تیک آبی واتساپ برای برخی از کاربران امکانی خوب و کاربردی است، اما برخی دیگر ممکن است به حریم خصوصی بیشتری نیاز داشته باشند و یا تمایل دارند که پیام‌ها را در آرامش پاسخ دهند؛ ازاین‌ رو به دنبال راه‌هایی برای عدم نمایش تیک آبی در واتساپ هستند. در ادامه با ما همراه باشید تا به آموزش غیر فعال کردن تیک آبی واتساپ و نکاتی درباره این مورد از ترفندهای واتس آپ بپردازیم که می‌تواند بر روابط اجتماعی شما در فضای مجازی مؤثر باشد.

تیک آبی واتساپ

تیک آبی واتساپ نشان ‌دهنده این است که مخاطبان پیام دریافت شده از سمت شما را خوانده‌اند یا خیر. پیش ‌از این در مکالمات واتساپ تنها یک و دو تیک وجود داشت و بسیاری افراد تصور می‌کردند یک تیک به معنای دریافت و دو تیک به معنای خواندن پیام است؛ اما این تصور درست نبود، چراکه دو تیک به معنای دریافت پیام بود و درواقع هیچ راهی برای اطلاع از خوانده شدن پیام وجود نداشت. بنابراین افراد به‌راحتی می‌توانستند به بهانه‌های مختلفی مانند "پیام را دیر خواندم"، یا "پیام را ندیدم"، پیام‌ها را نادیده گرفته و یا دیر پاسخ دهید. اما بعدها با آپدیت‌های جدید واتساپ، هیچ راهی برای بهانه باقی نماند. این ویژگی در واتساپ می‌تواند هم قابلیتی خوب و هم در برخی مواقع قابلیت بدی باشد، چراکه با این ویژگی نمی‌توانید به افراد بگویید که مشغول هستید یا پیام را نادیده بگیرید.

مزایا و معایب تیک آبی واتساپ

مزایا و معایب تیک آبی واتساپ

تیک آبی واتساپ نیز مانند هر چیز دیگری مزایا و معایب مختلفی را به کاربران ارائه می‌دهد که در ادامه می‌توانید برخی از آن‌ها را مشاهده کنید:

  • با وجود تیک آبی واتساپ دیگر بهانه‌هایی مانند "من پیام را نخوانده‌ام" وجود نخواهد داشت، چراکه روش مطمئنی برای فهمیدن این موضوع وجود دارد.
  • با قابلیت تیک آبی واتساپ به‌ راحتی می‌توانید زمان خوانده شدن پیام را چک کنید.
  • برای برخی از افراد که دارای مخاطبان و گروه‌های زیادی در واتساپ هستند و فعالیت زیادی در این شبکه دارند، تیک آبی ممکن است کمی دردسرساز و مزاحم باشد. چراکه این افراد در برخی موارد تمایلی به پاسخ دادن یک پیام را ندارند و در برخی موارد نیز موظف به پاسخگویی هستند و ممکن است باعث ایجاد سوءتفاهم‌ های مختلفی شود.
  • این ویژگی ضمن اینکه به‌راحتی می‌تواند شما را از زمان خوانده شدن پیام‌ها توسط مخاطبان مطلع کند، در مورد پیام‌هایی که چند روز بی ‌پاسخ می‌مانند نیز این سیگنال را ایجاد می‌کند که فرد تمایل صحبت با شما را ندارد، پس پیام دادن را متوقف کنید.
  • قابلیت تیک آبی واتساپ می‌تواند اضطراب زیادی برای افراد ایجاد کند؛ به‌عنوان مثال افرادی که پاسخ به پیام‌ها را به وقت مناسبی موکول می‌کنند، با خواندن پیام نگران واکنش از سمت مخاطبان هستند و یا افراد با دیدن تیک آبی و دریافت نکردن پاسخ دچار اضطراب می‌شوند که مخاطب موردنظر چرا پیام آن‌ها را نادیده گرفته است.

چرا تیک آبی واتساپ را غیرفعال کنیم؟

چرا تیک آبی واتساپ را غیرفعال کنیم؟

دلایل مختلفی وجود دارد که باعث می‌شود مواردی از ترفندهای واتس آپ مانند غیر فعال کردن تیک آبی واتساپ را ترجیح دهید؛ به عنوان مثال گاهی ممکن است پیام برخی مخاطبان را بخواند و بهترین راه برای پاسخ، تماس با شخص باشد و یا هنگامی‌که سرتان شلوغ است پیامی را خوانده باشید. در موقعیت‌هایی از این دست، تیک آبی واتساپ باعث شود که افراد تصور کنند به آن‌ها بی‌توجهی کرده‌اید و باعث ایجاد سوءتفاهم‌ های مختلف بین افراد شود. اینجاست که با پنهان کردن تیک آبی واتساپ می‌توانید، ذهن خود را از این شرایط آرام نگه دارید.

 غیر فعال سازی تیک آبی واتساپ در گروه ها

قابلیت تیک آبی در مکالمه‌های گروهی واتساپ نیز وجود دارد و هنگامی‌که تمام اعضای گروه پیام را ببینند، تیک آبی فعال خواهد شد. این موضوع برای برخی کاربران ناخوشایند است چراکه همیشه در گروه‌های واتساپی افرادی وجود دارند که هرگز به پیام‌های گروه واکنشی نشان نمی‌دهند و تنها از روند مکالمات لذت می‌برند. این ویژگی باعث می‌شود که سایر اعضای گروه نیز از خوانده شدن پیام‌ها مطلع شوند. 

 غیر فعال سازی تیک آبی واتساپ در گروه ها

متأسفانه هیچ راهی برای غیر فعال سازی تیک آبی واتساپ در پیام‌های گروهی تاکنون وجود نداشته است، اما ممکن است در آینده و به ‌روزرسانی‌ های جدید واتساپ، امکانات جدیدی دراین‌ باره به کاربران ارائه شود.

آموزش غیر فعال کردن تیک آبی واتساپ

درحالی‌که بیشتر افراد با این قابلیت سازگار شده‌اند، برخی افراد هنوز به دنبال راهی برای غیر فعال کردن تیک آبی واتساپ هستند. 

آموزش غیر فعال کردن تیک آبی واتساپ در سیستم اندروید:

آموزش غیر فعال کردن تیک آبی واتساپ برای کاربران اندرویدی به ‌راحتی در منوی تنظیمات واتساپ قابل دسترسی است. تنها کافی است که به تنظیمات حریم خصوصی واتساپ بروید و تیک کادر "رسیدهای خوانده شده" را بردارید. مراحل غیر فعال کردن تیک آبی واتساپ در اندروید را می‌توانید در ادامه مشاهده کنید:

  1. واتساپ را باز کنید. اگر پیش ‌از این واتساپ خود را فعال‌ سازی نکرده‌اید، حساب خود را تنظیم کرده و مراحل بعدی را اجرا کنید.
  2. روی تنظیمات در بالای صفحه ضربه بزنید.
  3. به قسمت حساب کاربری رفته و سپس روی حریم خصوصی کلیک کنید.
  4. رسید خوانده شده را از حالت فعال خارج کنید.

آموزش غیر فعال کردن تیک آبی واتساپ سیستم آیفون

غیر فعال کردن تیک آبی واتساپ در آیفون نیز با انجام مراحلی مشابه با سیستم اندروید انجام می‌شود. با این ‌حال، آموزش غیر فعال کردن تیک آبی واتساپ برای برخی کاربران آیفون نیز فرآیند پیچیده‌تری دارد. برای این کار لازم است پس از جیل بریک کردن دستگاه، برنامه‌های اختصاصی که برای این قابلیت طراحی شده‌اند را نصب کنید.

بااین‌حال در نظر داشته باشید که پس از انجام مراحل آموزش غیر فعال کردن تیک آبی واتساپ، این قابلیت همچنان برای پیام‌های صوتی و پیام‌های گروهی وجود دارد.

چگونه بفهمیم فردی تیک آبی واتساپ را غیر فعال کرده است؟

برخی افراد هنوز با تیک آبی واتساپ سازگاری پیدا نکرده‌اند و آن را غیرفعال کرده‌اند. با این ‌حال این موضوع ممکن است برای شما آزاردهنده باشد و شما نیاز داشته باشید که از خواندن پیام خود آگاه شوید. در ادامه می‌توانید با روش‌هایی آشنا شوید که به شما در این شرایط کمک می‌کند. عدم نمایش تیک آبی در واتساپ تنها برای متن و رسانه‌ها امکان ‌پذیر است، اما از پیام صوتی پشتیبانی نمی‌کند. بنابراین برای اینکه ببینید فردی پیام شما را دریافت کرده است یا خیر می‌توانید با ارسال پیام صوتی یا ویس از این موضوع مطمئن شوید. اما اگر شما فردی هستید که با وجود غیر فعال کردن تیک آبی واتساپ پیام صوتی دریافت کرده‌اید و نمی‌خواهید که رسید خوانده شدن برای افراد ارسال شود، راهی به جز نادیده گرفتن پیام ندارید. می‌توانید ویس را بدون باز کردن حذف و حریم خصوصی خود را حفظ کنید.

کلام آخر

با مطالب بیان‌شده تحت عنوان آموزش غیر فعال کردن تیک آبی واتساپ می‌توانید به‌راحتی این تیک آبی پیام‌های خود را برای ایجاد حریم خصوصی بیشتر و دقت بیشتر روی مکالمات، پنهان کنید. امیدواریم مطالب ذکرشده برای شما مفید بوده باشد؛ در نهایت با بیان نظرات خود می‌توانید ما را از دیدگاه خود نسبت به اطلاعات بیان‌شده درباره ترفندهای واتس آپ آگاه کنید.