اما آی او اس ۱۴ چه امکانات جدیدی دارد و تفاوت آی او اس ۱۳ و ۱۴ چیست؟ اپل در رویداد WWDC سال ۲۰۲۰، آی او اس ۱۴ را با ویژگی‌های هیجان‌انگیزی معرفی کرد. اولین سوالی که در چنین شرایطی به ذهن هر کاربر آیفون می‌رسد این است: آیا سیستم عامل آیفون من به نسخه جدید بروز رسانی می‌شود؟ پاسخ کوتاه و واضح است؛ اگر آیفون شما آی او اس ۱۳ را دریافت کرده، آی او اس ۱۴ را هم دریافت خواهد کرد. لیست کامل دستگاه‌هایی که بروز رسانی آی او اس ۱۴ را دریافت خواهند کرد، مطابق لیست زیر است:

  •  آیفون ۶ اس و ۶ اس پلاس 
  •  آیفون SE نسل اول   
  •  آیفون ۷ و ۷ پلاس 
  •  آیفون ۸، ۸ پلاس و آیفون X 
  •  آیفون XR، XS و XS Max 
  •  آیفون ۱۱، ۱۱ پرو و ۱۱ پرو مکس 
  •  آيفون SE ۲۰۲۰

در ادامه این مطلب به بررسی تمامی تغییرات و فرق ای او اس ۱۳ با ۱۴ می‌پردازیم. پس همراه همه‌چی آنلاین باشید تا ضمن مقایسه آی او اس ۱۳ و ۱۴، به سوال همیشگی کاربران در این زمینه پاسخ دهیم؛‌ «آیا آیفون‌مان را به نسخه جدید آپدیت کنیم؟»

تفاوت آی او اس ۱۳ و ۱۴ در ابزارک‌ها

اپل در آی او اس ۱۴ تغییرات بزرگی در رابط کاربری آیفون ایجاد کرده است. یکی از امکاناتی که سال‌هاست در اندروید وجود دارد اما در گوشی اپل برای اولین بار شاهدش هستیم، ابزارک‌ها هستند. ابزارک‌ها یک راه عالی برای نمایش اطلاعات روی نمایشگر هستند. در آی او اس ۱۳، ابزارک‌ها به شکل یک لیست ساده عمودی وجود داشتند اما تفاوت آی او اس ۱۳ و ۱۴، در امکان جایگذاری ابزارک‌ها در هر جای نمایشگر است. در آی او اس ۱۴، اپل تصمیم گرفته تجربه استفاده از ابزارک‌ها را به طور کامل ارتقا دهد و آن‌ها را در اندازه‌های مختلف در دسترس قرار دهد تا اطلاعات مختلفی را نمایش دهند. می‌توانید ابزارک‌ها را در کنار سایر برنامه‌ها روی صفحه اصلی خود اضافه کنید و برای این کار کافیست انگشتتان را روی آن نگه دارید و به صفحه اصلی بکشید.

کتابخانه برنامه

کتابخانه برنامه

پوشه‌بندی در هر دو نسخه وجود دارد اما تفاوت آی او اس ۱۳ و ۱۴ در این زمینه این است که آی او اس ۱۳ به شما امکان می‌دهد برنامه‌های مرتبط را در یک پوشه نگه دارید، اما آی او اس ۱۴ این کار را به صورت خودکار برای شما انجام می‌دهد. اپل یک ویژگی جدید در آی او اس ۱۴ به نام App Library معرفی کرده است که در صفحه انتهایی موجود است. این ویژگی، یک روش جدید و بهتر برای مشاهده، سازماندهی و پیمایش برنامه‌ها به شما ارائه می‌دهد. این قابلیت به خصوص برای کاربرانی که برنامه‌های زیادی روی گوشی نصب می‌کنند مفید خواهد بود. پوشه‌ها به طور خودکار بر اساس دسته‌هایی مانند اجتماعی، سرگرمی، سلامت، خلاقیت و غیره سازماندهی می‌شوند.

حالت تصویر در تصویر

وقتی در حال تماشای فیلم یا مکالمه ویدئویی هستید و وارد صفحه اصلی شوید تا در برنامه Notes یادداشتی بنویسید، چه اتفاقی می‌افتد؟ پخش ویدئو متوقف می‌شود! اما تفاوت آی او اس ۱۳ و ۱۴ در این زمینه، اضافه‌شدن حالت تصویر در تصویر است. اپل سرانجام با آی او اس ۱۴، یکی از قابلیت‌های مورد انتظار یعنی تصویر در تصویر را برای آیفون‌ها به ارمغان آورد. در حال حاضر، هنگام پخش ویدئو یا برقراری تماس‌های تصویری می‌توانید به دیگر برنامه‌ها هم دسترسی داشته باشید. ویدئو در یک جعبه کوچک پخش می‌شود که به راحتی می‌توانید آن را کوچک و بزرگ کنید و حرکت دهید. علاوه بر این، با بردن این جعبه به لبه‌های گوشی می‌توانید بدون دیدن تصویر، فقط صدای ویدئو را بشنوید.

تفاوت آی او اس ۱۳ و ۱۴ در فروشگاه برنامه‌ها

تفاوت آی او اس ۱۳ و ۱۴ در فروشگاه برنامه‌ها

در آی او اس ۱۳، اگر به برنامه خاصی نیاز داشته باشید به راحتی می‌توانید آن را از فروشگاه برنامه‌ها نصب کنید. اما در شرایطی که به یک برنامه نیاز همیشگی ندارید و فقط یک بار قصد استفاده از آن را دارید، تکلیف چیست؟ نصب برنامه و پاک کردن آن تا پیش از این تنها راهکار ممکن بود. اما تفاوت آی او اس ۱۳ و ۱۴ در این زمینه، اضافه شدن قابلیت App Clips است. این برنامه‌ها با این هدف معرفی شدند که به شما امکان استفاده از برخی ویژگی‌های یک برنامه بدون نیاز به نصب آن را دهند. App Clips بخش‌های کوچکی از برنامه‌ها هستند که با تمرکز روی یک کار خاص، بسیار سبک هستند و به سرعت راه‌اندازی می‌شوند. به عنوان مثال، می‌توانید از طریق برچسب NFC به یک برنامه پارکینگ دسترسی پیدا کنید.

دستیار صوتی Siri

دستیار صوتی Siri

دستیار صوتی Siri در آی او اس ۱۳ کل فضای صفحه را اشغال می‌کند اما در آی او اس ۱۴، اپل طرح جدید Siri را معرفی کرد. فرق ای او اس ۱۳ و ۱۴ در مورد Siri این است که دیگر کل صفحه اشغال نمی‌شود، بلکه فقط به شکل یک حباب در پایین نمایشگر نمایان می‌شود. علاوه بر رابط کاربری جدید، Siri اکنون می‌تواند پیام‌های صوتی ارسال کند، زبان‌های بیشتری را ترجمه کند و به شما در یافتن پاسخ سوالات پیچیده‌تر کمک کند. اپل همچنین مسیرهای دوچرخه‌سواری را در Apple Maps معرفی کرده که می‌توانید مسیرهای دوچرخه‌سواری را از Siri بخواهید.

تفاوت آی او اس ۱۳ و ۱۴ در رابط کاربری تماس‌ها

تفاوت آی او اس ۱۳ و ۱۴ در رابط کاربری تماس‌ها

علاوه بر Siri، رابط کاربری تماس‌ها نیز در آی او اس ۱۴ کوچک‌تر‌ شد. در آی او اس ۱۳، هنگامی که تماس‌های تلفنی یا تماس‌های FaceTime دریافت می‌کردیم، کل صفحه اشغال می‌شد و دسترسی به سایر کارهایی که انجام می‌دادیم از دست می‌رفت. اما تفاوت آی او اس ۱۳ و ۱۴ در رابط کاربری تماس‌های تلفنی و FaceTime این است که اگر در آی او اس ۱۴ تماسی داشته باشید، به جای اینکه کل صفحه اشغال شود، به شکل یک بنر در بالای نمایشگر نشان داده می‌شود.

برنامه‌های پیش‌فرض

در هر آیفونی که بر روی آی او اس ۱۳ یا قبل‌تر کار می‌کند، Safari مرورگر وب پیش‌فرض و Mail برنامه پیش‌فرض ایمیل است. این بدان معناست که اگر روی لینک یک سایت یا آدرس ایمیل کلیک کنید، به ترتیب به Safari و Mail هدایت می‌شوید. با آی او اس ۱۴، اپل به کاربران خود این اجازه را می‌دهد که یک برنامه شخص ثالث را به عنوان مرورگر وب پیش‌فرض یا برنامه ایمیل در سراسر سیستم تنظیم کنند. به عنوان مثال، اکنون می‌توانید Gmail را به عنوان برنامه ایمیل پیش‌فرض یا Google Chrome را به عنوان مرورگر وب پیش‌فرض تنظیم کنید.

مقایسه آی او اس ۱۳ و ۱۴ در پیام‌ها

هدف اپل این است که ارتباطات گروهی را درآی او اس ۱۴ راحت‌تر و تعاملی‌تر کند. کاربران از این پس می‌توانند حداکثر ۹ مکالمه مهم را پین کرده و آن‌ها را در بالای لیست پیام‌های خود قرار دهند. این ویژگی به ویژه هنگامی مفید است که مکالمات زیادی در حال انجام است و می‌خواهید به سرعت به مخاطب خاصی دسترسی داشته باشید. اکنون کاربران می‌توانند گروهی را نامگذاری کرده و حتی نمادی برای گروه تعیین کنند.

تفاوت آی او اس ۱۳ و ۱۴ در نقشه‌ها

در حال حاضر برنامه Maps‌ در آی او اس ۱۳ عملکرد خوبی دارد و امکاناتی مثل تنظیم ناوبری، مسیریابی و دسترسی به مکان‌های مورد علاقه ارائه می‌دهد. با آی او اس ۱۴، اپل انواع مختلفی از پیشرفت‌ها را ارائه کرده که مخصوصا برای علاقه‌مندان به تناسب اندام، کاربردی و جذاب هستند. مسیرهای دوچرخه‌سواری، مسیریابی EV و راهنماهای انتخاب شده امکانات اصلی این بروز رسانی هستند. تفاوت آی او اس ۱۳ و ۱۴ برای دوچرخه‌سواران این است که اکنون می‌توانند از میزان شلوغی یک خیابان آگاه شوند، معابر شیب‌دار را ببینند و از مسیرهای شامل پله اجتناب کنند. اگر وسیله نقلیه برقی دارید، می‌توانید مسیرهای دارای ایستگاه‌های شارژ را جستجو کنید.

تفاوت آی او اس ۱۳ و ۱۴ در AirPods و AirPods Pro

با اینکه آی او اس ۱۳ هنگام استفاده از AirPods ویژگی‌های مفیدی در اختیار کاربران خود قرار داده بود، بهبودهای زیادی را در نسخه جدید هم اضافه کرده است. اکنون در آی او اس ۱۴، AirPods این قابلیت را دارد که به طور خودکار بین دستگاه‌های اپل جابجا شود. AirPods می‌تواند به طور یکپارچه بین دستگاه‌های دارای سیستم عامل آی او اس ۱۴ و MacOS جابجا شود. AirPods Pro هم با صدای فراگیر تجربه سینما را شبیه‌سازی می‌کند و از تشخیص حرکت برای نظارت بر حرکت سر شما استفاده می‌کند تا اطمینان حاصل شود که گوش‌های شما صداهای فراگیر مناسب را دریافت می‌کند.

آیا باید آیفون خود را به آی او اس ۱۴ ارتقا دهید؟

تا اینجا با تفاوت آی او اس ۱۳ و ۱۴ آشنا شدید و وقت پاسخ دادن به سوال همیشگی رسیده است:‌ باید آیفونتان را به آی او اس ۱۴ بروز رسانی کنید یا خیر؟ جواب ما به این سوال یک ‌‌بله قاطعانه است! طیف وسیعی از امکانات جدید و جذاب را کنار بگذاریم، مشکلات امنیتی زیادی در هر بروز رسانی برطرف می‌شوند. طبق گزارش‌های ارائه شده، تا امروز فقط ۱۳ درصد از آیفون‌ها از آی او اس ۱۳ استفاده می‌کنند. در مورد آیفون‌های جدیدتر که بحث خاصی برای بروز رسانی وجود ندارد، اما کاربران آیفون‌های قدیمی‌تر معمولا در تصمیم‌گیری در این مورد به مشکل می‌خورند. با اینکه در مواردی بروز رسانی آیفون‌های قدیمی‌تر باعث مقداری کندی در عملکرد مي‌شود، اما در چنین مواردی هم بروز رسانی گزینه معقول‌تری است.