در پاسخ به این سوال که کد IMEI چیست؟ باید بگوییم که کد IMEI مخفف International Mobile Equipment Identity است. این کد را می‌توانید به‌عنوان اثر انگشت گوشی موبایل خود در نظر بگیرید چرا که فقط مختص به تلفن همراه شما است. کد IMEI، یک عدد 15 رقمی منحصربه‌فرد برای هر دستگاه تلفن همراه است. شرکت‌های مخابراتی و سازندگان تلفن، کد مختص به هر گوشی تولید شدهٔ خود را با هم به اشتراک می‌گذارند تا امکان ردیابی گوشی‌های هوشمندی که به سرقت رفته‌اند، فراهم شود. همچنین شما با پیدا کردن کد IMEI تلفن همراه خود می‌توانید از صحت رجیستری گوشی خود و یا این که گوشی ساخت کجاست مطلع شوید.

قبل از خرید یک گوشی دست‌دوم، باید بدانید که چه چیزی می‌خرید. ممکن است برخی از تلفن‌های دست‌دوم در حال فروش توسط فروشنده‌های شخص ثالث، قبلاً به‌عنوان یک تلفن همراه دزدیده شده، گزارش شده باشند. خوشبختانه یک راه برای اینکه بفهمیم آیا تلفن همراه دست‌دومی که می‌خواهیم بخریم آیا معتبر است یا خیر وجود دارد که در ادامه به آن می‌پردازیم.

چگونه با کد IMEI گوشی را پیدا کنیم؟

اگر تلفن همراه شما به سرقت رفته است و یا آن را گم کرده‌اید، می‌توانید با استفاده از کد IMEI تلفن همراه خود آن را ردیابی کنید. برای این کار از سه روش زیر می‌توانید استفاده کنید:

تماس با پلیس

اولین کار پس از سرقت و یا گم‌شدن تلفن همراه شما این است که با پلیس تماس گرفته و کد IMEI تلفن همراه خود را در اختیارشان قرار دهید. با این کار، پلیس شروع به ردیابی تلفن همراه شما کرده و به‌محض این که خبری از تلفن همراه شما شود، به شما اطلاع‌رسانی می‌کنند.

تماس با ارائه‌دهندگان خطوط تلفن همراه

شما می‌توانید جهت ردیابی تلفن همراهتان، کد IMEI گوشی موبایل خود را در اختیار ارائه‌دهندگان خطوط تلفن همراه قرار دهید، تا با استفاده از آن در مراکز مخابراتی خود به جستجو پرداخته و به‌صورت بیست و چهار ساعته از وضعیت گوشی موبایل خود، آگاه باشید.

نرم‌افزارها و سایت‌های معتبر

شما می‌توانید با نصب نرم‌افزارهای معتبر و وارد کردن کد IMEI تلفن همراه خود، از این نرم‌افزارها در پیدا کردن گوشی موبایل خود کمک بگیرید. همچنین می‌توانید با استفاده از سرویس جی‌میل شرکت گوگل، ثبت کد اختصاصی تلفن همراه خود در سامانه‌های کشوری تأیید شده و حتی سایت‌های جهانی (از جمله imei.info)، ردیابی گوشی سرقتی یا گمشدهٔ خود را در اپراتورهای مخابراتی کشور و جهان فعال کنید.

با این کار علاوه بر ردیابی گوشی سرقتی یا گم‌شدهٔ شما در اپراتورهای مخابراتی، با آگاه‌سازی کشوری از خرید، فروش و خروج تلفن همراه شما در داخل کشور و خروج از مرزهای کشور جلوگیری شده و در بین تمام گوشی‌های یافت شده در سراسر کشور، بازرسی‌های مرزی و کلانتری‌ها، این کد بررسی شده و در صورت پیدا شدن تلفن همراه مورد نظر به شما اطلاع داده می‌شود.

کد دستوری IMEI

همان‌طور که گفتیم این کد مانند اثر انگشت تلفن همراه شما است و هیچ گوشی موبایل دیگری در دنیا کد مشابهی را با تلفن همراه شما ندارد. روش‌های مختلفی برای به‌دست‌آوردن کد IMEI تلفن همراه است که مرسوم‌ترین آن‌ها استفاده از کد دستوری IMEI است که از طریق شماره‌گیری کد مورد نظر، در اختیار شما قرار می‌گیرد. البته بسته به نوع سیستم‌عامل گوشی شما می‌تواند متفاوت باشد که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم. این کد دستوری *#06# است که باتوجه‌به تک یا دو سیم‌کارت بودن تلفن همراه شما کد IMEI را در اختیار شما قرار می‌دهد.

کد IMEI آیفون

در گوشی‌های هوشمند شرکت اپل برای پیدا کردن کد IMEI آیفون، راه‌های متفاوتی است که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

تنظیمات آیفون

شما می‌توانید با رفتن به قسمت Settings (تنظیمات) و سپس قسمت General (عمومی)، از قسمت IMEI، کد اختصاصی تلفن همراه آیفون خود را پیدا کنید و با نگه‌داشتن انگشت خود در این قسمت، آن را در کلیپ بورد خود کپی نمایید.

اسلات سیم‌کارت و پشت دستگاه

شما می‌توانید با بیرون کشیدن اسلات سیم‌کارت تلفن همراه آیفون خود، کد IMEI آیفون خود را که بر روی قسمتی از آن حک شده‌است، پیدا کنید. همچنین در بعضی از دستگاه‌های آیفون نیز این اطلاعات در پشت تلفن همراه آیفون شما نوشته شده‌است.

سایت و جعبهٔ آیفون

اگر تلفن همراه آیفون شما به سرقت رفته و یا گم شده‌است و شما کد IMEI آیفون را ذخیره نکرده‌اید، می‌توانید با رفتن به سایت رسمی شرکت آیفون (appleid.apple.com) و وارد کردن اپل آی‌دی تلفن همراه مورد نظر، اطلاعات دستگاه آیفون خود را از قبیل شماره سریال، IMEI و... را پیدا کنید. اگر جعبهٔ تلفن همراه آیفون خریداری‌شده‌ی خود را نیز دور نینداخته‌اید، تمامی اطلاعات تلفن همراه آیفون شما بر روی آن حک شده‌است.

کد IMEI سامسونگ

در تلفن‌های هوشمند گوشی سامسونگ هم راه‌های متفاوتی برای پیدا کردن کد IMEI سامسونگ موجود است که در ادامه به تعدادی از این روش‌های می‌پردازیم:

تنظیمات سامسونگ

با رفتن به قسمت Settings (تنظیمات) و در انتهای صفحه گزینه About phone (دربارهٔ تلفن)، می‌توانید کد یا کدهای مورد نظر مختص به تلفن همراه سامسونگ خود را مشاهده کنید. البته باتوجه‌به مدل گوشی سامسونگ شما، ممکن است مکان این کد متفاوت باشد. اما به‌طورکلی در قسمت About phone (دربارهٔ تلفن)، این کد را می‌توانید پیدا کنید.

پشت تلفن همراه و زیرِ باتری

در بعضی از دستگاه‌های تلفن هوشمند شرکت سامسونگ، شما می‌توانید این کد اختصاصی را در پشت تلفن همراه خود جستجو کند و اگر گوشی سامسونگ شما دارای باتری جداشدنی است، در زیر آن می‌توانید کد IMEI سامسونگ خود را پیدا کنید.

جعبهٔ تلفن همراه و کد دستوری IMEI سامسونگ

اگر کد IMEI سامسونگ خود را با روش‌های بالا پیدا نکردید و جعبهٔ تلفن همراه خود را نیز دور نینداخته‌اید، می‌توانید با استفاده از جعبهٔ تلفن همراه سامسونگ خود، کد مورد نظر را پیدا کنید. در انتها اگر تمامی این روش‌ها برای شما امکان‌پذیر نبود می‌توانید با شماره‌گیری کد دستوری *#06# که بالاتر آن را معرفی کردیم، کد یا کدهای IMEI تلفن همراه سامسونگ خود را مشاهده کنید.

کد IMEI شیائومی

در تلفن‌های هوشمند شیائومی که جدیداً بازارهای تلفن همراه را در دست گرفته‌اند، راه‌های متفاوتی برای پیدا کردن کد IMEI آن‌ها است که در ادامه به تعدادی از این روش‌ها می‌پردازیم:

تنظیمات شیائومی

با رفتن به قسمت Settings (تنظیمات) و در انتهای صفحه، گزینه About device (دربارهٔ دستگاه) و سپس Status (موقعیت)، با زدن بر روی دکمهٔ IMEI information (اطلاعات IMEI) می‌توانید کد یا کدهای مورد نظر را مشاهده کنید. البته باتوجه‌به مدل گوشی شیائومی شما ممکن است مکان این کد متفاوت باشد، اما به‌طورکلی در قسمت About phone (دربارهٔ تلفن)، این کد را می‌توانید پیدا کنید.

جعبهٔ تلفن

کمتر کسی هست که جعبهٔ تلفن همراه خود را دور بیندازد، پس اگر جعبهٔ گوشی شما هنوز در دسترس است، می‌توانید با استفاده از جعبهٔ تلفن همراه شیائومی خود، کد IMEI شیائومی خود را پیدا کنید.

کد دستوری IMEI شیائومی

اگر تا این قسمت از مقاله، کد مورد نظر گوشی شیائومی خود را با روش‌های بالا پیدا نکرده‌اید، حتماً در این قسمت با استفاده از کد دستوری‌ای که بالاتر نیز به آن اشاره کردیم، به نتیجه خواهید رسید. همان‌طور که گفتیم شما می‌توانید با شماره‌گیری کد دستوری *#06# بلافاصله کد IMEI شیائومی خود را مشاهده کنید.

سخن پایانی

باتوجه‌به قیمت‌های بالای امروزه‌ی تلفن‌های همراه، پیشنهاد می‌شود که همین‌الان با یکی از روش‌هایی که بالاتر به شما آموزش دادیم، کد IMEI تلفن همراه خود را در جایی ذخیره و یادداشت نمایید؛ تا اگر برحسب اتفاق تلفن همراه شما گم شد و یا سارقان دست به دستبرد آن زدند، سریعاً بتوانید با استفاده از راهکارهایی که به شما توضیح دادیم، سرقت و گم‌شدن تلفن همراه خود را در سراسر کشور و یا حتی جهان خبر داده و با دریافت کوچک‌ترین اطلاعاتی از سمت سیستم‌های مخابراتی به شما خبر داده شده و بتوانید تلفن همراه خود را ردیابی کنید. پیشنهاد می‌شود قبل از خرید گوشی‌های دست‌دوم نیز، IMEI آن‌ها را در مراجع و سایت‌های معتبر استعلام کنید تا از خرید گوشی دزدی جلوگیری کرده و خود را از دردسرهای اضافی، دور نمایید.

منبع: verizon