پادکست گوگل یک فهرست راهنمای پادکست به حساب می‌آید و اپلیکیشن‌هایی که برای گوش دادن به پادکست ساخته شده اند و همچنین سایر سرویس‌های مرتبط با پادکست، از پادکست گوگل برای پیدا کردن پادکست‌ها و پخش آن‌ها استفاده می‌کنند. پادکست گوگل فید RSS یا فایل‌های صوتی را ذخیره نمی‌کند، بلکه به فید RSS و فایل‌های صوتی که در کاربران در جای دیگری منتشر کرده اند، اشاره می‌کند. پادکست گوگل امکان پیدا کردن و پخش پادکست‌ها را در بسیاری از سرویس‌های گوگل، از جمله برنامه Google Podcasts برای اندروید و آیفون و همچنین دستگاه‌های Google Home و موارد دیگر فراهم می‌کند. 

علاوه بر این، شنوندگان می‌توانند در هر برنامه پخش پادکست، در هر پادکست فهرست شده در Google Podcast اشتراک داشته باشند. بنابر این فید RSS باید در دسترس و قابل خواندن توسط یابنده‌های گوگل باشد تا بتواند آن‌ها را در فهرست خود ذخیره و به سایر کاربران نمایش دهد. با ما تا انتهای این مقاله برای بررسی پادکست گوگل همراه باشید.

پیمایش و ارائه‌ی یک پادکست توسط گوگل

پیمایش و ارائه‌ی یک پادکست توسط گوگل

با توجه به توضیحات گفته شده، این سوال پیش می‌آید که گوگل چگونه یک پادکست را پیدا و آن را به کاربران عرضه می‌کند؟ در این بخش از مقاله به پاسخ این سوال پرداخته شده است که می‌تواند برای مخاطبان مفید باشد.

 1. گوگل به طور دائم وب را جست و جو کرده و همان طور که در اینترنت صفحات وب جدید و به روز شده را پیدا می‌کند، به دنبال فیدهای RSS می‌گردد. منتشر کنندگان پادکست‌ها می‌توانند به طور مستقیم درباره فیدهای جدید به پادکست گوگل اطلاع دهند.
 2. هنگامی که گوگل فید جدیدی را پیدا می‌کند یا درباره‌ی آن فید به گوگل اطلاع‌رسانی می‌شود، فید را پیمایش کرده و یک ورودی برای نمایش در Google Podcasts ایجاد می‌کند. بنابر این افراد می‌توانند در پلتفرم‌های مختلفی که برای شنیدن پادکست موجود است، مانند برنامه Google Podcasts یا Google Home یا هر RSS، به برنامه مورد نظر خود گوش بدهند.
 3. علاوه بر این، پیش از ایجاد یک نمایش جدید در Google Podcasts، ابتدا گوگل بررسی می‌کند که آیا فید جدید، قبل‌تر در Google Podcasts وجود دارد یا خیر.

یک نمایش، چند فید

عملا یک پادکست می‌تواند بیش از یک فید داشته باشد. اینکه یک پادکست چند فید را شامل بشود چند دلیل می‌تواند داشته باشد، برای مثال یک پادکست ممکن است در فید «10 تای برتر»، فید پلی لیست «تعطیلات» و فید «قسمت‌های آخر» قرار داشته باشد. اگر گوگل فیدهای مختلفی را پیدا کند که به نظر برسد یک پادکست را معرفی می‌کنند، پادکست گوگل آن‌ها را با هم گروه‌بندی می‌کند. از این گروه فید، گوگل یک فید را به عنوان بهترین نماینده برای پادکست انتخاب می‌کند و فقط آن فید را در پادکست گوگل ارائه می‌دهد که به آن «فید ارائه شده» گفته می‌شود. لازم به ذکر است که پادکست گوگل، لیست کامل اعضای گروه فید پادکست را فاش نمی‌کند و تنها فید ارائه شده را نشان می‌دهد.

1) گوگل هنگام پیمایش در وب، فیدهای RSS را پیدا می‌کند.

پیدا کردن فیدهای آر اس اس توسط گوگل

2) گوگل فیدهایی را که فکر می‌کند یک موضوع را نمایش می‌دهند، گروه‌بندی می‌کند.

گروه بندی کردن فیدها توسط گوگل

3) گوگل از هر گروه یک فید را انتخاب کرده و آن را در تمام پلتفرم‌های پادکست گوگل ارائه می‌کند. به این فید، فید ارائه شده گفته می‌شود.

نمایش فید ارائه شده از بین دیگر همگروهی ها

4) شنوندگان فید ارائه شده برای نمایش را در برنامه Google Podcasts یا سرویس خود می‌بینند.

مشاهده فید ارائه توسط کاربران

فید ارائه شده می‌تواند تغییر کند

گاهی اوقات گوگل می‌تواند فید را برای نمایش در پادکست گوگل تغییر دهد. این اتفاق به چند دلیل ممکن است رخ بدهد که در ادامه به آن ها پرداخته شده است:

 • گوگل ممکن است تشخیص دهد که فید متفاوت در گروه بیشتر از فید فعلی، نماینده‌ی پادکست باشد.
 • ممکن است مالک فید، URL فید را تغییر دهد(شاید آن را به یک میزبان یا همان Host جدیدی منتقل کند) و گوگل، فید را در محل جدیدش پیدا کند. (در حالت ایده آل، مالک فید در ارتباط با این جابه‌جایی به گوگل اطلاع می‌دهد تا مطمئن شود که گوگل آن را پیدا خواهد کرد.)

وقتی که فید ارائه شده تغییر کند، گوگل به جای فید قبلی، فید جدید را ارائه می‌کند. شنوندگانی که در برنامه پادکست گوگل اشتراک دارند، اطلاعات نمایش را از فید جدید خواهند دید. اگر قسمت‌های پادکست فید قبلی در فید جدید نباشد، آن قسمت‌ها دیگر در فهرست پخش نمایش ظاهر نخواهند شد.(مگر اینکه قسمت‌ها دانلود شده باشند) انتقال همه‌ی شنوندگان یا سرویس‌های پادکست گوگل به فید جدید، 2 تا 3 روز طول می‌کشد.

نحوه استفاده از برنامه Google Podcasts

برای همگام سازی یا Sync کردن پروسه‌ی گوش دادن به پادکست مورد نظر خود، می‌بایست وارد حساب گوگل خود شده و سپس Web & App Activity را روشن کنید. اگر بخش Activity را بر روی Auto delete قرار دهید، محتوایی که به آن گوش می‌دهید پس از پایان یافتن زمانش، به صورت خودکار حذف خواهد شد. در ادامه ی مقاله به نکاتی در ارتباط با گوگل پادکست اندروید و همچنین گوگل پادکست آیفون پرداخته شده است.

گوگل پادکست اندروید یا تبلت

برای استفاده از سرویس پادکست گوگل بر روی گوشی و تبلت اندروید می‌توانید:

 • برنامه‌ی پادکست گوگل را دانلود کنید.
 • از دستیار گوگل یا Google Assistant خود بخواهید پادکست خاصی را پخش کند.
 • یک پادکست را در برنامه Google Podcasts یا در Google.com جست‌وجو کنید.

پادکست ها را پیدا کرده و در آن‌ها اشتراک ایجاد کنید

می‌توانید اشتراک‌های خود را در بالا سمت چپ در Google Podcasts پیدا کنید. برای لغو اشتراک از یک پادکست، آن را باز کرده و روی گزینه‌ی Subscribed کلیک کنید. نکته‌ی قابل توجهی که باید به آن اشاره شود این است که وقتی یک پادکست را پخش می‌کنید، Google Podcasts از دستگاه شما برای درخواست صدا از وب‌سایتی که آن پادکست را میزبانی می‌کند، استفاده می‌کند. این درخواست شامل اطلاعاتی درباره‌ی دستگاه درخواست‌کننده، مانند IP و همچنین نوع دستگاهی که می‌خواهید به آن گوش دهید.

گوگل پادکست آیفون

برای استفاده از سرویس پادکست گوگل بر روی گوشی آیفون می‌توانید:

 • برنامه Google Podcasts را از اپ‌استور دانلود کنید.
 • از دستیار گوگل یا Google Assistant خود بخواهید یک پادکست مشخصی را پخش کند.
 • یک پادکست را در برنامه گوگل خود یا google.com جست‌وجو کنید.

در خصوص پیدا کردن پادکست‌ها و ایجاد اشتراک در آن‌ها، مانند روش گفته شده در بخش گوگل پادکست اندروید عمل کنید.

دانلود پادکست گوگل

پس از معرفی پادکست گوگل، بررسی ویژگی‌های آن و همچنین نحوه استفاده از آن در پلتفرم‌های متفاوت، در این بخش نوبت به دانلود پادکست گوگل می‌رسد. در این قسمت لینک‌های دانلود این اپلیکیشن برای گوشی‌های موبایل آیفون و اندروید گذاشته شده است تا علاقه‌مندان بتوانند با خیال راحت به نصب و استفاده از آن بپردازند.دانلود پادکست گوگل از کافه بازار

دانلود گوگل پادکست از اپ استور

کلام پایانی

در این مقاله به معرفی و بررسی پادکست گوگل و این که پادکست چیست پرداخته شد و در بخش‌های مختلف به ویژگی‌های خاص برنامه Google Podcasts و همچنین نحوه استفاده از این اپلیکیشن پرداخته شد. با توجه به اینکه امروزه خیلی از مطالب به صورت صوتی تولید و بازتولید می‌شوند، رفته رفته نیاز بسیاری از کاربران توسط پادکست‌ها برطرف می‌شود. چرا که در بسیاری از اوقات شبانه روز، کاربران نمی‌توانند به صورت متمرکز یک نوشته را بخوانند و ترجیح می‌دهند به آن محتوا به صورت صوتی گوش بدهند. برای مثال افرادی که زمان طولانی را در طول شبانه روز رانندگی می‌کنند یا افرادی که در منزل کار می‌کنند و زمان مناسب برای خواندن یک مقاله یا روایت ندارند. این دست از کاربران می‌توانند با استفاده از پادکست‌های مختلف و پیدا کردن آن ها از طریق بهترین نرم افزار های پادکست مانند برنامه پادکست گوگل، نیاز خود را برطرف کنند. امیدواریم که این مقاله برای دوست‌داران پادکست مفید بوده باشد.