عکس ماکرو به عکسی گفته می‌شود که از فاصله نزدیک گرفته شده‌ باشد. امروزه عکس ماکرو یکی از ترفندهای عکاسی با گوشی محسوب می‌شود و کاربردهای خاص خود را دارد. عکاسی ماکروگرافی با عکاسی معمولی تفاوت دارد. معمولا هنگام عکاسی از موضوعات کوچک ناچار می‌شویم به آن‌ها نزدیک شویم. در این شرایط لنز دوربین باید توانایی وضوح‌یابی در این فاصله را داشته‌ باشد. در برخی از دوربین‌ها، دوربینی اختصاصی برای برای گوشی درنظر گرفته می‌شود تا قابلیت این کار را داشته‌ باشد. در برخی از گوشی‌ها مانند گوشی آیفون دوربین اختصاصی ماکروگرافی در نظر گرفته نمی‌شود و عکس ماکرو با همان دوربین اصلی گرفته می‌شود. لنز این دوربین‌ها تا حدی امکان وضوح‌یابی در فاصله نزدیک را دارد.

 در ماکروگرافی به‌علت اینکه از مرکز عدسی استفاده می‌شود و نسبت سوژه به کل تصویر زیاد است؛ عکس ماکرو از کیفیت بالایی برخوردار است. برای همین در گوشی‌هایی که دوربین اختصاصی ماکرو دارند از حسگرهایی با تعداد پیکسل کمتر نسبت به دوربین اصلی استفاده می‌شود. عکس ماکرو عموماً مورد علاقه عاشقان طبیعت است. آن‌ها برای کنجکاوی در زیبایی‌های طبیعت از نزدیک به آن‌ها نگاه می‌کنند. برای همین عکس ماکرو برای این افراد بسیار جذابیت دارد.

تخفیف ویژه خوانندگان بلاگ (محدود)
قبل از خرید، مشاوره تخصصی رایگان بگیرید
+
کد  تخفیف ویژه بلاگ را دریافت کنید.

روی شماره زیر کلیک کنید:

تنظیمات دوربین برای عکس ماکرو

تنظیمات دوربین برای عکس ماکرو

همان‌طور که پیش‌تر گفته‌شد برای گرفتن عکس ماکرو برخی از گوشی‌ها مجهز به یک دوربین اختصاصی هستند. در تنظیمات دوربین گوشی می‌توان گزینه عکاسی ماکروگرافی را که به‌شکل یک گل است را انتخاب کرد تا دوربین عکاسی ماکروگرافی فعال شود. در گوشی‌هایی که دوربین اختصاصی عکس ماکرو برایشان تعبیه نشده‌ است، عموماً به دو صورت می‌توان عکس ماکرو را گرفت. در برخی از گوشی‌ها باید از طریق تنظیمات گزینه عکاسی ماکروگرافی انتخاب کرد تا تنظیمات دوربین برای وضوح در فاصله نزدیک تنظیم شود. در برخی دیگر از گوشی‌ها مانند گوشی آیفون تنها با نزدیک کردن گوشی دوربین قادر به وضوح کردن در فاصله نزدیک را پیدا می‌کند. فارغ از اینکه از چه نوع گوشی برای گرفتن عکس ماکرو استفاده می‌کنید، چند نکته کلیدی در مورد عکاسی ماکروگرافی را باید درنظر بگیرید.

 • سعی کنید در شرایط نوری مناسب عکاسی کنید. کم بودن نور باعث افت کیفیت دوربین می‌شود. از آنجایی که در عکس ماکرو بزرگنمایی اتفاق می‌افتد افت کیفیت نیز بیشتر به‌چشم می‌آید.
 • هنگام نزدیک شدن به موضوع برای گرفتن عکس ماکرو احتمال دارد دستتان در مقابل نور قرار بگیرد و سایه‌ای بر روی موضوع ایجاد کند.
 • از موضوعاتی عکاسی ماکروگرافی کنید که بافت و جزئیات تفکیک‌شده‌ای دارند. موضوعاتی مانند پر پرندگان یا گیاهان.
 • هنگام عکاسی مطمئن باشید دوربین لرزشی نداشته‌باشد. برای این‌ کار بهتر است از سه‌پایه استفاده کنید. در عکاسی ماکروگرافی به‌دلیل نزدیک شدن به موضوع لرزش دست نمود بیشتری بر تصویر ایجاد می‌کند.

عکاسی ماکرو با گوشی آیفون

عکاسی ماکرو با گوشی شیائومی

همه طرفداران گوشی‌های آیفون متفق‌القول هستند که تنظیمات دوربین آیفون بسیار ساده و سرراست است. دسترسی به تنظیمات بسیار سریع و بدون پیچیدگی است. همین موضوع در مورد عکاسی ماکرو با گوشی آیفون نیز صادق است. در گوشی‌های آیفون دوربین اختصاصی برای گرفتن عکس ماکرو در نظر گرفته نشده‌است. برای عکاسی ماکرو با گوشی آیفون تنها کافی است دوربین را به موضوع نزدیک کنید تا بتوانید از فاصله نزدیک عکاسی کنید. مراحل عکاسی ماکرو با گوشی آیفون به‌شرح زیر است.

 • از طریق صفحه اصلی وارد اپلیکیشن دوربین شوید.
 • از حالت دوربین اصلی گوشی استفاده کنید.
 • گوشی را به موضوع نزدیک کنید.
 • پس‌از اینکه به ترکیب‌بندی مطلوب رسیدید بر روی سوژه ضربه بزنید تا وضوح‌یابی بر روی آن صورت بگیرد.
 • عموماً هنگام عکاسی‌ ماکروگرافی با گوشی روشنایی اطراف موضوع اصلی روشنایی کل عکس را تحت‌الشعاع قرار می‌دهند. برای همین پس‌از ضربه‌زدن برای وضوح‌یابی انگشتتان را روی صفحه نگه دارید و با بالا و پایین کردن روشنایی تصویر را کنترل کنید.

عکاسی ماکرو با گوشی آیفون با محدودیت‌هایی همراه است. از فاصله به‌خصوصی نزدیک‌تر دوربین امکان وضوح‌یابی ندارد. با آزمون خطا این فاصله را پیدا کنید تا از حداکثر امکانات تنظیمات دوربین آیفون برای ماکروگرافی بهره ببرید.

عکاسی ماکرو با گوشی سامسونگ

چند سالی است که در میان گوشی‌های اندرویدی دیگر شاهد گوشی تک‌دوربینی نیستیم. کاربران توقع دارند دوربین گوشیشان کاری فراتر از عکاسی معمولی انجام دهد. گوشی‌های سامسونگ به‌ویژه چند دوربین با کاربردهای مختلف ارائه می‌دهند. در برخی از آن‌ها برای عکاسی ماکرو با گوشی سامسونگ دوربین اختصاصی عکاسی ماکروگرافی تعبیه شده‌است و در برخی دیگر برای گرفتن عکس ماکرو باید از همان دوربین اصلی گوشی استفاده شود.

عکاسی ماکرو با گوشی سامسونگ

انتظار می‌رود اگر برای عکاسی ماکرو با گوشی سامسونگ از دوربین‌های اختصاصی ماکرو استفاده شود عکس ماکروی جذاب‌تری ثبت کنید. ولی عکاسی ماکرو با گوشی سامسونگ بدون دوربین اختصاصی نیز جذابیت و کیفیت قابل قبولی دارند. عکاسی ماکرو با گوشی سامسونگ چه با دوربین ماکروی اختصاصی انجام شود و چه با همان دوربین اصلی گوشی، به شرح زیر است.

 • از طریق صفحه اصلی وارد اپلیکیشن دوربین شوید.
 • از طریق آیکون چرخ‌دنده وارد تنظیمات دوربین گوشی سامسونگ شوید.
 • حالت عکاسی ماکرو که به‌صورت یک گل است را انتخاب کنید.
 • اگر گوشی مجهز به دوربین ماکرو باشد از دوربین ماکرو استفاده می‌کند؛ در غیراین‌صورت از همان دوربین اصلی با تنظیمات وضوح‌یابی در فاصله نزدیک استفاده می‌کند.
 • به موضوع نزدیک شوید و وقتی به ترکیب‌بندی مطلوب رسیدید، بر روی موضوع ضربه بزنید تا وضوح‌یابی به‌صورت دقیق انجام شود.

عکاسی ماکرو با گوشی سامسونگ نیز با محدودیت‌هایی همراه است. با آزمون و خطا باید نزدیک‌ترین نقطه وضوح‌یابی را پیدا کنید. عکاسی ماکرو یکی از ویژگی‌های قابل توجه گوشی‌های سامسونگ است که مورد توجه طرفداران این شرکت است.

عکاسی ماکرو با گوشی شیائومی

عکاسی ماکرو با گوشی شیائومی

گوشی‌های شیائومی دیگر تنها گوشی‌هایی اقتصادی محسوب نمی‌شوند. شیائومی در رده‌های قیمتی مختلف گوشی‌هایی با امکانات بسیار خوبی ارائه داده‌ است. در برخی از این گوشی‌ها دوربین‌هایی با عملکرد بسیار بالا طراحی شده‌ است. برای عکاسی ماکرو با گوشی شیائومی در برخی از گوشی‌ها دوربین اختصاصی ماکرو تعبیه شده و در برخی دیگر برای عکاسی ماکرو با گوشی شیائومی باید از دوربین اصلی استفاده شود. تنظیمات دوربین گوشی شیائومی در حالت پیش‌فرض به‌صورتی است که امکان عکاسی از فواصل نزدیک را تا حدی فراهم می‌سازد. ولی برای عکاسی ماکرو با گوشی شیائومی بهتر است از گزینه سوپرماکرو (super macro) استفاده شود. اگر گوشی مجهز به دوربین اختصاصی ماکرو باشد در این حالت از آن استفاده می‌کند و اگر مجهز نباشد تنظیمات دوربین شیائومی برای عکاسی از فواصل نزدیک تنظیم می‌شود. عکاسی ماکرو با گوشی شیائومی به شرح زیر است.

 • وارد اپلیکیشن دوربین شوید.
 • بستگی به نسخه اندروید گوشی یا باید از طریق منوی همبرگری و یا از منوی چرخ‌دنده گزینه وارد تنظیمات دوربین شوید.
 • گزینه سوپرماکرو را انتخاب کنید.
 • در صورت وجود دوربین ماکرو از آن استفاده می‌شود؛ در غیر این صورت از دوربین اصلی با تنظیمات مناسب برای وضوح‌یابی در فاصله نزدیک استفاده می‌شود.
 • به موضوع نزدیک شوید و پس از رسیدن به ترکیب‌بندی مناسب بر روی موضوع ضربه بزنید تا وضوح‌یابی صورت گیرد.

عکاسی ماکرو با گوشی شیائومی مانند عکاسی با سایر گوشی‌ها لذت‌بخش است و می‌توان عکس ماکروی زیبا با استفاده از آن گرفت.

جمع‌بندی

همانطور که گفته‌شد برای عکاسی ماکروگرافی باید لنز دوربین قابلیت وضوح‌یابی در فاصله نزدیک را داشته‌باشد. برای این منظور می‌توان از لنزهای تخصصی ماکرو استفاده کرد و یا از ابزارهای اختصاصی برای این کار. عکاسی ماکروگرافی به‌صورت حرفه‌ای با دوربین‌های عکاسی بسیار هزینه‌بر و تخصصی است. ولی خوشبختانه گوشی‌های موبایل تا حدی گرفتن عکس ماکرو را فراهم می‌کنند. عموماً اپلیکیشن‌های دوربین گوشی عملکرد قابل قبولی دارند ولی می‌توان از سایر اپلیکیشن‌ها نیز استفاده کرد. 

بهترین برنامه‌ های دوربین امکانات ماکروگرافی بیشتری مانند کنترل حرفه‌ای تنظیمات دوربین در اختیار کاربر قرار می‌دهند. بدون شک عملکرد گوشی‌های موبایل برای عکاسی ماکرو گرافی با عملکرد دوربین‌های عکاسی حرفه‌ای فاصله دارد؛ ولی علاقمندان به این نوع عکاسی را نیز نااُمید نمی‌کند.

منبع: provideocoalition