عکس پانوراما به عکسی گفته می‌شود که طول عریضی دارد و می‌تواند زاویه دید گسترده‌ای از مناظر ارائه دهد. عکس پانوراما یکی از ترفندهای عکاسی با گوشی است و با عکس اولتراواید متفاوت است. در عکس اولتراواید از لنزهایی با زاویه دید باز استفاده می‌شود. با این لنزها ‌وسعت دید در طول و عرض تصویر گسترش پیدا می کند. این موضوع باعث ایجاد کشیدگی در گوشه‌های تصویر و افت تدریجی کیفیت عکس می‌شود. اما در تنظیمات دوربین برای عکس پانوراما از لنز نرمال دوربین استفاده می‌شود و زاویه دید تنها در طول تصویر گسترش پیدا می‌کند. برای همین تصویر عکس پانوراما به زاویه دید انسان نزدیک‌تر است.  بیننده برای مشاهده کل تصویر لازم است سر یا چشم خود را در طول تصویر حرکت دهد. این موضوع باعث می‌شود بیننده احساس کند در صحنه حضور دارد. عکس پانوراما عموماً برای عکاسی از مناظر استفاده می‌شود و تصویری حماسی از طبیعت ارائه می‌دهد و امکان نمایش زیبایی‌های آن را فراهم می‌کند. 

تنظیمات دوربین برای عکس پانوراما

تنظیمات دوربین برای عکس پانوراما

بسیاری مواقع یک عکس ساده حق مطلب را در مورد چشم‌انداز پیش‌روی عکاس ادا نمی‌کند؛ ولی عکس پانوراما به‌خوبی از عهده این کار برمی‌آید. برای گرفتن عکس پانوراما باید به‌صورت قطعه‌قطعه از منظره عکس گرفته شود و سپس بهم چسبانده شوند. در دنیای عکاسی حرفه‌ای عکس‌ها توسط عکاس تک‌به‌تک گرفته می‌شوند و بعد در نرم‌افزار کنار هم قرار می‌گیرند. خوشبختانه برای گرفتن عکس پانوراما با موبایل نیاز به طی کردن چنین فرایندی وجود ندارد؛ تنها کافی است گوشی بر تنظیمات دوربین برای عکس پانوراما قرار بگیرد. عموماً دوربین گوشی‌های موبایل مجهز به حالت عکس پانوراما هستند. با قراردادن گوشی در تنظیمات دوربین برای عکس پانوراما می‌توان با حرکت دوربین کل منظره رو پویش کرد. در زمان پویش تصویر دوربین گوشی به‌صورت پی‌درپی عکس‌برداری می‌کند و سپس آن‌ها را بهم می‌چسباند تا یک عکس پانوراما حاصل شود. گرفتن عکس پانوراما در گوشی‌های مختلف کم‌وبیش به همین صورت است. ولی نحوه گرفتن عکس پانوراما با گوشی آیفون با نحوه گرفتن عکس پانوراما با گوشی سامسونگ و شیائومی تفاوت‌هایی دارد. حتی علی‌رغم اندرویدی بودن گوشی‌های سامسونگ و شیائومی؛ تفاوت‌هایی میان تنظیمات دوربین برای عکس پانوراما در میان آن‌ها وجود دارد. با این‌ وجود نکات مشترکی را باید در تنظیمات دوربین برای عکس پانوراما در تمام گوشی‌ها رعایت کرد.

 • دوربین را در حالت عمودی بگیرید. این کار باعث می‌شود عکس پانوراما طبیعی‌تر و بدون انحنا ثبت شود.
 • برای گرفتن عکس پانوراما حرکت دوربین را به آرامی انجام دهید. سرعت زیاد حرکت دست باعث از دست‌رفتن کنترل می‌شود که این موضوع لرزش دست را به‌همراه دارد.
 • سعی کنید هنگام حرکت دوربین دست به سمت بالا یا پایین لغزش نداشته باشد. لغزش دست باعث می‌شود عکس پانوراما به‌صورت موج‌دار ثبت شود.
 • هنگام حرکت دوربین سعی کنید دستتان حرکت کند و بدنتان ثابت بماند. حرکت بدن علاوه‌بر‌ اینکه باعث برهم‌خوردن تمرکزتان می‌شود؛ لغزش‌های ناگهانی نیز هنگام حرکت ایجاد می‌کند.
 • از موضوعات در حال حرکت اجتناب کنید. تصویر این موضوعات حین حرکت چندین‌بار ثبت می‌شود و تصویرشان دچار دفرمگی زیادی می‌شود.

نحوه گرفتن عکس پانوراما با گوشی آیفون

نحوه گرفتن عکس پانوراما با گوشی آیفون

یکی از دلایل محبوبیت گوشی‌های آیفون میان طرفدارانش بدون شک دوربین آن است. دوربین گوشی آیفون با کیفیت بالایی که ارائه می‌دهد به‌هیچ‌وجه کاربرانش را نااُمید نمی‌کند. علاوه بر کیفیت تصویر بالایی که دوربین‌های آیفون دارند؛ امکانات و حالت‌های عکاسی متنوعی نیز در اختیار کاربر قرار می‌دهند. یکی از این حالت‌ها و امکانات گرفتن عکس پانوراما است. نحوه گرفتن عکس پانوراما با گوشی آیفون بسیار ساده است. کافی است وارد تنظیمات دوربین آیفون شوید تا به حالت عکس پانوراما دسترسی پیدا کنید.

نحوه گرفتن عکس پانوراما با گوشی آیفون به‌صورت قدم‌به‌قدم به شرح زیر است.

1) ابتدا از طریق صفحه اصلی گوشی وارد اپلیکیشن دوربین شوید.

2) صفحه را دوبار به سمت چپ حرکت دهید تا وارد گزینه pano شوید.

3) خطی زردرنگ در کادری مستطیل شکل در وسط تصویر ظاهرمی‌شود. در یک سمت مستطیل تصویر اولین نقطه شروع حرکت دوربین به همراه یک پیکان دیده می‌شود.

4) تصمیم بگیرید از کدام سمت منظره قصد حرکت دارید. با ضربه زدن بر چپ یا راست مستطیل می‌توانید جهت حرکت را تغییر دهید.

5) دکمه عکس‌برداری را فشار دهید و به آرامی در امتداد خط زرد رنگ حرکت کنید. سعی کنید نوک پیکان بر خط زرد منطبق باشد.

6) پس‌ از‌ اینکه صحنه کاملاً پویش شد، مجدد دکمه عکس‌برداری را فشار دهید تا دوربین متوقف شود.

دوربین گوشی آیفون عکس‌های ثبت شده را بهم می‌چسباند و یک عکس پانوراما ارائه می‌دهد. سادگی نحوه گرفتن عکس پانوراما با گوشی آیفون نشان می‌دهد هرکسی می‌تواند تنظیمات دوربین برای عکس پانوراما را انجام دهد و عکس پانوراما بگیرد.

نحوه گرفتن عکس پانوراما با گوشی سامسونگ

نحوه گرفتن عکس پانوراما با گوشی سامسونگ

کاربران اَندروید با گزینه‌های بسیار زیادی برای خرید گوشی مواجه هستند. ولی اگر انتخابشان براساس عملکرد دوربین باشد؛ بدون شک درمیان گوشی‌های سامسونگ انتخاب‌های بهتری خواهند داشت. تنظیمات دوربین گوشی سامسونگ امکانات و حالت‌های عکاسی متنوعی در اختیار کاربر قرار می‌دهند که کاملاً انتظارات کاربران و طرفدارانش را برآورده می‌کند. گرفتن عکس پانوراما یکی از این حالت‌ها و امکانات است. نحوه گرفتن عکس پانوراما با گوشی سامسونگ امر پیچیده‌ای نیست. تنها کافی است تنظیمات دوربین برای عکس پانوراما را انجام دهید. 

نحوه گرفتن عکس پانوراما با گوشی سامسونگ به شرح زیر است:

1) ابتدا از طریق صفحه هوم‌اسکرین وارد اپلیکیشن دوربین شوید.

2) بستگی به نوع اَندروید گوشی به دو طریق می‌توان به حالت پانوراما دست پیدا کرد. یا از طریق دکمه تنظیمات که به شکل چرخ‌دنده است یا حرکت صفحه به سمت چپ تا رسیدن به حالت panorama.

3) تصویر اولین نقطه شروع حرکت در کادری کوچک در وسط صفحه ظاهر می‌شود. در چپ و راست کادر مرکزی تصویر دو پیکان دیده می‌شود.

4) مسیر حرکت دوربین برای پویش منظره را انتخاب کنید و دکمه عکس‌برداری را فشار دهید. با حرکت به سمت مورد نظر کادر عکس در جهت حرکت گسترش پیدا می‌کند.

5) سعی کنید نوک پیکان را مرکز مستطیل نگه دارید.

6) پس‌از اتمام پویش منظره دکمه عکس‌برداری را مجدد فشار دهید تا دوربین متوقف شود.

نحوه گرفتن عکس پانوراما با گوشی سامسونگ به‌این‌صورت است که پس از تمام شدن فرآیند عکس‌برداری تصاویر در گوشی بهم متصل می‌شوند و یک عکس پانوراما حاصل می‌شود.

نحوه گرفتن عکس پانوراما با گوشی شیائومی

نحوه گرفتن عکس پانوراما با گوشی شیائومی

گوشی‌های شیائومی جایگاه خود را به عنوان گوشی‌هایی با کارایی بسیار بالا تثبیت کرده‌اند. عملکرد برخی از آن‌ها به خوبی گوشی‌های رده‌بالای سامسونگ و آیفون است. بنابراین می‌توان انتظار عملکرد بالا از دوربین این گوشی‌ها نیز داشت. تنظیمات دوربین گوشی شیائومی علاوه‌بر امکانات عکاسی فراوانی که دارد؛ امکان گرفتن عکس پانوراما را نیز برای کاربر فراهم می‌کند. نحوه گرفتن عکس پانوراما با گوشی شیائومی مانند اکثر گوشی‌های اندرویدی است؛ با این تفاوت که شباهتی هم با تنظیمات دوربین برای عکس پانوراما در گوشی‌های آیفون دارد.

نحوه گرفتن عکس پانوراما با گوشی شیائومی به شرح زیر است:

1) وارد اپلیکیشن دوربین شوید.

2) صفحه را دو مرتبه به سمت چپ بکشید تا به گزینه panorama دسترسی پیدا کنید.

3) مستطیلی در عرض تصویر ظاهر می‌شود که خطی آبی‌رنگ سرتاسر آن کشیده شده‌ است. در سمت چپ مستطیل تصویر اولین نقطه شروع حرکت به همراه یک پیکان وجود دارد.

4) جهت حرکت را با ضربه زدن بر سمت چپ یا راست مستطیل مشخص کنید.

5) دکمه عکس‌برداری را فشار دهید و به‌آرامی منظره مدنظر را پویش کنید. سعی کنید نوک پیکان بر خط آبی منطبق باشد.

6) پس‌از تمام شدن پویش تصویر دکمه عکسبرداری را مجدد فشار دهید تا دوربین متوقف شود.

پس‌از طی این فرایند گوشی شیائومی عکس‌ها را به‌هم می‌چسباند تا عکس پانوراما حاصل شود. نحوه گرفتن عکس پانوراما با گوشی شیائومی همانند سایر گوشی‌ها بسیار ساده است و با تنظیمات دوربین برای عکس پانوراما می‌توان عکس پانوراما گرفت.

جمع‌بندی

جمع‌بندی

گرفتن عکس پانوراما تجربه‌ای جالب برای علاقمندان به عکاسی است. خوشبختانه حتماً نیاز نیست از تجهیزات گران‌قیمت و فرایندهای پیچیده استفاده شود؛ با استفاده از گوشی‌های موبایل نیز می‌توان عکس پانوراما گرفت. علاوه‌بر حالت پیش‌فرض دوربین‌های گوشی می‌توان از اپلیکیشن‌های دوربین گوشی نیز برای گرفتن عکس پانوراما استفاده کرد. بهترین برنامه های دوربین عموماً حالت اختصاصی برای عکس پانوراما دارند. این اپلیکیشن‌ها هرکدام امکانات متنوعی در اختیار کاربر قرار می‌دهند ولی تفاوت آن‌ها با تنظیمات دوربین برای عکس پانوراما که در پیش‌فرض گوشی‌ها قرار دارد بسیار اندک است.

عکس پانوراما مزیت‌های بسیار زیادی دارد ولی بدون محدودیت و نقطه ضعف نیست. برای گرفتن نتایج بهتر با این ترفند عکاسی لازم است تمرین و آزمون‌و‌خطا انجام دهید تا بهتر از ویژگی‌های این نوع عکاسی بهره ببرید. از وبسایت‌های آموزشی عکاسی با موبایل غافل نباشید چرا که اطلاعات بسیار مفیدی در اختیارتان قرار می‌دهند. 

نقاط قوت عکس پانوراما

 • ارائه زاویه دیدی وسیع از منظره
 • ارائه تصاویری حماسی و تاثیرگذار از طبیعت
 • امکان قرار دادن محیط‌های کوچک در تصویر

نقاط ضعف عکس پانوراما

 • زمان‌بر بودن فرایند عکاسی
 • عدم امکان عکاسی از مناظر با سوژه در حال حرکت
 • سختی اشتراک‌گذاری آن در شبکه‌های اجتماعی