همه ما به تناسب اندام و قدرت جسمانی اهمیت فراوانی می دهیم اما آیا می دانستید که ذهنتان را نیز باید تمرین دهید؟ قدرت ذهن و حافظه با افزایش سن کاهش می یابد و اگر جلوی آن را نگیریم، به زودی به آلزایمر و یا کندی ذهن مواجه خواهیم شد. در این بین، بهترین بازی های فکری به کمک ما می آیند. کاهش توانایی ذهن امری اجتناب ناپذیر است ولی برای مقابله با آن روش های گوناگونی وجود دارد. برنامه و اپلیکیشن های مختلفی وجود دارد که به قدرت ذهنی ما کمک می کنند تا از کندی ذهن جلوگیری نمائیم. در ادامه به بررسی بیشتر بهترین بازی های تقویت هوش می پردازیم.

برنامه Lumosity؛ بهترین بازی های تقویت هوش

برنامه Lumosity؛ بهترین بازی های تقویت هوش

یکی از بهترین بازی های تقویت هوش بی شک بازی کم حجم Lumosity با بیشتر از 10 سال سابقه است. برخلاف Elevate که دارای بازی های مسابقه ای است، Lumosity از مینی بازی های کوچکی تشکیل شده است. در حدود 50 بازی داخل این برنامه وجود دارد که هر کدام از آن ها به مهارت های متفاوتی مانند سرعت، حافظه، تمرکز، انعطاف پذیری، زبان و ریاضی کمک فراوانی می نمایند. این بازی یکی از بهترین بازی تقویت هوش بزرگسالان به حساب می آید. برای راحتی بیشتر شما، در ابتدا برنامه از شما مهارت هایی که علاقه به پیشرفت در آن ها دارید را پرس و جو می کند.

بعد از آن باید 3 تست برای بررسی مهارت هایتان انجام دهید و مطمئن باشید که با تست های چالش برانگیز مواجه خواهید شد. به گونه ای که شاید حتی بعد از چندین بار انجام آن باز هم نتوانید نمره کامل را دریافت کنید. در نهایت بعد از آزمون نمره شما را با هم سن و سال هایتان مقایسه می کند. نسخه رایگان این بازی دارای مینی گیم های محدودی است و در صورتی که می خواهید هر 50 بازی را اجرا نمائید، باید برنامه را خریداری کنید. اما عملکرد همان بازی های محدود به گونه ای است که می تواند به شما کمک فراوانی کند.

دانلود برنامه Lumosity از گوگل پلی

دانلود برنامه Lumosity از اپ استور

بازی Elevate

بازی Elevate

بازی Elevate را می توانیم یکی از بهترین بازی های  رایگان افزایش قدرت ذهن بدانیم. در این برنامه با بیش از 35 بازی افزایش قدرت ذهن مواجه هستیم که هر کدام از آن ها دارای تاثیر بسیاری بر ذهن می باشد. حافظه، پردازش، ریاضی، خواندن و تمرکز از مسائلی است که با کمک این بازی فکری می توانید آن ها را تقویت کنید. مانند Lumosity، این برنامه نیز یکی از بهترین بازی های تقویت هوش به حساب می آید. پس از اجرای برنامه از شما تستی مبنی بر آن که مهارت های شما ارزیابی شود گرفته خواهد شد؛ نتیجه امتیاز این تست میان 0 تا 5000 است. این امتیاز دهی برای تمامی بازی های داخل برنامه وجود دارد و به کمک آن می توانید خودتان را بسنجید.

ناگفته نماند که این برنامه در دو نسخه متفاوت عرضه شده است؛ در نسخه رایگان می توانید به 21 بازی دسترس داشته باشید و هر روز 3 تا از آن ها را انجام دهید. ولی در نسخه پولی روزانه می توانید بیش از 5 بازی را تمرین کنید. خودتان را درگیر نسخه پولی نکنید؛ نسخه Free آن یکی از بهترین بازی های رایگان به حساب می آید. این بازی تقویت هوش آیفون و اندروید را می توانید از طریق لینک زیر دریافت نمایید. راه و روش بازی بیشتر بر اساس پرسش و پاسخ است و جالب اینجاست که برای هر بازی یک آموزش نیز وجود دارد.

دانلود بازی Elevate از گوگل پلی

دانلود بازی Elevate از اپ استور

یکی از بهتری بازی های تقویت هوش NeuroNation

یکی از بهتری بازی های تقویت هوش NeuroNation

مانند دیگر بازی معمایی، NeuroNation شما را مجبور به انجام تستی می کند تا سطح شما را بررسی کند. این برنامه دارای حدود 27 بازی یا تمرین مختلف است که هر کدام دارای 250 سطح متفاوت هستند. هر قدمی که جلوتر می روید بازی ها سخت و سخت تر شده و شما را بیشتر به چالش می کشند. می توانید برای خودتان زمانی تعیین کنید تا برنامه سر زمان شما مطلع کند تا به انجام بازی بپردازید. بر اساس موقعیت های مختلف بیشتر تمرین ها محدود به "انتخاب مورد مناسب" هستند و با هر سوالی که درست پاسخ دهید، به مرحله بعد می روید؛ لازم به ذکر است که مرحله به مرحله با سوالات و بازی های سخت تری روبرو خواهید شد. اگر هم اشتباه پاسخ دهید به یک مرحله قبلتر بر خواهید گشت.

هر بازی NeuroNation دارای هدف های متفاوتی می باشد و با جواب دهی به هر کدام در واقع شما خود را در سطحی متفاوت سنجیده اید. از ویژگی های این برنامه می توان به نداشتن محدودیتی برای اجرای بازی در طول روز اشاره کرد و تنها مشکل این است که بعضی از مینی گیم های این بازی برای اشتراک حرفه ای که پولی است، ارائه شده. همچنین در نظر داشته باشید که بازی NeuroNation در ابتدا کمی خسته کننده است اما زمانی که بیشتر به جلو بروید جذابیت خودش را بیشتر نشان خواهد داد.

دانلود NeuroNation از گوگل پلی

دانلود NeuroNation از اپ استور

بازی Peak؛ بازی تقویت هوش کودکان

بازی Peak؛ بازی تقویت هوش کودکان

بی شک بازی Peak یکی از جذاب ترین بازی های موبایل در زمینه تقویت هوش است. اگر بخواهیم لیست دیگری از بهترین بازی های تقویت هوش بنویسیم، باز هم از نام Peak استفاده خواهیم کرد. این بازی به شما در کنترل احساسات و همچنین به چالش کشیدن خلاقیت هایتان کمک می کند. در Peak با بیش از 45 بازی تقویت ذهن متفاوت روبرو هستیم که هر کدام از آن ها به طور اختصاصی برای شما طراحی و برنامه ریزی شده اند. در نسخه رایگان، روزی تنها دو بازی را انجام خواهید داد و در صورتی که می خواهید تعداد دفعات بیشتری را با این برنامه بگذرانید، پیشنهاد می کنیم که اشتراک ویژه آن را خریداری کنید.

مانند دیگر بازی های تقویت هوش، این بازی نیز در ابتدا از شما تستی می گیرد و براساس امتیازی که بدست آوردید برنامه خاصی را برای شما طراحی خواهد کرد تا به شما در افزایش مهارت هایتان کمک کند. از ویژگی های خوب این برنامه می توانیم به امکان تعیین وقت جهت یادآوری به انجام برنامه اشاره کنیم. ناگفته نماند آمارهایی که از نتایج بازی های شما به دست می آید به صورت رایگان قابل مقایسه با دیگر افراد است.

بررسی بازی تقویت ذهن Basic Training

بررسی بازی تقویت ذهن Basic Training

اگر به دنبال یک برنامه ساده بدون هیچ چیز اضافه ای هستید، پیشنهاد می کنیم که به برنامه Basic Training یک شانس امتحان را بدهید. این برنامه بسیار ساده طراحی شده است و تنها دارای لیستی از یک سری تمرینات برای مغز است. هر بازی به صورت تقریبی دارای 15 تا 20 مرحله مختلف بوده و هر مرحله ای که جلوتر می روید، بازی سخت تر می شود. همانطور که گفته شد، کار کردن با این برنامه راحت است و هیچ ویژگی فانتزی مانند افزودن یادآور یا صفحه آماری وجود ندارد. سادگی برنامه را به پای بی مصرف بودن آن نگذارید. Basic Training یکی از بهترین بازی های تقویت هوش است! 

تمرکز، انجام چند کار، تعادل مغز چپ و راست و حافظه و ریاضی از جمله مهارت هایی هستند که توسط این برنامه میتوانید آن ها را تقویت کنید. برای هر مهارت مراحل خاصی وجود دارد که با جلوتر رفتن مراحل سخت تر نیز می شوند. ویژگی خاص برنامه، رایگان بودن آن است ولی تبلیغات مزاحمی دارد که بعضی اوقات اذیت کننده هستند. این بازی تقویت هوش اندروید را می توانید از لینک زیر به راحتی دانلود کنید.

نگاهی به بازی Einstein's Riddle

نگاهی به بازی Einstein's Riddle

با یک بازی پازل منطقی روبرو هستیم که با توجه به سرنخ ها باید مشکلات را پیدا و رفع نمایید. اگر می خواهید که مهارت های حل مسئله خود را افزایش دهید، پیشنهاد می کنیم که بازی Einstein's Riddle را حتما نصب کنید و از آن بهره ببرید. شما باید پازل را بر اساس سرنخ هایی که داده می شود، حل کنید! با پریدن به سر نخ های مختلف و گاهی اوقات با بازگشت به سرنخ قبلی مشکل را به صورت کامل درک کنید. بیشتر از 5000 پازل مختلف وجود دارد که مشکلات بسیاری را توزیع و عرضه می کنند. همچنین شما می توانید با افزایش شبکه، سختی بازی را بیشتر کنید.

به پایان رسیدن هر پازل زمان زیادی را از شما می گیرد و حل کردن آن ها کمی سخت است. بازی به صورت کامل رایگان است ولی دارای تبلیغاتی است که بعضی اوقات به شما نمایش داده می شود. اگر هم می خواهید از شر تبلیغات رهایی یابید، لازم است که برنامه رو به نسخه پرو ارتقا دهید. بهترین بازی های تقویت هوش در مدل های متفاوتی وجود دارند اما لازم است که از میان این برنامه ها بهترین را دانلود و نصب کنید تا بهترین بهره را ببرید.

دانلود بازی Einstein's Riddle از گوگل پلی

دانلود بازی Einstein's Riddle از اپ استور

برنامه Left vs. Right

برنامه Left vs. Right

51 مینی گیم جهت ارتقای قابلیت های مغز شما در برنامه مهیج Left vs. Right قرار دارد که آمار آن ها تماما دارای قابلیت ردگیری را دارد. مهارت هایی که این برنامه به شما نمایش می دهد بیشتر به سازگاری، رفلکس، استدلال، دقت و صبر و آگاهی می پردازد. بازی های این برنامه بیشتر نیازمند حوصله، دقت و آگاهی است. در نسخه رایگان left vs right می توانید روزی تنها 3 دسته بازی انجام دهید. این در صورتی است که اگر اشتراک پولی را دریافت نمایید به همه دسته بندی ها دسترسی خواهید داشت و همچنین برای مشاهده پیشرفت خود می توانید به قسمت تب آمار بروید. اگر هم می خواهید به قسمت های بیشتری دسترسی داشته باشید، لازم است که به ویدیوهای تبلیغاتی که در برنامه وجود دارد سری بزنید و از امکان بازگشایی برنامه های جدید بهره ببرید.

دانلود برنامه Left vs. Right از گوگل پلی

دانلود برنامه Left vs. Right از اپ استور

سخن پایانی

 در این مطلب به بررسی بهترین بازی های تقویت هوش پرداختیم. این بازی ها با طراحی و مینی گیم هایی که دارند می توانند به تقویت هوش و ذهن شما کمک فراوان نمایند. اگر هوشتان را تمرین ندهید و از آن کار نکشید با گذر زمان به کندی ذهن و آلزایمر مواجه خواهید شد. برنامه های بالا تماما از اپلیکیشن های مطرح و پر دانلود اپ استورهای مختلف می باشد که امتیازات خوبی را دریافت نموده اند.

منبع: geekflare