تیک آبی واتساپ برای برخی از کاربران امکانی خوب و کاربردی است، اما برخی دیگر ممکن است به حریم خصوصی بیشتری نیاز داشته باشند و یا تمایل دارند که پیام‌ها را در آرامش پاسخ دهند؛ ازاین‌ رو به دنبال راه‌هایی برای عدم نمایش تیک آبی در واتساپ هستند. در ادامه با ما همراه باشید تا به آموزش غیر فعال کردن تیک آبی واتساپ و نکاتی درباره این مورد از ترفندهای واتس آپ بپردازیم که می‌تواند بر روابط اجتماعی شما در فضای مجازی مؤثر باشد.

بیشتر بخوانید : نصب مجدد واتساپ

تیک آبی واتساپ

تیک آبی نشان ‌دهنده این است که مخاطبان واتساپ پیام دریافت شده از سمت شما را خوانده‌اند یا نه. اساساً ما با سه نوع تیک در واتساپ سر و کار داریمتیک آبی واتساپ

  • یک تیک خاکستری: وقتی کسی پیامی را برای شما فرستاده اما مثلاً به خاطر عدم دسترسی به اینترنت، هنوز آن را دریافت نکرده‌اید؛ مخاطب متوجه است که پیامش هنوز به دست شما نرسیده
  • دو تیک خاکستری: وقتی پیامی برای شما فرستاده شده و روی گوشی یا نسخه وب واتساپ شما دریافت شده؛ مخاطب متوجه می‌شود که پیامش را دریافت کرده‌اید، اما هنوز آن را باز نکرده‌اید
  • دو تیک آبی: وقتی پیام دریافت شده را باز می‌کنید و می‌خوانید؛ در این‌حالت مخاطب در جریان است که پیامش را خوانده‌اید 

نحوه غیر فعال کردن تیک آبی واتساپ اندروید

واتساپ برای غیرفعال کردن تیک آبی در چت‌ها یک راه حل مستقیم دارد؛ گرچه روش واتساپ همیشه و همه جا پاسخگو نیست و البته متقابلاً برای شما هم اجرا می‌شود. برای غیرفعال کردن تیک آبی از طریق تنظیمات واتساپ مراحل زیر را انجام دهید.نحوه غیرفعال کردن تیک آبی واتساپ

  1. پیام‌رسان واتساپ را باز کنید
  2. روی علامت سه نقطه در بالای صفحه ضربه بزنید و وارد Settings (تنظیمات) شوید
  3. گزینه Account (اکانت) و بعد Privacy را انتخاب کنید
  4. گزینه read receipts را غیر فعال کنید

حالا وقتی شما یک پیام دریافت شده را باز کنید و بخوانید، مخاطب همچنان آن را با دو تیک خاکستری می‌بیند و متوجه نمی‌شود که پیامش را خوانده‌اید. توجه داشته باشید که واتساپ متقابلاً تیک آبی را برای خودتان هم غیرفعال می‌کند؛ در واقع شما هم دیگر نمی‌توانید تیک آبی واتساپ را در پیام‌هایی که ارسال کرده‌اید ببینید.

آموزش غیر فعال کردن تیک آبی واتساپ آیفون

آموزش غیر فعال کردن تیک آبی واتساپ آیفون

غیر فعال کردن تیک آبی واتساپ در آیفون نیز با انجام مراحلی مشابه با سیستم اندروید انجام می‌شود. با این ‌حال، غیر فعال کردن تیک آبی واتساپ برای برخی کاربران آیفون فرآیند پیچیده‌تری دارد. گاهی لازم است پس از جیل بریک کردن دستگاه، برنامه‌های اختصاصی که برای این قابلیت طراحی شده‌اند را نصب کنید.

بااین‌حال در نظر داشته باشید که پس از انجام مراحل غیر فعال کردن تیک آبی واتساپ، این قابلیت همچنان برای پیام‌های صوتی و پیام‌های گروهی وجود دارد.

چگونه بفهمیم فردی تیک آبی واتساپ را غیر فعال کرده؟

عدم نمایش تیک آبی در واتساپ تنها برای متن و رسانه‌ها امکان ‌پذیر است، اما از پیام صوتی پشتیبانی نمی‌کند. بنابراین برای اینکه ببینید فردی پیام شما را دریافت کرده است یا خیر می‌توانید با ارسال پیام صوتی یا ویس از این موضوع مطمئن شوید؛ اگر او ویس را بشنود، شما حتماً تیک آبی را خواهید دید.

چگونه بفهمیم فردی تیک آبی واتساپ را غیر فعال کرده

 اگر شما فردی هستید که با وجود غیر فعال کردن تیک آبی واتساپ پیام صوتی دریافت کرده‌اید و نمی‌خواهید که رسید خوانده شدن برای افراد ارسال شود، راهی به جز نادیده گرفتن پیام ندارید!

غیرفعال کردن تیک آبی واتساپ در چت‌های گروهی

متأسفانه روشی که توضیح داده شد، برای گروه‌ها کارایی ندارد؛ در واقع هیچ راه رسمی و مطمئنی برای عدم نمایش تیک آبی واتساپ در گروه‌ها نیست. شما به عنوان عضو یک گروه هرگز نمی‌توانید مکالمه دیگر اعضا را بدون این‌که متوجه شوند، بخوانید. حتی با حذف گروه واتساپ، همچنان تمام فعالیت‌های شما تا ثانیه آخر حضورتان برای اعضای دیگر قابل مشاهده است.

بیشتر بخوانید : تغییر زبان واتساپ

کلام آخر

با آموزش غیر فعال کردن تیک آبی واتساپ می‌توانید به‌راحتی این تیک آبی پیام‌های خود را برای ایجاد حریم خصوصی بیشتر و دقت بیشتر روی مکالمات، پنهان کنید. گرچه در مورد گروه‌های واتساپی و ویس‌ها، اوضاع متفاوت است. امیدواریم مطالب ذکرشده برای شما مفید بوده باشد؛ در نهایت با بیان نظرات خود می‌توانید ما را از دیدگاه خود نسبت به اطلاعات بیان‌شده درباره ترفندهای واتس آپ آگاه کنید یا سؤالات و تجاربتان را با کت به اشتراک بگذارید.

منبع