابط کاربری پر زرق و برق MIUI بسیار سنگین بوده و بخش قابل توجهی از منابع سیستم را مصرف می کند. اگر به تنظیمات خاصی نیاز ندارید و عملکرد گوشی ردمی یا شیائومی یا پوکو شما از اهمیت بیشتری در ماقبل مزیت های رابط کاربری اختصاصی شیائومی برخوردار است، توصیه ما استفاده از پوسته های سبکتر همچون Nova Launcher ،Apus Launcher یا Pixel Launcher می باشد که قطعا به دلیل سبک بودن سبب افزایش سرعت گوشی شیائومی شما خواهند شد. برای دانلود این پوسته ها می توانید از اپ استورهای معتبر همچون پلی استور یا کافه بازار که در زیر لینک آنها قرار داده شده، استفاده کنید. البته نکته ای که قبل از استفاده از لانچرهای فوق باید بدان توجه داشته باشید حتما از اطلاعات گوشی خود بکاپ تهیه کنید، زیرا احتمال دارد در برخی مدل های گوشی شیائومی دچار مشکل یا عدم کارکرد صحیح بخشی از دستگاه شوید.

لینک دانلود برنامه Nova Launcher

لینک دانلود برنامه Nova Launcher از گوگل پلی

دانلود برنامه Nova Launcher از کافه بازار

لینک دانلود برنامه Apus

دانلود برنامه Apus از گوگل پلی

دانلود برنامه Apus از کافه بازار

لینک دانلود برنامه Pixel Launcher

دانلود برنامه Pixel Launcher از گوگل پلی

دانلود برنامه Pixel Launcher از کافه بازار

روشن خاموش کردن گوشی شیائومی

بسیاری از افراد عادت ندارند تا هر شب پیش از خواب گوشی خود را خاموش کنند و به همین دلیل نیز ممکن است تا روزها موبایلشان را روشن نگه دارند. این موضوع می تواند تأثیر بسیار بدی بر عملکرد گوشی و سرعت پردازش CPU گوشی داشته باشد. در هر بار خاموش و روشن شدن مجدد، گوشی شما تمام فایل های زباله و مخرب ایجاد شده در حافظه را پاک کرده و تمام فعالیت های غیر ضروری در حال انجام در گوشی موبایلتان را متوقف می کند و به این ترتیب یک بهینه سازی خودکار را به عمل می آورد. بنابراین بد نیست گوشی خود را پیش از خواب خاموش کرده و یا حداقل یک بار در طی روز آن را ری‌استارت نمایید. برای ری‌استارت کردن گوشی شیائومی خود کافی است تا کلید پاور گوشی را نگه داشته و گزینه Reboot را انتخاب کنید.

عدم نصب برنامه های ناشناس

عدم نصب برنامه های ناشناس

یکی از شایع ترین مشکلاتی که تقریبا اکثر کاربران با آن دست و پنجه نرم می کنند و می تواند نه تنها باعث کند شدن گوشی شود بلکه حتی اطلاعات حساس آنها را به خطر می اندازد، استفاده از اپلیکیشن های ناشناس و نامعتبر است. دانلود برنامه از منابع معتبر می تواند تا حدود زیادی، از این مشکل جلوگیری کند. بطور مثال پلی استور شرکت گوگل قبل از اینکه برنامه ها را در استور خود قرار دهد، ابتدا آنها را توسط اسکنر قدرتمند خود، مورد ارزیابی قرار می دهد و در صورتی که بخش یا بخش هایی از اپلیکیشن فوق دارای مشکل امنیتی یا دسترسی غیر مجاز به اطلاعات کاربر باشد، از انتشار آن برنامه جلوگیری می کند. پس توصیه ما در این مورد، دانلود اپلیکیشن از منابع معتبر همچون گوگل پلی استور می باشد و در نهایت اگر قبلا برنامه ای را نصب کرده اید که از منبعی نامعتبر بوده و یا سرعت گوشی شما را به شدت کاهش داده، حتما برنامه فوق را از گوشیتان حذف کنید تا هم از اطلاعاتتون در مقابل دزدی های این چنینی جلوگیری کنید و هم منابع سیستم را آزاد کنید تا با این کار سبب بالا بردن سرعت گوشی شیائومی مورد استفاده تان شوید.

نتیجه گیری

اگرچه عموما گوشی های شیائومی از کیفیت ساخت خوب و سخت افزار قدرتمند برخوردار هستند اما بی توجهی به بعضی نکات سبب کاهش سرعت و کاهش عملکرد دستگاه خواهد شد. در این آموزش روش هایی همچون به روز رسانی دستگاه، پاک کردن کش گوشی و کش برنامه های نصب شده، روشن خاموش کردن دستگاه و همچنین حذف برنامه های مشکوک و نصب اپلیکیشن از اپ استورهای معتبر همچون گوگل پلی استور را به شما معرفی کردیم که قطعا هر کدام از موارد فوق سبب آزاد شدن بخش قابل توجهی از منابع سیستم شده و در نهایت باعث بالا رفتن سرعت گوشی شیائومی شما خواهد شد. در انتها اگر شما روش دیگری برای بالا بردن سرعت گوشی شیائومی سراغ دارید که در این آموزش ذکر نشده، خوشحال می شویم که از طریق بخش نظرات با ما و دیگر کاربران سایت همه چی آنلاین، آن را به اشتراک بگذارید.

منبع: itposlovi.me