هنگ کردن آیفون از جمله اتفاق‌هایی است که به ندرت پیش‌ می‌آید. گوشی‌ اپل به پردازش قوی و هنگ نکردن معروف است. اما در بعضی از موارد گوشی‌های آیفون هم هنگ می‌کنند. هنگ کردن یا فریزینگ به دلایل مختلفی اتفاق می‌افتد؛ پر شدن حافظه، ویروسی شدن گوشی و کشش پایین گوشی‌های قدیمی‌تر در مقابل برنامه‌ها یا بازی‌های جدید از اصلی‌ترین دلایل هنگ کردن گوشی‌های امروزی به حساب می‌آیند. اما دیگر جای نگرانی نیست. ما در این مقاله قصد داریم چند روش برای رفع مشکل هنگ کردن آیفون به شما ارائه بدهیم تا زمان هنگ کردن آیفون‌ به‌ راحتی مشکل پیش آمده را در کمتر از چند دقیقه حل کنید! با ما همراه باشید.

علت هنگ کردن آیفون چیست؟

علت هنگ کردن آیفون چیست؟

قبل از اینکه به سراغ رفع مشکل هنگ کردن آیفون برویم، بد نیست نگاهی دقیق‌تر به علت هنگ کردن آیفون بیندازیم. همانطور که بالاتر ذکر شده است، آیفون در مقایسه با دیگر برندها خیلی کمتر هنگ می‌کند. از اصلی‌ترین علل هنگ کردن آیفون می‌توان به پر شدن حافظه، ویروسی شدن گوشی و قدیمی‌تر شدن گوشی‌ها اشاره کرد. منظور از قدیمی‌تر شدن گوشی‌ها این است که با گذشت زمان برنامه‌ها و بازی‌های مختلف بروزتر و پرحجم‌تر می‌شوند. برای مثال آیفون 5 توانایی اجرای آی او اس 14 را ندارد و هنگام اجرای برنامه‌های سنگین هنگ می‌کند. پس با قدیمی‌تر شدن گوشی‌ها و بروزتر شدن برنامه‌ها هنگ کردن گوشی نیز، افزایش می‌یابد.

اما از رایج‌ترین دلایل هنگ کردن آیفون و دیگر گوشی‌ها، می‌توان به پر شدن حافظه اشاره کرد. پر شدن حافظه مورد بسیار مهمی است. به همین دلیل است که امروزه حافظه داخلی از مهم‌ترین معیارها برای خرید یک گوشی است. زمانی که حافظه گوشی هوشمند شما پر می‌شود، پردازش اطلاعات برای رم سخت‌تر شده و در بعضی موارد باعث هنگ کردن گوشی شما می‌شود.

معرفی روش‌هایی برای رفع مشکل هنگ کردن آیفون تنها در چند دقیقه!

بعد از بررسی اصلی‌ترین دلایل هنگ کردن آیفون، نوبت به معرفی روش‌های رفع این مشکل رسیده است. در این بخش قصد داریم تا روش‌های مختلفی را به شما معرفی کنیم تا با استفاده از آن‌ها بتوانید مشکل هنگ کردن آیفون خود را به‌ راحتی و در یک مدت زمان کوتاه رفع کنید. با ما همراه باشید.

اولین روش: گوشی خود را ری‌ استارت کنید.

اولین روش: گوشی خود را ری‌ استارت کنید.

روش‌های زیادی برای رفع مشکل هنگ کردن آیفون وجود دارد؛ یکی از این روش‌ها، روش ری‌ استارت کردن است. در بسیاری از مواقع ری‌ استارت کردن کارساز است و مشکل را حل می‌کند. این فرایند باعث می‌شود تا تمامی اطلاعات از روی رم گوشی دوباره به هارد دیسک وارد شود. در این زمان رم دوباره اطلاعات را از هارد دیسک کپی می‌کند و در پردازش آن به پردازشگر کمک می‌کند. اما ری‌ استارت کردن زمانی منطقی به نظر می‌آید که گوشی شما به‌ ندرت هنگ کند. اگر گوشی شما در یک مدت زمان کوتاه چند بار هنگ می‌کند، ممکن است مشکل از پر شدن حافظه و ... باشد. در این صورت باید حافظه را خلوت‌تر کرده و اطلاعات اضافی را پاک کنید.

دومین روش: گوشی خود را خاموش کنید.

دومین روش: گوشی خود را خاموش کنید.

گاه علت هنگ کردن گوشی‌، داغ شدن گوشی های هوشمند است. زمانی که از گوشی خود استفاده سنگین و طولانی مدت کرده‌اید، امکان هنگ کردن گوشی شما وجود دارد. در این وضعیت ری‌استارت کردن فایده چندانی ندارد، چرا که گوشی هوشمند نیاز به کاهش دما و استراحت دارد. برای اینکه تشخیص دهید هنگ کردن گوشی شما چه علتی دارد به این نکات توجه کنید؛ گوشی که به دلیل استفاده سنگین و طولانی مدت هنگ می‌کند، معمولاً بسیار داغ می‌کند و در مواردی لمس یا تاچ گوشی دچار اختلال می‌شود. در این موقعیت گوشی خود را خاموش و بعد از چند دقیقه استراحت آن را روشن کنید. 

سومین روش: گوشی خود را به شارژر متصل کنید.

سومین روش: گوشی خود را به شارژر متصل کنید.

سومین روش، اتصال گوشی به شارژر است. گفتنی است در بعضی از زمان‌ها شارژ گوشی آیفون شما تمام می‌شود و شما متوجه آن نمی‌شوید. در این موقعیت گوشی آیفون شما هنگ می‌کند و یک صفحه سیاه مشاهده می‌کنید. ممکن است با خودتان بگویید که گوشی شما هنگ کرده است. ولی باید گفت که در این حالت فقط گوشی شما کمبود شارژ دارد و مشکل چندان بزرگی آن را تهدید نمی‌کند.

نکته مهم در مورد رفع مشکل هنگ کردن گوشی

سه روش ذکر شده، برای زمانی هستند که مشکل شما را در لحظه حل کنند. توجه کنید که در بعضی از موارد مشکل هنگ کردن گوشی آیفون شما به دلیل پر بودن حافظه داخلی شما است. در آن صورت شما باید برای خالی کردن حافظه خود اقدام کرده و برنامه‌های پرحجم بی‌کاربرد را حذف کنید. در غیر این صورت سه روشی که بالاتر گفتیم در طولانی مدت، پاسخگو نیستند.

سخن پایانی

همانطور که بالاتر دیدیم، در این مقاله به شما گفتیم وقتی گوشی هنگ می‌کند چه کنیم؟ و اصلاً چرا گوشی‌های هوشمند هنگ می‌کنند. همچنین در مورد علت هنگ کردن گوشی ایفون با شما صحبت کردیم. در مجموع می‌توان گفت هنگ کردن گوشی آیفون ‌را به‌ راحتی می‌توان رفع کرد. توصیه ما به شما این است که مشکل هنگ کردن گوشی خود را حل کنید، چرا که در صورت ادامه داشتن این فرایند گوشی به مرور آسیب می‌بیند. همچنین اگر با امتحان کردن روش‌های گفته شده مشکل هنگ کردن آیفون شما رفع نشد، ممکن است دستگاه شما ویروس داشته باشد. در این صورت گوشی خود با استفاده از آنتی ویروس پاکسازی کنید. در آخر امیدواریم که این مطلب مورد استفاده شما قرار گرفته باشد.

منبع: support.apple.com