احتمالاً برای شما نیز پیش آمده که حین مرحله‌ای از یک بازی حساس موبایلی یا هنگام گفت‌وگوی تلفنی با یک دوست ناگهان گوشیتان هنگ کند و خاموش شود. تأخیر و کندی در گوشی‌های هوشمند غالباً به علت هنگ کردن گوشی است. این مسئله می‌تواند به دلیل ایرادات نرم‌افزاری یا مشکلات سخت افزاری گوشی باشد. در ادامه این مطلب می‌خواهیم بفهمیم علت هنگ کردن گوشی چیست و وقتی گوشی هنگ می کند چه کنیم؟ با مطلب علت هنگ کردن گوشی سامسونگ و شیائومی و هواوی و نوکیا با ما همراه باشید. 

علت هنگ کردن گوشی همراه چیست؟

علت هنگ کردن گوشی همراه چیست؟

تلفن‌های هوشمند قادرند کارهای زیادی انجام دهند به‌ طوریکه ما از آنها برای اکثر کارهای روزانه خود استفاده می‌کنیم. اما درست مانند ما انسان‌ها در برخی اوقات محدودیت‌هایی دارند. برخی اوقات گوشی همراه ما بیش‌ از‌ اندازه هنگ می‌کند. در این موقعیت ما باید از خودمان بپرسیم علت هنگ کردن گوشی چیست؟ رم دستگاه، فضای ذخیره‌سازی و نحوه استفاده از آن همه بر روند کارها تأثیر می‌گذارد. بطور کلی می توان گفت که اکثر اوقات اختلالات عمومی و ساده هستند که منجر به هنگ کردن گوشی می شوند. 

برخی اوقات حافظه پر شده گوشی همراه یا وجود برخی برنامه‌های غیرفعال‌شده یا تخریب شده، علت هنگ کردن گوشی است یا باعث روشن نشدن گوشی می شود. در این صورت بهتر است حافظه گوشی را کمی خالی کرده و در جست‌وجوی اپلیکیشن غیرفعال و تخریب شده باشیم. برای حل موقتی هنگ دستگاه با توجه به این مشکل، گوشی هوشمند خود را خاموش کنید. کمی مکث کنید و سپس دوباره به روشن کردن گوشی اقدام کنید. اگر علت هنگ كردن گوشي سامسونگ و اندرویدی شما این موضوع بود، دکمه پاور را آنقدر نگه دارید تا گزینه خاموشی روی اسکرین تلفن همراه مشاهده شده و گوشی خاموش شود.

علت هنگ کردن گوشی سامسونگ

با توجه به اینکه شرکت سامسونگ گوشی های متنوعی در بازار دارد و سهم قابل توجهی از بازار را به خود اختصاص داده است، قطعا کاربران این شرکت کره ای با مشکل هنگ کردن گوشی سامسونگ برخورد کرده اند و به دنبال علت هنگ کردن گوشی سامسونگ یا گیر کردن روی لگوی سامسونگ نیز هستند. در این بخش قصد داریم تا علل داغ کردن گوشی و بریک شدن گوشی را بررسی کنیم. 

کمبود حافظه و باز بودن اپلیکیشن ها در پس زمینه

حافظه گوشی و اپلیکیشن های باز پس زمینه

همانطور که می‌دانید حافظه گوشی‌های همراه، یکی از مهم‌ترین اجزای یک دستگاه هوشمند است. بنابراین مدیریت و ساماندهی به آن عملکرد بسیار مهمی در جهت مشکلات احتمالی است. عدم توجه به این بخش یکی از مهم‌ترین علل هنگ کردن گوشی است. بنابراین همیشه نمودارهای حافظه گوشی را چک کنید و نرم‌افزارهای بی‌استفاده نصب‌شده را از روی حافظه گوشی پاک کنید. همچنین پاک کردن کش اپلیکیشن‌ها امری ضروری است. به خاطر بسپارید که اجرای برنامه‌های زیاد و بی‌استفاده در پس‌زمینه سیستم در بیشتر اوقات علت هنگ کردن گوشی همراه شما است. بنابراین همیشه برنامه هایی که کاری با آن‌ها ندارید را ببندید. می‌توانید از اپلیکیشن‌های مرتبط با بستن برنامه‌های پس‌زمینه نیز کمک بگیرید. 

علت هنگ کردن گوشی بدافزارها و ویروس ها است

علت هنگ کردن گوشی بدافزارها و ویروس ها است

برخی اوقات علت هنگ کردن گوشی شما وجود بدافزارها و ویروس‌هایی است که شما حتی متوجه وجود آن‌ها در گوشی هوشمند خود نشده‌اید. معمولاً در صورت وقوع مشکلاتی از این دست، گوشی شما به‌صورت اتوماتیک و بدون دخالت کاربر ریستارت می‌شود یا اینکه در هنگام راه اندازی دچار مشکل گیر کردن روی لوگوی سامسونگ می شوند. همچنین لگ و کندی بسیاری در حین اجرای برنامه‌ها پیش خواهد آمد. اپلیکیشن‌های آنتی ویروس بسیاری هستند که با آپدیت‌های به‌روز در چنین مواقعی به کمک شما خواهند شتافت. بنابراین همیشه یک آنتی ویروس به‌روزرسانی‌شده مناسب روی گوشی خود داشته باشید. اما به خاطر داشته باشید علت هنگ كردن گوشي حتما نمی‌تواند وجود ویروس باشد، زیرا مشکلات سخت افزاری و نرم افزاری گوناگونی ممکن است در این امر دخیل باشد. 

شبکه ضعیف علت هنگ كردن گوشي سامسونگ

گاهی اوقات به دلیل ضعیف بودن شبکه اینترنت و فشار به برخی اپلیکیشن‌ها که نیاز به اتصال اینترنت دارند، هنگ کردن گوشی همراه ایجاد می‌شود. در این مواقع راه‌اندازی اپلیکیشن‌ها ممکن نیست و همین امر علت هنگ کردن گوشی همراه است. بنابراین برای اجرای چنین برنامه‌هایی سعی کنید به یک منبع وای‌فای قدرتمند و مناسب اتصال پیدا کنید یا به مکانی بروید که امکان آنتن‌دهی برای اتصال به اینترنت به شکلی قابل‌قبول انجام پذیرد.

رابط کاربری TouchWiz، علت هنگ کردن گوشی سامسونگ

درست است که رابط لمسی TouchWiz در سیستم عامل اندروید عملکرد مناسبی دارد، اما همین امر در نسخه‌های قدیمی‌تر باعث لگ و هنگ کردن گوشی همراه نیز شده است. البته پس از رونمایی از گوشی S6 این باگ تا حد زیادی رفع شد اما به‌هرحال رابط لمسی TouchWiz با سنگین کردن غیرمجاز رم، یکی از اصلی‌ترین علت‌های اصلی هنگ کردن گوشی بود. به‌روزرسانی سیستم عامل اندروید و دانلود باگ فیکس‌های مرتبط می‌تواند تا حدی این مشکلات را بهبود بخشد. 

بلوت ویرها علت هنگ کردن گوشی سامسونگ می‌ شوند

Bloatwareها نرم افزارهایی هستند که با این‌ که حجم زیادی از حافظه داخلی گوشی همراه ما را اشغال می‌کنند، اما کاربرد بسیار کمی دارند. کمپانی سامسونگ تعداد بسیار زیادی از این نرم‌افزارها را در قالب Flipboard که شامل Mail و Calendar می شود را در گوشی‌های انحصاری خود قرار داده است. وجود آن‌ها فشار مضاعفی به باتری و رم گوشی وارد می‌کند و به‌علت عدم امکان حذف دائمی این اپلیکیشن‌ها گاهی اوقات امکان هنگ کردن گوشی‌های سامسونگ به وجود خواهد آمد. برای حذف بلوت ویرها می توانید از نرم افزار پاکسازی حافظه همچون Ccleaner و غیره که در این زمینه تخصص دارند، می توانید کمک بگیرید. 

علت هنگ کردن گوشی شیائومی

علت هنگ کردن گوشی شیائومی

اگر از دارندگان گوشی شیائومی هستید، قطعا با مشکل هنگ کردن برخورد کرده اید اما اینکه علت هنگ کردن گوشی شیائومی چیست؟ آیا با مشکلات می یو ای شیائومی آشنا هستید؟ و اینکه چگونه می توان موارد فوق را برطرف ساخت، نیاز به انجام یک سری کارها می باشد که در این بخش بدان می پردازیم.

مشکلات می یو ای شیائومی

مشکلات می یو ای شیائومی

شاید رایج ترین علت هنگ کردن گوشی شیائومی را بتوان به مشکلات می یو ای شیائومی مرتبط دانست، مخصوصا miui 13 که در گوشی های شیائومی جدید، تقریبا تمامی کاربران بدان مواجه هستند. متاسفانه تا به حال شرکت شیائومی راه حل جامعی برای این مشکل ارائه نکرده است و چشم امید تمامی کاربران رابط کاربری miui 13 به نسخه جدید آن یعنی miui 14 می باشد. البته بعضی از کاربران از روش هایی همچون downgrade که در اصل نصب نسخه قبلی این رابط کاربری یعنی miui 12 است، نیز استفاده کرده اند اما متاسفانه دچار مشکلات بیشتری شده اند. پس توصیه ما به شما صبوری است و اینکه به محض اینکه ورژن جدید این رابط کاربری ارائه شد، آن را نصب نکنید و مدتی صبر کنید تا بازخوردهای کاربران را متوجه شوید و در صورتی که مشکلات برطرف شده بود، آنگاه رابط کاربری تان را به نسخه جدیدتر آپدیت کنید.

 داغ کردن گوشی شیائومی

 داغ کردن گوشی شیائومی

یکی دیگر از رایج ترین مشکلات گوشی شیائومی، داغ کردن بعضی از محصولات این شرکت می باشد. داغ کردن گوشی شیائومی عموما در دو حالت اتفاق می افتد. اولین حالت بازی کردن گیم های سنگین گرافیکی به مدت طولانی و با مشخصات بالاست که توصیه ما در این مورد استفاده از فن های گیمینگ گوشی است که در بازار موجود می باشد. بر طبق نظرات کاربران، مشکل داغ کردن گوشی که ناشی از بازی بود به این روش تا حدود خیلی زیادی حل شده است. اما دومین حالت زمانی اتفاق می افتد که گوشی را شارژ می کنید. در این حالت به علت سرعت بالای شارژ که به فست شارژ معروف می باشد، میزان توان زیادی در مدت زمان کمی به باطری پردازنده شما منتقل می شود که همین امر سبب داغ کردن گوشی می شود. توصیه ما در این حالت استفاده از شارژر معمولی است و دیگر اینکه نکاتی که درباره نگهداری باتری گوشی است را حتما فرا بگیرید بطور مثال گوشی را سعی کنید بطور کامل شارژ نکنید بلکه با پر شدن حدود 90 درصد ظرفیت باتری، گوشی را از برق بکشید.

علت هنگ کردن گوشی پیچیده است، راه‌حل ریست فکتوری است

اگر هیچ‌کدام از روش‌های مذکور جواب نداد و گوشی xiaomi شما همچنان هنگ می‌کند، در قدم اول به دنبال علت هنگ کردن گوشی خود باشید. برنامه‌های مشکوک و سنگینی که احتمالاً باعث مشکل هنگ کردن شده را پاک کنید. در نهایت شما نیاز به ریست فکتوری دارید. از اطلاعات داخل گوشی خود یک بک‌آپ تهیه کنید تا داده‌ها از بین نروند. به یاد داشته باشید با ریست فکتوری تمام پسوردها و تنظیمات خاص برنامه‎‌ها از بین خواهند رفت. در این موقعیت نیاز به یک متخصص گوشی‌ دارید تا ریست فکتوری را برای شما انجام دهد. امیدواریم مشکل هنگ کردن گوشی شما بعد از انجام این روش حل شود. 

علت هنگ کردن گوشی هواوی

علت هنگ کردن گوشی هواوی

با وجود ارائه شدن محصولاتی با کیفیت توسط شرکت پرآوازه هواوی، اما گاه کاربران گوشی هواوی دچار بریک شدن گوشی یا داغ کردن گوشی می شوند یا اینکه جدیدا در بعضی مدل ها مشکلات رابط کاربری هواوی گریبانگیر کاربران شده است. در این بخش قصد داریم تا برخی از مواردی که مربوط به علت هنگ کردن گوشی هواوی می شوند و بر طبق نظر کاربران بیشترین جامعه آماری را تشکیل می دهد را به شما معرفی کنیم و راه حلی برای هر علت هنگ کردن گوشی ارائه کنیم.

برخی اوقات گوشی خود را خاموش روشن کنید

گاهی اوقات علت هنگ کردن گوشی خاموش نکردن گوشی به مدت طولانی است. دراین‌صورت فایل‌های کَش زیادی روی حافظه پنهان گوشی به‌وجود می‌آید که می‌تواند باعث هنگی و کندی گوشی هوشمند شما شود. پس بهتر است هرازگاهی گوشی خود را خاموش یا ریستارت کنید. البته این نکته تنها برای گوشی هواوی صدق نمی کند بلکه برای تمامی گوشی ها همچون گوشی سامسونگ یا گوشی شیائومی و غیره نیز صادق است. پس توصیه ما به تمامی کاربران گوشی های هوشمند ریستارت کردن گوشی در یک بازه زمانی مشخص است. بطور مثال هر دو هفته یکبار گوشی تان را ریستارت کنید تا نه تنها از هنگ کردن گوشی تان جلوگیری کنید بلکه به دلیل پاک شدن کش یا حافظه پنهان گوشی شاهد بالا رفتن سرعت دستگاه تان نیز باشید.

آپدیت نبودن بخش نرم افزاری گوشی های هواوی 

آپدیت نبودن بخش نرم افزاری گوشی های هواوی

علت هنگ کردن گوشی هواوی به‌ویژه مدل‌های قدیمی‌تر، برخی اوقات عدم به‌روزرسانی نرم افزارها و اندروید است. دلیل آن بیشتر به سیستم عامل اندروید برمی‌گردد که امکان ویروسی شدن فراوانی دارد. همچنین با اپدیت این سیستم عامل و برطرف شدن باگ‌ها، مشکلات این سیستم عامل تا حدود زیادی بهبود می‌یابد. بنابراین بهتر است حتماً تمامی برنامه‌ها و سیستم عامل گوشی huawei خود را ارتقا ببخشید. البته در مدل های جدیدتر گوشی هواوی شاهد بکار رفتن سیستم عامل هارمونی هستیم که جایگزین اندروید شده است اما این قاعده کلی که آپدیت کردن نقش موثری بر امنیت و همچنین برطرف شدن مشکلات موبایل هوشمند شما می شود، در این مورد نیز صدق می کند. در کل یکی از توصیه های کارشناسان و حتی بر طبق نظرات کاربران، آپدیت بخش نرم افزاری گوشی فارغ از نوع سیستم عامل بکار رفته، نقش موثری در عملکرد بهتر گوشی دارد. تنها نکته ای که باید در این بخش بدان توجه کنید، این است که اگر از کاربران گوشی شیائومی هستید و از رابط کاربری های قبل از نسخه miui 13 استفاده می کنید، فعلا دست نگه دارید و رابط کاربری یا سیستم عامل خود را به نسخه بالاتر ارتقا ندهید، زیرا به دلیل مشکلاتی که این رابط کاربری جدید ایجاد کرده، اصلا به کاربران شیائومی آپدیت دستگاه توصیه نمی شود.

نصب اپلیکیشن و برنامه سنگین

نصب بسیاری از برنامه‌های پرحجم مثل بازی‌های موبایلی با گرافیک فوق‌العاده بالا، در بیشتر اوقات سبب هنگ کردن گوشی یا داغ کردن گوشی همراه شما خواهد شد. بنابراین از نصب برنامه‌های غیرضروری و بی‌فایده روی گوشی خود بپرهیزید. همچنین سعی کنید در صورت نصب چنین برنامه‌هایی، حافظه گوشی خود را خالی کنید. بدین‌ترتیب که یا کش برنامه‌ها را پاک کنید یا چند برنامه غیر ضروری روی گوشی را پاک کنید.

علت هنگ کردن گوشی نوکیا

علت هنگ کردن گوشی نوکیا

یکی از شرکت های صاحب نام و خوش آوازه که خاطرات بسیار شیرینی را برای کاربران قدیمی خود رقم زده، کمپانی نوکیا می باشد. این کمپانی در حال حاضر مدل های مختلفی از گوشی لمسی را ارائه می کند. این مدل ها که از کیفیت ساخت و کیفیت عملکردی بسیار خوبی برخوردار هستند پس از مدتی برخی از کاربران دچار یکسری مشکلاتی می شوند که البته طبیعی نیز می باشد. در این بخش به علت هنگ کردن گوشی نوکیا و همچنین داغ کردن گوشی می پردازیم. در مدل های قدیمی مشکلات سخت افزاری گوشی یا استفاده طولانی مدت از دستگاه می تواند علت مشکلات فوق باشد اما در گوشی های جدید، بیشتر مشکلات نرم افزاری خودنمایی می کنند که البته با آپدیت کردن سیستم عامل و برنامه ها می تواند راهگشا باشد.

علت هنگ کردن گوشی گاهی حالت صرفه‌جویی در مصرف انرژی است

احتمالاً برای شما عجیب است که بدانید، گاهی اوقات علت هنگ کردن گوشی همراه روشن بودن حالت صرفه‌جویی در مصرف انرژی است. معمولاً کاربران در زمانی که شارژ باتری گوشی رو به کاهش است، از این آپشن استفاده می‌کنند. اما گاهی اوقات فراموش می‌کنند تا پس از شارژ کردن دستگاه آن را خاموش کنند. در چنین مواقعی علت هنگ کردن گوشی می‌تواند روشن بودن این حالت باشد. بنابراین حتماً پس از شارژ دستگاه و عبور از وضعیت قبلی حالت صرفه‌جویی در مصرف انرژی را که در بخش تنظیمات گوشی قرار گرفته، خاموش کنید. 

سخت ‌افزار های قدیمی، علت دیگری برای هنگ گوشی nokia

گاهی در ورژن‌های میان‌رده، سازندگان گوشی هوشمند به دلایل اقتصادی از سخت‌افزاری قدیمی در پیکربندی گوشی خود بهره می‌برند. این سخت‌افزارهای قدیمی که بیشتر شامل پردازشگرهای گرافیکی می‌شوند، در زمان نصب و اجرای برخی از اپلیکیشن‌ها و بازی‌های موبایلی، باعث هنگ کردن گوشی همراه می‌شوند. بنابراین بهتر است هنگام خرید گوشی، مخصوصاً نسخه‌های میان‌رده یا حتی پایین‌رده با تحقیق، گوشی همراه بخرید. زیرا استفاده از قطعات قدیمی در گوشی می‌تواند رایج‌ترین علت هنگ کردن گوشی همراه باشد. البته منظور ما از سخت افزار قدیمی قطعا استفاده از سخت افزار دست دوم یا مستعمل نیست بلکه سخت افزاری است که چند سالی از عرضه آن می گذرد.

با خاموش کردن گوشی خود به آن استراحت دهید

عمومی‌ترین راه‌حل برای غلبه بر حالت هنگی گوشی، فشردن دکمه پاور است. اکنون انگشتتان را روی اسلاید مورد نظر قرار دهید و به سمت راست بکشید. به احتمال قوی اگر مشکل خاص و ویژه‌ای برای تلفن همراه شما پیش نیامده باشد، پس از لحظاتی گوشی خاموش خواهد شد. اما اگر گوشی شما خاموش نشد، مشکل احتمالاً از جای دیگری است و بهتر است راه حل‌های دیگری را امتحان کنید. 

اگر گوشی نوکیا خاموش نشد، هارد ریست راه چاره است

اگر گوشی نوکیا خاموش نشد، هارد ریست راه چاره است

علت هنگ کردن گوشی موارد متعددی است که نیاز به بررسی و تست کردن مکرر راه‌حل‌ها دارد. اگر روش خاموش کردن گوشی به‌وسیله فشردن انگشت روی دکمه پاور جواب نداد، شما باید گوشی nokia خود را ریست یا اصطلاحاً هارد ریست کنید. بعد از بالا آمدن مجدد، احتمالاً مشکل هنگ کردن گوشی همراه شما حل شده است.

کلام آخر

استفاده از گوشی هوشمند بخش بلامنازعی از زندگی امروز بشر تبدیل شده است. استفاده از گوشی موبایل پس از مدتی عموما سبب ایجاد شدن یک سری مشکلات می شود که یکی از عمده ترین آنها هنگ کردن گوشی می باشد. راه حل های عمومی همچون ری استارت کردن گوشی، آپدیت سیستم عامل و نرم افزارها، عدم نصب نرم افزار یا بازی های سنگین می تواند نقش موثری در حل این مشکل داشته باشد اما بخشی از این مشکلات مربوط به سخت افزار می باشد که باید به یک تعمیرکار ماهر در صورت عدم دریافت پاسخ مناسب از روش های نرم افزاری ذکر شده، مراجعه کرد. اگر شما نیز با مشکلات اینچنینی مواجه شده اید و راه کار موثری را یافته اید، خوشحال می شویم که روش فوق را با ما و دیگر کاربران سایت همه چی آنلاین از طریق بخش نظرات به اشتراک بگذارید.

منبع: techguruplus