به احتمال زیاد بارها برای شما هم پیش آمده که هنگام کار با گوشی موبایل خود ناگهان گوشی خاموش شده و باعث عصبانیت و قطع امید شما از گوشی خود شود. ما در این مقاله قصد داریم به شما کمک کنیم تا علت این مشکل را برای انواع گوشی موبایل پیدا کنید، از خاموش شدن خود به خودی دوباره‌ی آن و داغ شدن گوشی جلوگیری کرده و باعث افزایش عمر گوشی خود شوید. همچنین دیگر نیازی به هزینه دوباره و خرید گوشی جدید نداشته باشید. پس اگر قصد دارید علت خاموش شدن گوشی خود را بفهمید در ادامه مقاله با ما همراه باشید.

علت‌های خاموش شدن گوشی

خاموش شدن گوشی دلایل مختلفی دارد که علت‌های آن در هر گوشی متفاوت است. ممکن است مثلا علت آن در انواع گوشی‌های سامسونگ یکسان باشد اما در گوشی شیائومی و آیفون متفاوت است. موارد زیر، از شایع‌ترین دلایل خاموش شدن ناگهانی گوشی می‌باشند:

 1. مشکلات سخت افزاری گوشی
 2. خراب شدن باتری گوشی و زود خالی شدن باتری
 3. استفاده طولانی مدت از گوشی و داغ شدن آن
 4. استفاده نکردن از شارژر و کابل اصل یا اورجینال و…

در ادامه به بررسی علل خرابی در هر کدام از برندهای گوشی می‌پردازیم و آن‌ها را بررسی می‌کنیم. در ادامه‌ی مقاله با ما همراه باشید.

علت خاموش شدن گوشی سامسونگ

علت خاموش شدن گوشی سامسونگ

یکی از رایج‌ترین مشکلاتی که گوشی سامسونگ با آن مواجه است، خاموش شدن ناگهانی است. خاموش شدن ناگهانی گوشی می‌تواند علل بسیاری داشته‌باشد که قبل‌تر به تعدادی از آن‌ها اشاره کردیم. در این بخش نیز به تعدادی از این دلایل که گوشی‌های سامسونگ بیشتر با آن‌ها درگیر هستند می‌پردازیم.

در ابتدای کار، مراحل زیر را انجام دهید تا از نرم افزاری نبودن مشکل اطمینان حاصل کنید:

 • از پر شدن حافظه داخلی گوشی جلوگیری کنید. با پر شدن آن فشار زیادی به گوشی وارد می‌شود که در نتیجه ممکن است خود به خود خاموش و روشن شود.
 • اگر از عمد یا اشتباهی فایل‌های داخل گوشی که مربوط به سیستم است را پاک کرده باشید عملکرد گوشی به مشکل می‌خورد و احتمال اینکه خاموش شدن ناگهانی گوشی به خاطر همین دلیل باشد زیاد است.
 • نصب کردن برنامه‌هایی که با اندروید گوشی هم‌خوانی ندارند نیز می‌تواند یکی از دلایل تاثیر‌گذار در خاموش شدن ناگهانی گوشی باشد.

همه‌ی این موارد می‌توانند علت خاموش شدن گوشی سامسونگ باشند. موارد دیگری نیز دخیل هستند اما موارد بالا را می‌توان از شایع‌ترین‌ها دانست.

علت خاموش شدن گوشی شیائومی

علت خاموش شدن گوشی شیائومی

گوشی شیائومی برندی چینی است که جدیدا محبوبیت زیادی در بین مردم پیدا کرده‌است اما مانند برندهای دیگر بدون نقص نیست. علت خاموش شدن گوشی شیائومی به موارد مختلفی بستگی دارد. یکی از مشکلاتی که شیائومی نیز مانند گوشی‌های دیگر با آن درگیر است، خاموش شدن ناگهانی آن می‌باشد. اگر در حال کار با گوشی خود بودید، و گوشی یکباره خاموش شد، ممکن است دلایل مختلفی داشته باشد.  یکی از این دلایل، خرابی باتری است. در این صورت باید از سالم بودن باتری گوشی خود مطمئن شوید. گوشی خود را به کابل و شارژر دیگری وصل کنید و امتحان کنید ببینید که مشکل از باتری بوده یا نه. اگر مشکل بخاطر باتری باشد با تعویض کابل و شارژر این مشکل حل می‌شود.

مانند گوشی سامسونگ، یکی دیگر از دلایل آن می‌تواند به خاطر کمبود حافظه داخلی باشد، اگر حافظه گوشی شما پر شده‌است و یا برنامه‌های ناسازگار با سیستم عامل نصب کرده‌باشید، گوشی شما دچار اختلال شده و به یکباره خاموش می‌شود. همیشه سعی کنید فضای مناسبی در داخل گوشی داشته‌باشید و از نصب برنامه‌های ناشناخته و با حجم بالا دوری کنید.

علت خاموش شدن گوشی ایفون

گوشی‌های آیفون به دلیل قابلیت‌های خاص و تکنولوژی پیشرفته‌ای که دارند، محبوب‌ترین گوشی در دنیا هستند و طرفدارهای زیادی دارد حتی کسانی که از این گوشی نداشته باشند نیز ممکن است علاقه‌ زیادی به این مدل داشته باشند اما آیفون نیز دارای عیب و ایراد‌‌هایی است که یکی از آن‌ها خاموش شدن ناگهانی است، که ما در ادامه این مقاله به علت خاموش شدن گوشی ایفون می‌پردازیم.

علت خاموش شدن گوشی ایفون

مشکل خاموش شدن آیفون نیز ممکن است به خاطر باتری آن باشد، برای تشخیص سالم بودن آن ابتدا باید از گوشی خود استفاده کنید تا باتری آن تمام شده و خاموش شود، بعد از خاموش شدن آن را با کابل اصل خود به شارژ بزنید و منتظر شوید شارژ آن کامل شود و بعد آن را روشن کنید و آن را چک کنید و ببینید که باز هم این اتفاق می‌افتد یا نه تا به سالم بودن یا نبودن باتری خود پی ببرید. یکی دیگر از دلیل خاموش شدن ناگهانی موبایل می‌توان به داغ شدن گوشی، ویروسی شدن و یا ضربه دیدن آن اشاره کرد. 

اگر مشکل آن به دلیل خرابی نرم افزاری یا سخت افزاری باشد نیز در صورت جدی نبودن مشکل می‌توانید خودتان آن را درست و یا تعمیر کنید اما اگر مشکلی داشت که شما از عهده‌ی درست کردن آن برنمی‌آمدید حتما آن را پیش تعمیرکار ببرید.

رفع مشکل خاموش شدن گوشی

رفع مشکل خاموش شدن گوشی

بالاتر به توضیحاتی درباره‌ی علت خاموش شدن گوشی پرداختیم. در ادامه قصد داریم با ارائه راه‌حل‌هایی به برطرف کردن آن مشکلات بپردازیم.

 1. در مرحله اول باید باتری گوشی را چک کنید و در صورت وجود مشکل، تعویض یا تعمیر کنید.
 2. بروزرسانی و آپدیت‌هایی که برای نرم‌افزارها و خود گوشی می‌آید را انجام دهید و آن‌ها را به تاخیر نیندازید.
 3. برنامه‌های ناآشنا و بی‌هویت را از گوشی خود پاک کنید تا به گوشی شما آسیب نرساند و از نصب برنامه‌های مختلف از فروشگاه‌های نامعتبر بپرهیزید.
 4. از قرار دادن گوشی در جاهای گرم خودداری کنید، مانند قرار دادن در زیر نور مستقیم خورشید.
 5. در گوشی خود ویروس‌کش نصب کنید تا اگر مشکل گوشی شما بخاطر ویروس بوده و علت خاموش شدن گوشی به همان دلیل است برطرف شود.
 6. هنگامی که گوشی شما در جای خیلی سرد قرار بگیرد امکان دارد خود به خود خاموش شود، سعی کنید گوشی خود را در دمای متعادل نگه دارید.
 7. روشن کردن حالت safe mode از صفحه نمایش گوشی نیز می‌توانید از خاموش شدن آن جلوگیری کند.
 8. در مرحله آخر گوشی را به تنظیمات کارخانه بازگردانید یا همان ریست فکتوری  کنید. در این صورت اگر گوشی شما هرگونه مشکل نرم‌افزاری یا ویروسی داشته باشد برطرف می‌شود.

البته راه‌حل هایی که در بالا ذکر کردیم ممکن است که برای همه‌ی گوشی‌ها درست عمل نکند زیرا هر روشی به مدل گوشی شما بستگی دارد. 

در کلام آخر

خاموش شدن ناگهانی گوشی اتفاقی است که می‌تواند برای همه‌ی مدل گوشی‌ها رخ بدهد اما مشکلی حل شدنی است و در اکثر موارد بدون بردن برای تعمیر، خودتان می‌توانید آن را برطرف کنید، اما گاهی هم ممکن است پیش بیاید که همه راه‌ها را امتحان کرده باشید و جوابی نگرفته باشید. در این صورت حتما باید برای تعمیر به تعمیرکار گوشی مراجعه کنید و از او کمک بخواهید. این مشکلات در اغلب اوقات قابل حل هستند و جایی برای نگرانی نیست. 

منبع: gtricks