واتس آپ به عنوان یکی از مهم‌ترین و پرطرفدارترین اپلیکیشن‌های پیام‌رسان در سال‌های اخیر شناخته شده است. پس از فیلترینگ گسترده پیام‌رسان تلگرام کاربران بسیاری به واتس آپ نقل مکان کردند. بنابراین کار و اطلاع از ترفندهای واتس آپ برای کاربران این پیام‌رسان الزامی و لازم است. در این بین برگرداندن چت های واتس اپ یکی از کاربردی‌ترین ترفندهایی‌ست که ممکن است در کار با این پیام‌رسان به دردتان بخورد. این ترفند در مواقعی که شما اتفاقی یک پیام یا تعدادی از پیام‌های واتس آپ خود را پاک می‌کنید یا به دلایلی گوشی خود را عوض می‌کنید و حال می‌خواهید پیام‌های واتس آپ خود را بازیابی کنید، به کمکتان می‌آید. به همین بهانه چند روش مؤثر برای برگرداندن چت های واتساپ در گوشی جدید را در مطلب زیر به شما آموزش می‌دهیم. با ما همراه باشید. 

برگرداندن چت های واتس اپ با چه روش هایی امکان پذیر است؟

برگرداندن چت های واتس اپ با چه روش هایی امکان پذیر است؟

برگرداندن چت های واتس اپ تنها در مواقعی امکان‌پذیر است که گزینه Chat Backup در منوی تنظیمات اپلیکیشن واتس آپ فعال باشد. بنابراین همیشه پس از نصب پیام‌رسان واتس آپ به منوی تنظیمات بروید و گزینه Chat Backup را در منوی Chat فعال کنید. پس از فعال کردن این گزینه، واتس آپ از شما سوالی می‌پرسد که باید برای آن مشخص کنید فرآیند بکاپ اتوماتیک در چه بازه‌ای اتفاق بیفتد. شما می‌توانید از بین سه زمانِ هفتگی، ماهیانه و سالیانه یک گزینه را برگزینید. پس از این عمل شما می‌توانید تنها به آخرین دو بکاپ آخری خود دستیابی داشته باشید و در واقع نباید انتظار داشته باشید که بتوانید مسیج‌های خیلی قدیمی خود را بازیابی کنید. در گوشی‌های آیفون و سیستم عامل IOS، متأسفانه برگرداندن چت های واتس آپ به تنها یک بار تقلیل یافته و شما فقط می‌توانید به آخرین بکاپ پیام‌های خود دست پیدا کنید.

اما معمولاً پیام‌ها در صفحه اول واتس آپ به دلایل مختلف پاک می‌شوند. یکی از این دلایل امکان "آرشیو شدن" پیام‌های مذکور است. برای برگردان این نوع پیام‌ها شما سختی خاصی نخواهید داشت. تنها کافی است به قسمت Archived Chats در اپلیکیشن پیام‌رسان واتس آپ خود در بخش فوقانی پیام‌های فعلی خود بروید و در لیست پیام‌های آرشیو شده خود، پیام مورد نظر خود را یافته و برگردانید. این یک روش ساده برای برگرداندن چت های واتس آپ شما خواهد بود. 

نکته مهم دیگری که بهتر است همیشه به یاد داشته باشید، عدم امکان بازیابی سوابق چت‌ها، گروه‌ها و دیگر اطلاعات واتس آپ هنگام حذف اکانت واتس اپ برای همیشه است. این بدین معنا است که اگر به هر دلیلی مانند مفقود شدن یا دزدیده شدن گوشی همراه مجبور به حذف اکانت خود شدید، متاسفانه دیگر امکان برگرداندن چت های واتس آپ را نخواهید داشت. 

روش اول: پیام‌های بکاپ در واتس آپ

روش اول: پیام‌های بکاپ در واتس آپ

در این روش مهمترین آیتم برای بازگرداندن چت های واتس آپ، آخرین زمانی است که واتس آپ پیام‌های شما را بکاپ گرفته است. این روش بدین معناست که شما می‌توانید آخرین پیام‌های خود را که به تازگی بکاپ گرفته شده، بازیابی کنید. برای برگرداندن چت های واتس اپ کافی است شما اپلیکیشن واتس آپ خود را از روی گوشی خود پاک کنید. سپس اپلیکیشن را دوباره نصب کنید. در هنگام بالا آمدن دوباره واتس اپ صفحه‌ای بالا می‌آید که از طریق آن می‌توانید به برگرداندن چت های واتس اپ از طریق بکاپ اقدام کنید. دکمه Restore را بفشارید تا واتس آپ به سراغ بکاپ‌ها برود و تمام چت‌های شما را برگرداند.

روش دوم: چطور چت های قدیمی واتس آپ را برگردانم؟

زمانی که فرآیند بکاپ جدید شروع شده، بازیابی بکاپ‌های قدیمی‌تر به راحتی روش اول نیست و کمی پیچیده‌تر است. در این روش لازم است که سیستم عامل گوشی شما حتماً اندرویدی باشد. زیرا واتس آپ در سیستم‌های اندرویدی در کنار بکاپ جدید خود همواره یک نسخه پشتیبان قدیمی را نیز نگه می‌دارد. به اپلیکیشن فایل منیجر گوشی همراه خود بروید. مسیر WhatsApp > Databases را رفته و در فولدر دیتابیس به دنبال فایل جدیدترین بکاپ واتس آپ به نام msgstore.db.crytp12 بگردید. در کنار این فایل یک فایل دیگر با نام msgstore-YYYY-MM-DD.1.db.crypt12 را نیز خواهید دید. شما در این مرحله باید نام هر دو فایل را تغییر دهید. 

  • نام فایل msgstore.db.crytp12 را به msgstore-latest.db.crytp12 تغییر دهید.
  • فایل msgstore-YYYY-MM-DD.1.db.crypt12 را به msgstore.db.crytp12 تغییر نام دهید.

بعد از این مرحله به گوگل درایو خود بروید و بکاپ‌های قدیمی واتس آپ را پاک کنید. سپس اپلیکیشن پیام‌رسان واتس آپ خود را پاک کنید و دوباره نصب کنید. با باز کردن واتس اپ و استفاده از دکمه Restore برگرداندن چت های واتس آپ شما به سادگی بازیابی خواهد شد. 

روش سوم: برگرداندن چت های واتس آپ با برنامه واتزریموید

با استفاده از برنامه کاربردی WhatsRemoved+ به راحتی چت های واتساپ در گوشی را برگردانید. همچنین از طریق این اپلیکیشن با رابط کاربری ساده و آسانش می‌توانید علاوه بر چت‌ها، عکس‌ها، ویدئوها و موسیقی‌های خود را نیز بازگردانید. حتی اگر فرستنده پیام بعد از ارسال پیام پشیمان شده باشد و آن را حذف کرده باشد، با استفاده از این اپلیکیشن می‌توانید پیام‌ها را برگردانده و مشاهده کنید. برنامه WhatsRemoved+ را از گوگل پلی دانلود کنید. پس از نصب این برنامه، اطلاعات مورد نظر را به برنامه داده تا به بازگرداندن و ریکاوری پیام‌های حذف شما مبادرت بورزد. 

روش چهارم: برگرداندن چت های واتس اپ با اپلیکیشن اُتو آردی‌امروش چهارم: برگرداندن چت های واتس اپ با اپلیکیشن اُتو آردی‌ام

به فروشگاه مجازی اپلیکیشن بروید و برنامه Auto RDM را دانلود و نصب کنید. این اپلیکیشن با رابط کاربری ساده و روانش قابلیت برگرداندن چت های واتساپ در گوشی جدید را خواهد داشت. همچنین اگر از استاتوس‌ها و استوری‌های واتس آپی دوستانتان خوشتان آمد، از طریق این اپلیکیشن می‌توانید به راحتی آنها را ذخیره کنید. این برنامه برخلاف بسیاری از برنامه‌های دیگر از این دست، فاقد باگ‌های رایج نرم‌افزاری است و تجربه کاری ساده و راحتی را در اختیار کاربران خواهد گذاشت.