تنظیمات اینترنت گوشی در میان سایر تنظیماتی که برای تلفن همراه وجود دارد، یکی از مهم‌ترین موارد است. زیرا یک گوشی بدون اینترنت تقریبا درصد زیادی از کارایی خود را از دست می‌دهد. از این رو اپراتورهای تلفن همراه هم از اهمیت این موضوع آگاه شده و تمرکز خود را روی ارائه اینترنت پر سرعت برای کاربران گذاشته‌اند. یکی از این اپراتورها رایتل است. تنظیمات اینترنت رایتل برای افرادی که از سیم کارت‌های این اپراتور استفاده می‌کنند بسیار مهم است. زیرا هدف از ایجاد شبکه رایتل به گفته‌ی مدیران آن، اقداماتی برای داشتن اینترنت پر سرعت نسبت به سایر اپراتورهای دیگر تلفن همراه است‌. بخاطر اهمیت بالای این موضوع تصمیم گرفتیم تا در این مقاله درباره تنظیمات اینترنت رایتل در سه برند گوشی رایج در میان کاربران یعنی سامسونگ، شیائومی و ایفون صحبت کنیم و تمامی اطلاعات درباره نحوه تنظیم اینترنت در این گوشی‌ها را به شما ارائه دهیم.

تنظیمات اینترنت رایتل در گوشی سامسونگ

تنظیمات اینترنت رایتل در گوشی سامسونگ

ابتدا با تنظیمات اینترنت رایتل در گوشی سامسونگ شروع می‎کنیم. تعداد کاربران گوشی سامسونگ در ایران بسیار بالا است و این برند در میان سایر گوشی‌ها که از سیستم عامل اندروید استفاده می‌کنند بسیار پرفروش‌تر است. پس تعداد افرادی که با این گوشی به اینترنت متصل می‌شوند بسیار زیاد بوده و نیاز است که درباره‌ی تنظیمات گوشی سامسونگ و نحوه‌ی اتصال آن به اینترنت به صورت دقیق اطلاعات کسب کنیم. تنظیمات اینترنت رایتل برای این گوشی مانند سایر اپراتورهای اینترنت است. از این رو اگر شما نحوه تنظیم کردن اینترنت رایتل در این گوشی را یاد بگیرید، می‌توانید سایر اپراتورها را هم در گوشی خود تنظیم کنید. در زیر یک دستورالعمل جامع برای تنظیمات اینترنت رایتل در گوشی‌‌های سامسونگ ارائه می‌دهیم.

 • ابتدا به منوی گوشی خود بروید و settings یا تنظیمات را باز کنید.
 • گزینه connection یا اتصالات را پیدا کنید. معمولا در منوی تنظیمات این گزینه در اول لیست قرار دارد.
 •  روی اتصالات ضربه بزنید و در صفحه جدید Mobile Network یا شبکه‌های تلفن همراه را پیدا کنید.
 • سپس برای اینکه تنظیمات اینترنت رایتل را بسازید نیاز است تا وارد قسمت نام‌های نقطه‌ دستیابی یا Access Point Names شوید.
 • بالای صفحه جدید باز شده روی Add یا اضافه و New یا جدید کلیک کنید.
 • یک صفحه جدید برای شما باز می‌شود که در آن یک لیست از نام، APN، پروکسی و دیگر موارد را مشاهده می‌کنید که نیاز به وارد کردن اطلاعات در آن وجود دارد‌.
 • در قسمت نام یا Name نام RighTel را با همین املا تایپ کنید. 
 • سپس سه نقطه بالای صفحه را انتخاب کرده و گزینه ذخیره یا save را بزنید‌.

بعد از اینکه این مراحل را انجام دادید، نیاز است تا با اپراتور ارتباط برقرار کرده و تنظیمات اینترنت رایتل را دریافت کنید. برای این کار هم می‌توانید با پشتیبانی رایتل برای گرفتن تنظیمات اینترنت تماس بگیرید و هم امکان شماره گیری با کد دستوری ستاره 130 مربع برای شما فراهم شده است. در این صورت تنظیمات اینترنت رایتل برای شما فرستاده خواهد شد.

تنظیمات اینترنت رایتل در گوشی شیائومی

تنظیمات اینترنت رایتل در گوشی شیائومی

بعد از اینکه درباره تنظیمات برند معروف سامسونگ دانستیم، نیاز است تا به یکی از دیگر گوشی‌های اندروید پرمصرف دیگر در بازار یعنی شیائومی بپردازیم. ممکن است با خود بگویید که تنظیمات اینترنت رایتل در گوشی شیائومی می‌تواند مانند سامسونگ باشد زیرا هر دو برند از سیستم عامل اندروید استفاده می‌کنند‌. با وجود شباهت‌هایی که در این دو گوشی وجود دارند، تنظیمات گوشی شیائومی کمی متفاوت‌تر از سامسونگ است. از این رو نیاز است تا درباره تنظیمات اینترنت رایتل و دستورالعمل آن به صورت جداگانه در این قسمت صحبت کنیم و آموزش آن را برای شما بیان کنیم. 

 • ابتدا به منو رفته و تنظیمات یا settings را انتخاب کنید. 
 • در صفحه جدید باز شده گزینه SIM cards & mobile networks یا سیم کارت‌ها و شبکه‌های تلفن همراه را پیدا کنید و روی آن ضربه بزنید.
 • اگر در گوشی شما دو سیم کارت وجود دارد، از بین SIM1 و SIM2 سیم کارت مربوط به رایتل را انتخاب کنید و روی آن ضربه بزنید.
 • گزینه Access Point Names یا نام‌های نقطه دستیابی را پیدا کرده و روی آن کلیک کنید تا باز شود.
 • پایین صفحه روی علامت + که زیر آن نوشته شده New APN کلیک کنید تا یک کانکشن جدید بسازید.
 • در قسمت اول باید Name یا نام اپراتور وارد شود که در اینجا چون تنظیمات اینترنت رایتل را انجام می‌‌دهیم نیاز است تا نام RighTel را وارد کنیم و سپس روی Ok ضربه بزنید.

مانند سامسونگ می‌توانید در این مرحله باقی تنظیمات را توسط تماس با پشتیبانی رایتل یا گرفتن کد دستوری وارد کنید. البته معمولا زمانی که اپراتور برای شما تنظیمات را می‌فرستد، به صورت خودکار در قسمت‌های مختلف منو قرار می‌گیرد. اما اگر قصد دارید دستی آن را وارد کنید باید بدانید که: 

 • گزینه MCC: کد کشور
 • گزینه MNC: کد شبکه
 • گزینه Authentication type: نوع احراز هویت

و گزینه APN type را هم باید روی default یا پیش فرض قرار داد و سپس با انتخاب بیشتر یا more از پایین صفحه، ذخیره یا save را انتخاب کرد و تنظیمات اینترنت رایتل را برای شیائومی به پایان رساند.

تنظیمات اینترنت رایتل در ایفون

تنظیمات اینترنت رایتل در ایفون

بعد از اینکه درباره تنظیمات اینترنت‌ رایتل در گوشی‌های اندرویدی دانستیم، حال باید بررسی کنیم که تنظیمات اینترنت رایتل در ایفون به چه صورت است و برای سیستم عامل ios چطور می‌توان اینترنت همراه را تنظیم کرد.‌ به دلیل سرعت بالای اینترنت رایتل و سخت افزار مناسب آیفون برای اینترنت، این اپراتور بین کاربران ios بسیار محبوب شده و طرفدار پیدا کرده است. در ادامه به بررسی تنظیمات اینترنت ایفون و اینترنت آن می‌پردازیم. ممکن است تصور کنید که تنظیمات برای ios هم شبیه به اندروید است اما بخاطر بعضی از تفاوت‌ها ما آموزش تنظیمات اینترنت ایفون را به صورت جدا بررسی خواهیم کرد.‌ در آیفون هم می‌توان بعد از اینکه سیم کارت را در گوشی قرار داد، تنظیمات اینترنت رایتل را به صورت خودکار دریافت کرد. اما می‌توان این تنظیمات را دستی نیز وارد کرد: 

 • ابتدا مانند دیگر برندها از قسمت منو تنظیمات را پیدا کرده و وارد آن شوید.
 • سپس گزینه Cellular Data را پیدا کرده و روی آن ضربه بزنید تا باز شود. 
 • پس از آن وارد Cellular Data Options شوید و cellular Data Network را پیدا کنید.‌
 • در این صفحه تنظیمات ایفون برای APN و اینترنت را مشاهده می‌کنید‌.
 • با کلیک بر روی APN می‌توانید نام اپراتور را وارد کرده و مانند اندروید اطلاعات دیگر را در قسمت‌های مختلف وارد کنید.

چطور می توان سرعت اینترنت رایتل را اندازه گرفت؟

چطور می توان سرعت اینترنت رایتل را اندازه گرفت؟

بعد از اینکه تنظیمات اینترنت رایتل را در انواع گوشی‌های موبایل بررسی کردیم، یک سوال مهم که در اینجا به وجود می‌آید این است که تست سرعت اینترنت گوشی را چطور انجام دهیم و سرعت اینترنت رایتل را با دیگر اپراتورها مقایسه کنیم. برای این کار نیاز به برنامه‌های خاص داریم که می‌توان آن‌ها را از اپ استور یا پلی استور دانلود کرد. به عنوان مثال speed smart یکی از این نرم افزارها است که هم برای اندروید و هم ios موجود بوده و سرعت اینترنت به همراه پینگ را به شما نشان خواهد داد.

همچنین می‌توانید از مصرف اینترنت با استفاده از این نرم افزار نیز مطلع شوید. برنامه FAST و V-Speed هم در این زمینه وجود دارند که علاوه بر اندازه گیری سرعت اینترنت همراه، وای فای را هم تست می‌کند و می‌تواند اطلاعات کامل در اختیار کاربر قرار دهد. تنها کافی است این برنامه‎ها را از استور مورد نظر خود دانلود کنید و با انتخاب سیم کارت، سرعت اینترنت رایتل را اندازه گیری کنید.

سخن پایانی

تنظیمات اینترنت رایتل برای افرادی که به تازگی سیم کارت این اپراتور را خریداری کرده‎اند و یا قرار است سیم کارت خود را در یک گوشی جدید بگذارند، بسیار مهم است. از این رو نیاز است تا تنظیمات اینترنت مربوط به گوشی خود را بدانید تا اگر نیاز باشد اطلاعات را به صورت دستی وارد کنید، تمامی مراحل را به درستی انجام دهید. به همین خاطر در این مقاله گوشی‎های رایج سامسونگ، شیائومی و ایفون را بررسی کردیم.

منبع: deviceguides