احتمالاً برای شما نیز پیش آمده که حین مرحله‌ای از یک بازی حساس موبایلی یا هنگام گفت‌وگوی تلفنی با یک دوست ناگهان گوشیتان هنگ کند و خاموش شود. تأخیر و کندی در گوشی‌های هوشمند غالباً به علت هنگ کردن گوشی است. این مسئله می‌تواند به دلیل ایرادات نرم‌افزاری یا مشکلات سخت افزاری گوشی باشد. در ادامه این مطلب می‌خواهیم بفهمیم علت هنگ کردن گوشی همراه چیست و چطور می‌توانیم به مقابله با این مشکل بپردازیم؟ با مطلب علت هنگ كردن گوشي سامسونگ و آیفون با ما همراه باشید. 

علت هنگ کردن گوشی همراه چیست؟

علت هنگ کردن گوشی همراه چیست؟

تلفن‌های هوشمند قادرند کارهای زیادی انجام دهند به‌ طوریکه ما از آنها برای اکثر کارهای روزانه خود استفاده می‌کنیم. اما درست مانند ما انسان‌ها در برخی اوقات محدودیت‌هایی دارند. برخی اوقات گوشی همراه ما بیش‌ از‌ اندازه هنگ می‌کند. در این موقعیت ما باید از خودمان بپرسیم علت هنگ کردن گوشی چیست؟ رم دستگاه، فضای ذخیره‌سازی و نحوه استفاده از آن همه بر روند کارها تأثیر می‌گذارد.

اختلالات عمومی و ساده که منجر به هنگ کردن گوشی شما می‌ شود

اختلالات عمومی و ساده که منجر به هنگ کردن گوشی شما می‌ شود

برخی اوقات حافظه پر شده گوشی همراه یا وجود برخی برنامه‌های غیرفعال‌شده یا تخریب شده، علت هنگ کردن گوشی است. در این صورت بهتر است حافظه گوشی را کمی خالی کرده و در جست‌ و جوی اپلیکیشن غیرفعال و تخریب شده باشیم. برای حل موقتی هنگ دستگاه با توجه به این مشکل، گوشی هوشمند خود را خاموش کنید. کمی مکث کنید و سپس دوباره به روشن کردن گوشی اقدام کنید. اگر علت هنگ كردن گوشي سامسونگ و اندرویدی شما این موضوع بود، دکمه پاور را آنقدر نگه دارید تا گزینه خاموشی روی اسکرین تلفن همراه مشاهده شده و گوشی خاموش شود. اما اگر بلعکس، علت هنگ كردن گوشي ايفون موضوع مذکور بود، دکمه پاور را تا زمانی نگه دارید که نوار سرخ رنگ مرتبط با خاموشی دستگاه را مشاهده کنید. 

حافظه گوشی و اپلیکیشن های باز پس زمینه

حافظه گوشی و اپلیکیشن های باز پس زمینه

همانطور که می‌دانید حافظه گوشی‌های همراه، یکی از مهم‌ترین اجزای یک دستگاه هوشمند است. بنابراین مدیریت و ساماندهی به آن عملکرد بسیار مهمی در جهت مشکلات احتمالی است. عدم توجه به این بخش یکی از مهم‌ترین علل هنگ کردن گوشی است. بنابراین همیشه نمودارهای حافظه گوشی را چک کنید و نرم‌افزارهای بی‌استفاده نصب‌شده را از روی حافظه گوشی پاک کنید. همچنین پاک کردن کش اپلیکیشن‌ها امری ضروری است. به خاطر بسپارید که اجرای برنامه‌های زیاد و بی‌استفاده در پس‌زمینه سیستم در بیشتر اوقات علت هنگ کردن گوشی همراه شما است. بنابراین همیشه برنامه هایی که کاری با آن‌ها ندارید را ببندید. می‌توانید از اپلیکیشن‌های مرتبط با بستن برنامه‌های پس‌زمینه نیز کمک بگیرید. 

علت هنگ کردن گوشی بدافزارها و ویروس ها است

علت هنگ کردن گوشی بدافزارها و ویروس ها است

برخی اوقات علت هنگ کردن گوشی شما وجود بدافزارها و ویروس‌هایی است که شما حتی متوجه وجود آن‌ها در گوشی هوشمند خود نشده‌اید. معمولاً در صورت وقوع مشکلاتی از این دست، گوشی شما به‌ صورت اتوماتیک و بدون دخالت کاربر ریستارت می‌شود. همچنین لگ و کندی بسیاری در حین اجرای برنامه‌ها پیش خواهد آمد. اپلیکیشن‌های آنتی ویروس بسیاری هستند که با آپدیت‌های بروز در چنین مواقعی به کمک شما خواهند شتافت. بنابراین همیشه یک آنتی ویروس بروز رسانی‌ شده مناسب روی گوشی خود داشته باشید. اما به خاطر داشته باشید علت هنگ كردن گوشي ايفون نمی‌تواند وجود ویروس باشد، زیرا سیستم عامل IOS پذیرای هیچ‌گونه ویروسی روی خود نیست.

هر از گاهی گوشی هوشمند خود را خاموش کنید

گاهی اوقات علت هنگ کردن گوشی خاموش نکردن گوشی به مدت طولانی است. در این‌ صورت فایل‌های کَش زیادی روی حافظه پنهان گوشی به‌ وجود می‌آید که می‌تواند باعث هنگی و کندی گوشی هوشمند شما شود.پس بهتر است هر از گاهی گوشی خود را خاموش یا ریستارت کنید. 

علت هنگ کردن گوشی گاهی حالت صرفه‌جویی در مصرف انرژی است

احتمالاً برای شما عجیب است که بدانید، گاهی اوقات علت هنگ کردن گوشی همراه روشن بودن حالت صرفه‌جویی در مصرف انرژی است. معمولاً کاربران در زمانی که شارژ باتری گوشی رو به کاهش است، از این آپشن استفاده می‌کنند. اما گاهی اوقات فراموش می‌کنند تا پس از شارژ کردن دستگاه آن را خاموش کنند. در چنین مواقعی علت هنگ کردن گوشی می‌تواند روشن بودن این حالت باشد. بنابراین حتماً پس از شارژ دستگاه و عبور از وضعیت قبلی حالت صرفه‌جویی در مصرف انرژی را که در بخش تنظیمات گوشی قرار گرفته، خاموش کنید. 

شبکه ضعیف علت هنگ كردن گوشي سامسونگ و آیفون

گاهی اوقات به دلیل ضعیف بودن شبکه اینترنت و فشار به برخی اپلیکیشن‌ها که نیاز به اتصال اینترنت دارند، هنگ کردن گوشی همراه ایجاد می‌شود. در این مواقع راه‌اندازی اپلیکیشن‌ها ممکن نیست و همین امر علت هنگ کردن گوشی همراه است. بنابراین برای اجرای چنین برنامه‌هایی سعی کنید به یک منبع وای‌فای قدرتمند و مناسب اتصال پیدا کنید یا به مکانی بروید که امکان آنتن‌دهی برای اتصال به اینترنت به شکلی قابل‌ قبول انجام پذیرد.

علت هنگ كردن گوشي سامسونگ چیست؟

علت هنگ كردن گوشي سامسونگ چیست؟

اما به جز موارد مذکور بالا که بیشتر جنبه عمومی دارند، گوشی‌های اندرویدی مثل گوشی سامسونگ منحصراً به چند علت عمده هنگ می‌کنند. در زیر به چند مورد از این موارد اشاره می‌کنیم. 

آپدیت نبودن بخش نرم افزاری گوشی های سامسونگ

آپدیت نبودن بخش نرم افزاری گوشی های سامسونگ

علت هنگ کردن گوشی سامسونگ به‌ ویژه مدل‌های قدیمی‌تر، برخی اوقات عدم بروز رسانی نرم افزارها و اندروید است. دلیل آن بیشتر به سیستم عامل اندروید برمی‌گردد که امکان ویروسی شدن فراوان دارد. همچنین با اپدیت این سیستم عامل فیکس باگ‌ها مشکلات این سیستم عامل را بهبود می‌دهند. بنابراین بهتر است حتماً تمامی برنامه‌ها و سیستم عامل اندروید گوشی سامسونگ خود را ارتقا ببخشید. 

بلوت ویرها علت هنگ کردن گوشی سامسونگ می‌ شوند

Bloatware ها نرم افزارهایی هستند که با اینکه حجم زیادی از حافظه داخلی گوشی همراه ما را اشغال می‌کنند، کاربرد بسیار کمی دارند. کمپانی سامسونگ تعداد بسیار زیادی از این نرم‌افزارها را در قالب Flipboard که شامل Mail،Calendar شده، در گوشی‌های انحصاری خود قرار داده است. وجود آن‌ها فشار مضاعفی به باتری و رَم گوشی وارد می‌کند و به‌ علت عدم امکان حذف دائمی این اپلیکیشن‌ها گاهی اوقات امکان هنگ کردن گوشی‌های سامسونگ به وجود خواهد آمد. 

سخت ‌افزار های قدیمی، علت دیگری برای هنگ گوشی سامسونگ

سخت ‌افزار های قدیمی، علت دیگری برای هنگ گوشی سامسونگ

گاهی در ورژن‌های میان‌رده، کمپانی سامسونگ به دلایل اقتصادی از سخت‌افزاری قدیمی در پیکربندی گوشی خود بهره می‌برد. این سخت‌افزارهای قدیمی که بیشتر شامل پردازشگرهای گرافیکی می‌شوند، در زمان نصب و اجرای پاره‌ای از اپلیکیشن‌ها و بازی‌های موبایلی، باعث هنگ کردن گوشی همراه می‌شوند. بنابراین بهتر است هنگام خرید گوشی، مخصوصاً نسخه‌های میان‌رده یا حتی پایین‌رده با تحقیق سنجیده گوشی همراه بخرید. زیرا استفاده از قطعات قدیمی در گوشی می‌تواند رایج‌ترین علت هنگ کردن گوشی همراه باشد.

نصب اپلیکیشن و برنامه سنگین روی گوشی سامسونگ

نصب بسیاری از برنامه‌های پرحجم مثل بازی‌های موبایلی با گرافیک فوق‌العاده بالا، در بیشتر اوقات سبب هنگ کردن گوشی همراه شما خواهد شد. بنابراین از نصب برنامه‌های غیرضروری و بی‌فایده روی گوشی خود بپرهیزید. همچنین سعی کنید در صورت نصب چنین برنامه‌هایی، حافظه گوشی خود را خالی کنید. بدین‌ ترتیب که یا کَشِ برنامه‌ها را پاک کنید یا چند برنامه غیرضروری روی گوشی را دیلیت کنید.

رابط کاربری TouchWiz، علت هنگ کردن گوشی سامسونگ

درست است که رابط لمسی TouchWiz در سیستم عامل اندروید باعث لذت و خشنودی شما می‌شود، اما همین امر در نسخه‌های قدیمی‌تر باعث لگ و هنگ کردن گوشی همراه نیز شده است. البته پس از رونمایی از گوشی S6 این باگ تا حد زیادی رفع شد اما به‌ هر حال رابط لمسی TouchWiz با سنگین کردن غیرمجاز رَم، یکی از اصلی‌ترین علت‌های اصلی هنگ کردن گوشی بود. بروز رسانی سیستم عامل اندروید و دانلود باگ فیکس‌های مرتبط می‌تواند تا حدی این مشکلات را بهبود بخشد. 

علت هنگ كردن گوشي ايفون و چند روش مقابله

علت هنگ كردن گوشي ايفون و چند روش مقابله

جز دلایل عمومی که می‌تواند هر گوشی هوشمندی را چه سامسونگ و چه آیفون دچار مشکل هنگ کردن یا اصطلاحاً فریز کردن کند، راه‌حل‌های منحصر به‌ فردی نیز برای مقابله با آن در هر سیستم عامل وجود دارد. در زیر چند روش مقابله با مشکل هنگ کردن گوشی اپل را بررسی می‌کنیم.

با خاموش کردن گوشی خود به آن استراحت دهید

عمومی‌ترین راه‌ حل برای غلبه بر حالت هنگی گوشی، فشردن دکمه پاور است تا عبارت Slide to power off روی صفحه نمایشگر نقش ببندد. اکنون انگشتتان را روی اسلاید مورد نظر قرار دهید و به سمت راست بکشید. به احتمال قوی اگر مشکل خاص و ویژه‌ای برای تلفن همراه شما پیش نیامده باشد، پس از لحظاتی گوشی خاموش خواهد شد. اما اگر گوشی آیفون شما خاموش نشد، مشکل احتمالاً از جای دیگری است و بهتر است راه حل‌های دیگری را امتحان کنید.

وصل کردن کابل شارژ به گوشی آیفون و پدید آوردن شوک

گاه بی‌ اینکه شما متوجه شوید شارژ گوشی آیفون شما آن‌چنان کاهش می‌یابد که اسکرین روی یک صفحه ثابت یا عمدتاً مشکلی رنگ می‌ماند. در واقع علت هنگ کردن گوشی آیفون شما در چنین مواقعی کمبود شارژ باتری است. بنابراین اتصال شارژر و ایجاد یک شوک الکتریکی به دستگاه سبب ترمیم این حالت می‌شود.

اگر گوشی آیفون خاموش نشد، هارد ریست راه چاره است

علت هنگ کردن گوشی موارد متعددی است که نیاز به بررسی و تست کردن مکرر راه‌حل‌ها دارد. اگر روش خاموش کردن گوشی به‌وسیله فشردن انگشت روی دکمه پاور جواب نداد، شما باید گوشی آیفون (وبسایت اپل) خود را ریست یا اصطلاحاً هارد ریست کنید. بدین‌ ترتیب که در نسخه‌های قدیمی‌تر آیفون مثل آیفون 7 با فشردن همزمان دو دکمه پاور و هوم به مدت 10 ثانیه گوشی خود را ریستارت کنید. بعد از بالا آمدن مجدد IOS احتمالاً مشکل هنگ کردن گوشی همراه شما حل شده است. اما در نسخه‌های جدید آیفون که دکمه Home حذف شده است چه باید کرد؟ پاسخ ساده است! به سراغ دکمه ولوم کنترل حجم صدا بروید. یک بار دکمه افزایش صدا را فشار دهید و بار دیگر دکمه کاهش صدا. سپس دکمه پاور را بفشارید و لحظه‌ای روی دکمه مکث کنید. گوشی شما ریستارت خواهد شد. 

علت هنگ کردن گوشی پیچیده است، راه‌حل ریست فکتوری است

اگر هیچ‌کدام از روش‌های مذکور جواب نداد و گوشی آیفون شما همچنان هنگ می‌کند، در قدم اول به دنبال علت هنگ کردن گوشی آیفون خود باشید. برنامه‌های مشکوک و سنگینی که احتمالاً باعث مشکل هنگ کردن شده را پاک کنید. در نهایت شما نیاز به ریست فکتوری دارید. از اطلاعات داخل گوشی خود یک بک‌ آپ تهیه کنید تا داده‌ها از بین نروند. به یاد داشته باشید با ریست فکتوری تمام پسوردها و تنظیمات خاص برنامه‎‌ها از بین خواهند رفت. در این موقعیت نیاز به یک متخصص گوشی‌های آیفون دارید تا ریست فکتوری را برای شما انجام دهد. امیدواریم مشکل هنگ کردن گوشی شما بعد از انجام این روش حل شود.