مدیریت فایل جزو امکاناتی است که هر کاربری به آن نیاز دارد و به دنبال بهترین نرم افزار مدیریت فایل است. ماهیت آزاد اندروید به کاربران گوشی سامسونگ و دیگر برندها، این امکان را می‌دهد که به‌ سادگی فایل‌های دستگاه خود را مرور کنند و بدون نیاز به کامپیوتر، کارهایشان را انجام دهند. بنابراین، یک فایل منیجر، ابزار بسیار مفیدی برای هر کسی است که از تلفن یا تبلت اندرویدی استفاده می‌کند. اکثر سازندگان، تلفن‌ها و تبلت‌های اندرویدی خود را با یک فایل منیجر پیش‌ فرض عرضه می‌کنند؛ اما اغلب از یک برنامه ساده با امکانات اولیه برای این منظور استفاده می‌کنند. اگر امکانات بیشتر و بهترین نرم افزار مدیریت فایل را می‌خواهید، گزینه‌های زیادی وجود دارند. فروشگاه Google Play مملو از برنامه‌های مدیریت فایل است، اما طبیعتاً همه آن‌ها خوب نیستند. بنابراین ما بهترین نرم افزار مدیریت فایل در اندروید را در قالب یک فهرست ۱۰ تایی برای شما آماده کرده‌ایم. طبیعی است که تمام گزینه‌ها، نرم‌افزارهای خوبی هستند و بنا بر نیاز و سلایق شخصی شما، بهترین گزینه تعیین خواهد شد.

از بهترین نرم افزار مدیریت فایل چه می‌خواهیم؟

برنامه مدیریت فایل یا File Manager برنامه‌ای است که به شما امکان می‌دهد فایل‌ها و پوشه‌های دستگاه خود را مدیریت کنید. File Explorer که قبلاً به‌ عنوان Windows Explorer شناخته می‌شد، برجسته‌ترین فایل منیجری است که هر کاربری تجربه استفاده از آن را دارد. برای بسیاری از کاربران شاید برنامه My Files، یعنی مدیریت فایل پیش‌ فرض گوشی سامسونگ کافی باشد. اما برخی به دنبال گزینه‌های کامل‌تری هستند. با مدیریت فایل، می‌توانید فایل‌ها و پوشه‌ها را ایجاد کنید، تغییر نام، کپی و انتقال دهید و در نهایت آن‌ها را حذف کنید. این‌ها امکانات اولیه‌ای هستند که حتی برنامه‌های پیش‌ فرض هم ارائه می‌دهند، اما چه امکاناتی برای بهترین نرم افزار مدیریت فایل شدن لازم است؟ نرم‌ افزارهای مدیریت فایل مدرن نه تنها فایل‌های محلی را مدیریت می‌کنند، بلکه می‌توانند به سرویس‌های ذخیره‌سازی ابری نیز متصل شوند. بنابراین می‌توانید فایل‌ها و پوشه‌ها را در سرویس‌هایی مانند Google Drive ،Dropbox و OneDrive مدیریت کنید. برخی از این برنامه‌ها می‌توانند با استفاده از پروتکل‌هایی مانند FTP ،sFTP ،WebDAV و SMB به سرورها متصل شوند. در ادامه ۱۰ نرم‌افزار مدیریت فایل برتر را به شما معرفی خواهیم کرد:

گوگل Files

گوگل Files

برنامه Files که ساخته خود گوگل است، در سال ۲۰۱۷ منتشر شد و تا امروز راه درازی را پیموده و حالا به یک مدیریت فایل تمام‌ عیار با امکانات مفید تبدیل شده است. می‌توانید فایل‌ها و پوشه‌ها را مستقیماً در حافظه یا با پیمایش در دسته‌های مختلف محتوا مدیریت کنید. از نظر امکانات نمی‌توانیم Files را بهترین نرم افزار مدیریت فایل در اندروید بدانیم، اما تمام نیازهای معمول هر کاربری را پوشش می‌دهد، اما خبری از توانایی فشرده‌سازی فایل‌ها نیست.

برنامه «Files by Google» شامل یک پوشه ایمن است که می‌توانید فایل‌های حساس خود را در آن ذخیره کنید و می‌توانید با استفاده از یک پین یا الگو آن را قفل کنید. علاوه بر این، با پیشنهاد مواردی برای حذف به شما کمک می‌کند محتویات اضافی گوشی خود را پاک کنید. همچنین امکان به اشتراک‌گذاری فایل بدون اتصال به اینترنت با سایر کاربران سیستم عامل اندروید و کروم (که برنامه Files را نصب کرده‌اند) فراهم شده است. به‌ طور کلی، Files یکی از ساده‌ترین و آسان‌ترین فایل منیجرهای موجود است.

مدیریت فایل Amaze

نرم‌ افزار مدیریت فایل Amaze یک برنامه متن‌باز است که با طراحی ساده و مرتب، تمام ابزارهای اصلی مدیریت فایل را در خود گنجانده است. این برنامه همچنین بدون تبلیغات است و تمام ویژگی‌های آن بدون خرید نسخه کامل در دسترس هستند. با این حال، اگر از برنامه رضایت کامل داشتید می‌توانید کاملاً اختیاری به توسعه‌دهندگانش کمک مالی کنید. از نظر ویژگی‌ها، مرور فایل‌ها به شکل تب‌های مختلف، مدیریت برنامه‌ها، دسترسی روت، پشتیبانی از رمزگذاری فایل و خدمات ذخیره‌سازی ابری را دریافت می‌کنید. مدیریت فایل Amaze همچنین شامل ابزاری داخلی برای خواندن فایل‌های apk، خواننده پایگاه داده و نمایشگر متن است. تمام این امکانات با برنامه‌ای رایگان و بدون تبلیغ، Amaze را کاندیدایی مهم برای بهترین نرم افزار مدیریت فایل بودن می‌کند.

FX File Explorer

FX File Explorer یک برنامه مدیریت فایل با تمرکز بر حفظ حریم خصوصی و بدون تبلیغات است و ادعا می‌کند هیچ تجزیه و تحلیلی روی داده‌ها انجام نمی‌دهد. همین موضوع آن را به بهترین نرم افزار مدیریت فایل با هدف حفظ حریم خصوصی تبدیل می‌کند. این برنامه با دستورالعمل‌های متریال طراحی شده و بسیاری از ویژگی‌ها از جمله تمام ابزارهای اصلی مدیریت فایل و پشتیبانی از نمای دوتایی را فراهم می‌کند. علاوه بر این، یک ویرایشگر متن و پشتیبانی از رمزگذاری را در خود جای داده است. با خرید ماژول الحاقی FX+ می‌توانید به ویژگی‌های بیشتری از جمله پشتیبانی از سرویس‌های ذخیره‌سازی ابری، دسترسی به شبکه با پشتیبانی از FTP ،SFTP ،WebDAV و SMB دسترسی داشته باشید. همچنین FX Connect، قابلیت انتقال فایل‌ها بین دستگاه‌ها با استفاده از Wi-Fi Direct و دسترسی به وب به ارمغان می‌آورد. FX File Explorer برای دانلود و استفاده رایگان است، اما همانطور که گفته شد برای برخی از ویژگی‌ها به ماژول پولی FX+ نیاز دارید.

MiXplorer Silver

MiXplorer Silver که توسط هوتن پارسا، عضو توسعه‌دهندگان XDA ایجاد شده است، یکی دیگر از مدیریت فایل‌های عالی است. این برنامه بسیاری از ویژگی‌های سفارشی‌سازی، از جمله توانایی بهینه‌سازی تم را دارد و به شما امکان می‌دهد گزینه‌های منو و دکمه‌ها را فعال یا غیرفعال کنید. MiXplorer همچنین از مرور زبانه‌ای و پنل دوگانه در حالت افقی پشتیبانی می‌کند. شما همه گزینه‌های اصلی مدیریت فایل، پشتیبانی از ۱۹ سرویس ذخیره‌سازی ابری، ابزارهای فشرده‌سازی، دسترسی روت، پشتیبانی از رمزگذاری فایل و بسیاری موارد دیگر دسترسی خواهید داشت. با در نظر گرفتن تمام این نکات، MiXplorer را عضوی شایسته برای فهرست بهترین نرم افزار مدیریت فایل می‌کند و به وضوح یکی از غنی‌ترین فایل منیجرهایی است که می‌توانید دانلود کنید.

مدیریت فایل InShot

مدیریت فایل InShot

برنامه مدیریت فایل InShot یکی دیگر از گزینه‌های بهترین نرم افزار مدیریت فایل در اندروید است. این برنامه یک رابط کاربری بسیار ساده و کاملی دارد و شامل اکثر ابزارهای اصلی مدیریت فایل است. علاوه بر این، این برنامه همچنین دارای قابلیت پاک‌کننده است که می‌تواند به شما در حذف فایل‌های ناخواسته، تکراری و غیرضروری کمک کند. مدیریت فایل InShot می‌تواند با Google Drive نیز ارتباط برقرار کند، اما پشتیبانی از سایر سرویس‌های ابری در حال حاضر وجود ندارد. این برنامه به شما امکان می‌دهد فایل‌های تلفن خود را در کامپیوتر هم مدیریت کنید و مدیریت برنامه نیز در آن گنجانده شده است.

Material Files

اگر به دنبال بهترین نرم افزار مدیریت فایل های گوشی که متن‌ باز هم باشد هستید، Material Files گزینه بسیار خوبی است. این برنامه از دستورالعمل‌های طراحی متریال برای رابط کاربری قابل انعطافش پیروی می‌کند و از تم تیره نیز پشتیبانی می‌کند. شما تمام ابزارهای اصلی مدیریت فایل و پوشه، از جمله توانایی تنظیم مجوزها را در اختیار خواهید داشت. دسترسی روت، پشتیبانی از SMB و بایگانی نیز وجود دارد. با این حال، در Material Files خبری از خدمات ذخیره‌سازی ابری نیست.

Simple File Manager Pro

Simple File Manager Pro یکی دیگر از برنامه‌های مدیریت فایل منبع باز است که مجموعه‌ای معمولی از ابزارهای مدیریت فایل و پوشه را ارائه می‌دهد. همچنین می‌توانید فایل‌ها و پوشه‌ها را با استفاده از پین، الگو یا اثر انگشت قفل کنید. این برنامه امکان دسترسی به روت را هم فراهم می‌کند و دارای یک ویرایشگر فایل داخلی است. می‌توانید از Simple File Manager Pro برای تبدیل رسانه‌ها هم استفاده کنید و تم و رنگ‌های آن را مطابق میل خود سفارشی کنید.

Total Commander

Total Commander یک برنامه کاوشگر فایل قدرتمند است که دارای لیست طولانی از ویژگی‌ها است و البته یکی از قدیمی‌ترین‌ها در این زمینه است. جدا از گزینه‌های معمول مدیریت فایل و پوشه، دارای ویرایشگر متن، پشتیبانی از افزونه‌ها، دسترسی روت، پشتیبانی از دو پنل و پخش‌کننده رسانه هم هست. از آنجایی که برنامه از زبان طراحی خاص خود استفاده می‌کند، به نظر کمی متفاوت از سایر فایل منیجرها است. کاربرانی که از سال‌های پیش از این برنامه استفاده می‌کنند، آن را بهترین نرم افزار مدیریت فایل در اندروید می‌دانند.

مدیریت فایل X-plore

مدیریت فایل X-plore

در حالی که رابط کاربری Total Commander کمی با سایر فایل منیجرها متفاوت است، X-plore File Manager دنیایی کاملاً متفاوت با دیگر برنامه‌های مدیریت فایل دارد. همچنین بسیار قدرتمند است و شامل بسیاری از ویژگی‌ها مانند دسترسی روت، دسترسی به فضای ذخیره‌سازی ابری، نمایشگر PDF، مشاهده فایل‌های APK به‌ صورت ZIP و دکمه‌ها و میان‌برهای قابل‌ تنظیم است. چند ویژگی پولی نیز وجود دارد که نیاز به پرداخت هزینه دارند؛ مانند صندوق رمزگذاری‌شده، پخش‌کننده ویدیو، اشتراک فایل از طریق Wi-Fi ،SSH و امکان دسترسی به فایل‌های تلفن از طریق مرورگر وب.

Solid Explorer: بهترین نرم افزار مدیریت فایل

با اینکه برنامه‌های مدیریت فایل پیش‌ فرضی مثل فایل منیجر در گوشی شیائومی، پیشرفت زیادی داشته‌اند، اما همچنان گزینه‌های بهتری برای جایگزینی آن‌ها وجود دارد. برنامه Solid Explorer طرفداران بسیار زیادی دارد که به آن را بهترین نرم افزار مدیریت فایل در اندروید می‌دانند. این برنامه، مجموعه‌ای از گزینه‌های معمول مدیریت فایل را ارائه می‌دهد و حتی از پنجره‌های دوگانه برای کارایی بیشتر پشتیبانی می‌کند. Solid Explorer همچنین دارای پشتیبانی از رمزگذاری است، بنابراین می‌توانید فایل‌های حساس خود را با رمزگذاری قوی AES ایمن کنید. علاوه بر این، از خدمات اصلی ذخیره‌سازی ابری و همچنین پروتکل‌هایی مانند FTP ،SFTP ،WebDAV و SMB پشتیبانی می‌کند. این برنامه همچنین می‌تواند تلفن را به یک سرور FTP تبدیل کند تا بتوانید به فایل‌های رایانه شخصی خود هم دسترسی داشته باشید. بی‌ دلیل نیست که بسیاری آن را بهترین نرم افزار مدیریت فایل های گوشی می‌دانند. دانلود و استفاده با تبلیغات، رایگان است، اما می‌توانید از خریدهای درون برنامه‌ای برای حذف تبلیغات استفاده کنید.

منبع