اگرچه پیام‌رسان واتس‌ اپ با حواشی و انتقادهای زیادی روبه‌رو بوده، همچنان از پرطرفدارترین‌ها و البته در کشور ما پرکاربردترین است. گرچه آپدیت‌های واتس‍اپ گاهی سوژه‌ای جالب برای جوک‌های شبکه‌های اجتماعی می‌شود؛ چرا که اغلب پیشرفت‌های نسخه جدید در مقایسه با بروز رسانی‌ های برنامه‌ای مثل تلگرام، بسیار جزئی‌تر است. با این‌ حال واتس‌ اپ به‌ عنوان یک پیام‌رسان موفق در استفاده‌های روزمره، تمام قابلیت‎‌هایی که باید را در اختیار دارد. از طرفی آشنایی کامل با ترفندهای واتس آپ می‌تواند تجربه کاربری لذت‌بخش‌تری برای شما رقم بزند. اما اگر به هر دلیلی قصد حذف اکانت واتس اپ برای همیشه را دارید، راه بسیار ساده‌ای پیش روی شماست. فراموش نکنید که حذف کلی اکانت، امکان بازیابی اطلاعات قدیمی را از بین می‌برد. پس قبل از اقدام به حذف اکانت واتس اپ برای همیشه، به فکر راهی برای حفظ اطلاعات قدیمی باشید. در ادامه با روش حذف همیشگی اکانت واتساپ آشنا می‌شوید.

دلایل حذف اکانت واتساپ برای همیشه

دلایل حذف اکانت واتساپ برای همیشه

اگر به‌ خاطر داشته باشید، مدتی قبل بحث داغی در مورد سرقت اطلاعاتی واتس‌اپ از کاربران به پا شده بود. اتهامی که البته به خیلی از شبکه‌های اینچنینی وارد است و تنها مختص واتساپ نبوده و نیست. اما دلیل کاربران برای این حمله، خودداری واتساپ از اعلام دریافت اطلاعات شخصی بود که در نهایت رفع شد. به‌ هر حال در این مدت خیلی از کاربران به استفاده از دیگر پیام‌رسان‌ها و خداحافظی با واتساپ دعوت شدند. اما نقل مکان در این شبکه‌ها کار خیلی راحتی هم نیست و به‌ هر حال واتساپ با امکانات جامع و فضای نسبتاً ساده، همچنان انتخاب اصلی‌ است. با این اوصاف چه دلایلی ممکن است ما را به حذف اکانت واتس اپ برای همیشه تشویق کند؟

جالب است که واتساپ بعد از انتقادهای زیاد، امکان تغییر شماره اصلی اکانت را فراهم کرده است. شناسایی شما در این برنامه صرفاً وابسته به شماره موبایل است و خبری از یوزر یا نام کاربری نیست. به این ترتیب قبل‌ترها تغییر شماره موبایل شما، امکان استفاده از اکانت قبلی را از بین می‌برد و دلیلی برای حذف کلی آن بود. اما حالا امکان تغییر شماره اکانت می‌تواند راهی برای پیشگیری از دیلیت اکانت واتساپ برای همیشه باشد. با این وجود شاید دلایل دیگری شما را به این کار وا داشته است. برای مثال واتس‌ اپ برای افرادی که از یک اکانت در سیستم‌های مختلف استفاده می‌کنند، گزینه چندان خوبی نیست. 

تا به‌ حال از Whatsapp Web استفاده کرده‌اید؟ اگر استفاده کرده باشید حتماً می‌دانید که استفاده از واتس‌ اپ روی بستر وب تنها با در دسترس بودن اپلیکیشن گوشی امکان‌پذیر است. در واقع اگر گوشی شما خاموش شده باشد و قصد استفاده از  نسخه تحت وب واتس‌اپ را داشته باشید، متأسفانه به بن‌ بست خواهید خورد. به‌ طور کلی امکانات محدود برای استفاده چندگانه از یک اکانت، یکی از مهم‌ترین دلایل کاربران حذف اکانت واتس اپ برای همیشه است. ماندن رد پیامی که حذف شده، یکی دیگر از دردسرهای واتس‌ اپ است. فرضاً پیامی را به اشتباه ارسال می‌کنید یا از فرستادن آن پشیمان می‌‌شوید؛ واتساپ اگرچه پاک کردن آن را در ساعت اول امکان‌پذیر کرده، اما به‌ هر حال مخاطب شما از ارسال و پاک شدن پیام مطلع می‌شود. از طرفی بر‌خلاف تلگرام، امکان ادیت پیام در واتساپ وجود ندارد. 

واتساپ برای افرادی که به شخصی‌سازی ظاهر برنامه‌ها علاقه‌مندند هم چیزی برای ارائه ندارد. به این ترتیب اگر بحث مقایسه باشد، قطعاً تلگرام یک سر‌ و‌ گردن بالاتر از واتساپ قرار می‌گیرد. اما هیچ‌ یک از مواردی که گفته شد، دلیل مهمی برای حذف اکانت واتس اپ برای همیشه نیست. به‌ هر حال امروز واتساپ به دلیل سهولت در دسترسی و فضای ساده‌ی کاربری، بیشتر گروه‌های کاری و دوستانه را در خود جا داده است. بنابراین حتی اگر استفاده چندانی از این برنامه نداریم هم بهتر است یک اکانت واتساپی داشته باشیم. اگر می‌خواهید اکانت خود را پاک کنید، مسیر راحتی برای دیلیت اکانت واتساپ برای همیشه در اختیار شماست. اما تأکید می‌کنیم که با این کار، امکان برگرداندن چت های واتس اپ، فایل‌های ارسالی و هرآنچه مربوط به اکانت حذف شده است، ابداً وجود ندارد.

روش دیلیت اکانت واتس اپ برای همیشه


روش دیلیت اکانت واتس اپ برای همیشه

حذف اکانت واتساپ برای همیشه در هر دو سیستم عامل اندروید و آی او اس، امکان‌پذیر است. در واقع تنها تفاوت، مکان قرارگیری منوی تنظیمات در واتساپ نسخه آیفون است. به این ترتیب هیچ فرقی بین مراحل پاک کردن اکانت واتساپ در گوشی‌های اندرویدی یا آیفون‌ها نیست. اگر تصمیم قطعی گرفته‌اید، مراحل معرفی شده در وب‌سایت Faq.Whatsapp.com، اکانت شما را به ساده‌ترین شکل ممکن نابود می‌کند.

  • وارد برنامه Whatsapp شوید.
  • قسمت More Options که با سه نقطه مشخص می‌شود را انتخاب کنید (تنها تفاوت نسخه اندروید و IOS در محل قرارگیری همین گزینه است) و وارد منوی تنظیمات یا Settings شوید.
  • گزینه اکانت یا Account را انتخاب کنید. بد نیست اشاره کنیم که گزینه Change Number در این بخش می‌تواند راهی برای حفظ اکانت واتس اپ شما باشد. پس اگر صرفاً به دلیل تغییر شماره قصد حذف اکانت را دارید، واتس اپ Change Number را پیشنهاد می‌دهد. 
  • در قسمت مدیریت اکانت، گزینه Delete my account را انتخاب کنید. حالا واتس‌ اپ تمام پیامدهای دیلیت اکانت را برای شما مشخص می‌کند؛ مواردی مثل حذف تاریخچه تمام پیام‌ها، حذف شما از تمام گروه‌هایی که در آن عضو بوده‌اید و حتی حذف بک‌ آپ‌ های گوگل ‌درایو.
  • اگر با تمام مواردی که گفته شد، همچنان بر حذف اکانت واتس اپ برای همیشه اصرار دارید، کشور محل سکونت و شماره تلفن اکانت فعلی را در کادر مربوط وارد کنید. مجدداً گزینه Delete my account انتخاب کنید.
  • مثل تجربه‌ای که در دیلیت اکانت فیس‌ بوک داشتیم، واتس‌ اپ هم در این مرحله سعی دارد دلیل ترک کاربر را بداند. البته فیس‌ بوک یک گزینه با عنوان «برمی‌گردم» هم پیش روی ما قرار می‌داد که در دیلیت اکانت واتساپ، چنین موردی در کار نیست. به‌ هر حال در این بخش یکی از دلایل پیش‌ فرض واتس‌ اپ را انتخاب کنید یا با انتخاب Other، دلیلتان را برای حذف اکانت واتس اپ برای همیشه توضیح دهید. باز هم Delete my account را انتخاب کنید.
  • در صفحه بعدی به عنوان مرحله آخر باز هم دیلیت مای اکانت را انتخاب کنید.

آیا دسترسی مجدد به اطلاعات اکانت حذف شده در واتس‌اپ امکان‌پذیر است؟

آیا دسترسی مجدد به اطلاعات اکانت حذف شده در واتس‌اپ امکان‌پذیر است؟

واتساپ می‌گوید که دیلیت اکانت همیشگی شما ممکن است تا 90 روز طول بکشد، اما به‌ هیچ‌ وجه امکان دسترسی مجدد برای شما وجود ندارد. بعد از حذف اکانت واتس اپ برای همیشه، پیام‌های قبلی شما در گروه‌ها و صفحه چت با افراد، حذف نخواهد شد. در‌ واقع سابقه فعالیت شما در گروه‌ها یا چت‌های شخصی همچنان قابل‌ مشاهده است، اما چیزی در دسترس شما نیست. واتس‌اپ در نهایت بخشی از اطلاعات شما را بهانه‌های مختلف امنیتی و حقوقی حفظ می‌کند، اما تأکید می‎‌کنیم که بازیابی هیچ اطلاعات و داده‌ای از اکانت حذف شده، ابداً امکان‌پذیر نیست.