ویرایش ویدئو یکی از سنگین‌ترین وظایفی‌ است که در چند سال اخیر بر دوش گوشی‌های هوشمند افتاده است. کاری که با نرم‌افزارهای کامپیوتری به‌ شدت مشکل است و به افراد حرفه‌ای و آموزش‌دیده، نیاز دارد. اما باید پذیرفت که اضافه‌ شدن پسوند هوشمند به گوشی‌ها، خیلی از کارهای سخت و زمان‌بر را به فعالیت‌هایی ساده و روتین تبدیل کرده است. ده‌ها ویرایشگر ویدئویی برای گوشی‌های‌ اندروید و iOS طراحی شده که کیفیت فیلم‌های خروجی را تا حدی ارتقاء می‌دهند. این اپلیکیشن‌ها با اضافه کردن جلوه‌های متنوع و افکت‌های مختلف صوتی و تصویری، فیلم‌های ساده را به کلیپ‌های جذاب و چشم‌ نواز تبدیل می‌کنند. اما بهترین برنامه ادیت فیلم اندروید و ایفون 2022 که امکان دسترسی رایگان داشته باشد کدام است؟ در ادامه 8 نمونه از بهترین نرم افزارهای ویرایش ویدیو حرفه ای را با ویژگی‌های اصلی‌‌شان معرفی می‌کنیم. به این ترتیب انتخاب بهترین نرم افزار ویرایش فیلم اندروید و ایفون برای شما راحت‌تر خواهد بود.

1. بهترین برنامه ادیت فیلم اندروید و ایفون 2022 مناسب اینستاگرام: اپلیکیشن Inshot

1. بهترین برنامه ادیت فیلم اندروید و ایفون 2022 مناسب اینستاگرام: اپلیکیشن Inshot

 • بیش از 500 میلیون بار دانلود
 • کسب امتیاز 4.8
 • مناسب برای همه رده های سنی

نرم‌افزار Inshot یکی از پرطرفدارترین ادیتورهایی است که تقریباً تمام ویژگی‌های کارآمد مورد نیاز برای انواع ویرایش ویدئویی را در اختیار دارد. رابط کاربری ساده، ویرایش ویدئو را برای همه افراد به راحت‌ترین شکل ممکن پیش می‌برد. این‌ شات غیر از امکانات ابتدایی ویرایش، ویژگی‌هایی دارد که در عین سادگی، نتایجی حرفه‌ای و چشم‌نواز رقم می‌زند. به این ترتیب نرم افزار Inshot در مجموعه بهترین نرم افزارهای ویرایش ویدیو اندروید و ایفون، نقش بسیار برجسته‌ای دارد و از کاربردی‌ترین‌ها است. امکان تغییر فیلم‌های عادی به کلیپ‌های Slow motion یا Fast motion خصوصاً برای افرادی که امکان ضبط مستقیم چنین ویدئوهایی ندارند، بسیار خوشایند است.

استفاده همزمان از چند موسیقی و تنظیم شدت صدا هم از ویژگی‌هایی‌ است که تجربه کار با این اپلیکیشن را لذت‌بخش می‌کند. خوشبختانه بخش زیادی از امکانات Inshot مثل فیلترها و جلوه‌های مختلف ویدئویی، به‌ صورت رایگان در دسترس است. یکی از ویژگی‌های مهمی که Inshot را در دسته بهترین ها جا می‌دهد، امکان تغییر خروجی ویدئوها به فرمت 4K است. از طرفی می‌توانید نرخ 30 یا 60 فریم بر ثانیه را برای ویدئوها انتخاب کنید. این‌ شات از معدود اپلیکیشن‌هایی‌ است که چنین امکاناتی ارائه می‌دهد و به این ترتیب می‌توانید انتظار خروجی‌ های بسیار باکیفیتی از این برنامه داشته باشید.

دانلود Inshot برای اندروید

دانلود Inshot برای ایفون

2. نرم افزار ویرایشگر ویدیو اندروید و ایفون؛ Adobe Premiere Rush

2. نرم افزار ویرایشگر ویدیو اندروید و ایفون؛ Adobe Premiere Rush

 • بیش از 1 میلیون بار دانلود
 • کسب امتیاز 3.3
 • مناسب برای همه رده های سنی

مجموعه Adobe دو برنامه ویدئو ادیتور مختلف Adobe Premiere Rush و Adobe Premiere Clip را معرفی کرده که به‌ راحتی در مجموعه بهترین نرم افزار ویرایش فیلم اندروید و ایفون قرار می‌گیرند. اگرچه استفاده از تمام امکانات Adobe Premiere Rush به خرید اشتراک نیاز دارد، اما قابلیت‌های رایگان هم توان شگفت‌زده‌ کردن شما را دارد. غیر از موارد اصولی ویرایش ویدئو، امکان افزودن افکت یا جلوه‌های جذابی مثل Zoom یا Pan، تغییرات رنگی، افزودن عناوین متحرک و ... در این برنامه وجود دارد. اپلیکیشن Adobe با یک دوربین درون‌ برنامه‌ای، ضبط ویدئوهای باکیفیت‌تر را برای شما ممکن خواهد کرد. جدا از ابزارهای متعادل‌سازی صدا، امکان استفاده از چند موسیقی با تنظیمات همزمان، از جذابیت‌های پر رنگ ویرایشگر ویدئویی Adobe است.

دانلود Adobe Premiere Rush برای اندروید

دانلود Adobe Premiere Rush برای ایفون

3. برنامه ادیت فیلم ActionDirector Video Editor

3. برنامه ادیت فیلم ActionDirector Video Editor

 • بیش از 10 میلیون بار دانلود
 • کسب امتیاز 4.5
 • مناسب برای همه رده های سنی

اپلیکیشن ActionDirector یکی از محبوب‌ترین ویرایشگرهای ویدئویی‌ است که تمام امکانات اولیه برای بهبودبخشی فیلم‌ها را در اختیار شما می‌گذارد. حذف بخش‌های مختلف ویدئو از اول، آخر، یا هر قسمتی از میان کلیپ (Cut و Trim) برای شما فراهم است. خیلی از امکانات این برنامه، بدون دریافت اشتراک و به‌ صورت رایگان قابل‌ استفاده هستند. موسیقی کلیپ می‌تواند از آلبوم موزیک شخصی‌ شما انتخاب شده و جایگزین صدای اصلی ویدئو شود، یا با تنظیمات شدت Voice در کنار صدای اصلی قرار بگیرد. امکان اضافه‌ کردن متن برای شما فراهم شده و قابلیت جذاب ساخت ویدئوهای صحنه آهسته یا اسلوموشن (SlowMotion) هم از ویژگی‌هایی‌ است که این برنامه را در دسته‌بندی بهترین نرم افزار ویرایش فیلم اندروید قرار می‌دهد. اپلیکیشن ActionDirector یکی از اعضای مهم در مجموعه بهترین نرم افزار ویرایش فیلم اندروید است که امکان تبدیل به ویدئوی 4K را در اختیار شما قرار می‌دهد. با‌ این‌ حال استفاده از این قابلیت در گرو پشتیبانی گوشی شما از وضوح 4K است. این برنامه در دریافت بروز رسانی‌های مداوم و کارآمد هم قابل‌ اعتماد است.

دانلود ActionDirector Video Editor برای اندروید

4. نرم افزار FilmoraGo؛ ادیتور حرفه‌ای ویدیو اندروید و ایفون

4. نرم افزار FilmoraGo؛ ادیتور حرفه‌ای ویدیو اندروید و ایفون

 • بیش از 50 میلیون بار دانلود
 • کسب امتیاز 4.6
 • مناسب برای همه رده های سنی

برنامه ی FilmoraGo یکی از محبوب‌ترین گزینه‌هایی‌ است که در مجموعه بهترین ویرایشگر فیلم ایفون و اندروید می‌درخشد. این برنامه هم مثل سایر ویرایشگرها، تغییرات ابتدایی مثل حذف بخش‌های مختلف ویدئو و اضافه کردن موسیقی، تم (Theme) یا متن به کلیپ را امکان‌پذیر کرده است. تغییر سایز ویدئو به‌ صورت اختصاصی برای شبکه‌هایی مثل اینستاگرام (1:1) و یوتیوب (9:16) ممکن شده و قابلیت پخش معکوس فیلم ‎ها در FilmoraGo فراهم است. این ویرایشگر اندرویدی، کاهش سرعت ویدئوها در کنار حفظ کیفیت را مقدور کرده تا نهایتاً کلیپ‌های اسلوموشن جذابی به نمایش گذاشته شود. خوشبختانه اکثر قابلیت‌های FilmoraGo به‌ صورت رایگان در دسترس‌اند. 

در گوشه ویدئوهایی که بدون دریافت اشتراک ادیت می‌شوند، علامتی با نام برنامه به چشم می‌خورد که ممکن است کمی ناخوشایند باشد. در FilmoraGo می‌توانید فیلم یا عکس‌ها را به‌صورت مستقیم از شبکه‌هایی مثل اینستاگرام یا فیس‌بوک، بارگیری کنید. این برنامه با مجموعه‌ای متنوع از فریم و افکت‌های ویدئویی و البته ابزار حرفه‌ای ویرایش فیلم، امکانات گسترده‌ و جذابی در اختیار شما قرار می‌دهد. به این ترتیب FilmoraGo در دسته‌بندی بهترین ها نقش برجسته‌ای دارد.

دانلود FilmoraGo برای اندروید

5. ویرایشگر ویدئویی Funimate؛ تجربه خلق کلیپ‌های فانتزی

5. ویرایشگر ویدئویی Funimate؛ تجربه خلق کلیپ‌های فانتزی

 • بیش از 10 میلیون بار دانلود
 • کسب امتیاز 4.4
 • مناسب برای نوجوانان

نرم‌افزار ویرایشی Funimate بیشتر از اینکه یک ادیتور حرفه‌ای باشد، ابزاری سرگرم‌کننده برای ساخت ویدئوهای کوتاه خلاقانه است. این برنامه با طیف وسیعی از افکت‌ها و فیلترهای ویدئویی می‌تواند از عکس‌ها و ویدئوهای گوشی شما، کلیپ‌های خاص و جذاب خلق کند. در‌ واقع اگر به بازی با کلیپ‌ها و آپلود ویدئوهای پر‌ زرق‌ و‌ برق در شبکه‌های اجتماعی علاقه دارید، Funimate شما را شگفت‌زده می‌کند. استفاده رایگان از این اپلیکیشن قطعاً لذت‌بخش است؛ اما مثل خیلی از ادیتورهای رایگان دیگر، حضور پر رنگ تبلیغات در Funimate ممکن است کمی آزاردهنده باشد. با این وجود این اپلیکیشن با بیش از صد جلوه جذاب و فیلترهای منحصر به‌ فرد ویدئویی، قطعاً شایسته حضور در دسته‌بندی بهترین ادیتورهای ویدیو اندروید و ایفون است.

دانلود Funimate برای اندروید

دانلود Funimate برای ایفون

6. نرم افزار ادیت ویدئو Kine Master

6. نرم افزار ادیت ویدئو Kine Master

 • بیش از 100 میلیون بار دانلود
 • کسب امتیاز 4.2
 • مناسب برای همه رده های سنی

نرم‌افزارهای ویرایش ویدئو در گوشی مسلماً به اندازه نمونه‌های کامپیوتری قدرتمند نیستند. با این‌ حال اگر به دنبال برنامه‌ای قدرتمند و نزدیکتر به ویرایشگرهای کامپیوتری هستید، برنامه KineMaster را انتخاب کنید. این اپلیکیشن یکی از پرسابقه‌ترین گزینه‌ها در لیست بهترین نرم افزار ویرایشگر فیلم اندروید و ایفون است و قابلیت‌های متنوعی را در اختیار شما می‌گذارد. امکان استفاده از فیلم، عکس و افکت‌های تصویری به‌ صورت چند لایه، نتیجه‌ای حرفه‌ای به دنبال دارد. یکی از ویژگی‌های درخشان KineMaster، تکنیک Chroma-Key است که می‌تواند قسمتی از تصاویر ویدئو را با صفحه‌ای غالباً سبز رنگ، جایگزین کند. استفاده از تمام قابلیت‌های این برنامه هم مثل اکثر اپلیکیشن‌های ویرایشی، نیازمند خرید اشتراک است؛ اما در حالت رایگان هم می‌توانید از افکت‌های صوتی و بسیاری از جلوه‌های جذاب تصویری سود بگیرید.

دانلود Kine Master برای اندروید

دانلود Kine Master برای ایفون

7. اپلیکیشن قدرتمند ادیت فیلم Power Director

7. اپلیکیشن قدرتمند ادیت فیلم Power Director

 • بیش از 100 میلیون بار دانلود
 • کسب امتیاز 4.3
 • مناسب برای همه رده های سنی

نرم‌افزار Power Director یکی از قدرتمندترین ویرایشگرهای ایفون و اندرویدی است که استفاده از آن مزایای قابل توجهی دارد. رابط کاربری نه‌ چندان پیچیده در کنار جلوه‌های تصویری ویژه‌ و چشم‌نواز، خلق ویدئوهای حرفه‌ای و غنی را به کاری ساده تبدیل می‌کند. با استفاده از تکنیک Chroma-Key می‌توانید ویدئوهای زیبا را روی پس‌ زمینه سبز قرار دهید. بیشتر از 30 جلوه تصویری و افکت‌های حرکتی، استفاده از این برنامه را به تجربه‌ای لذت‌بخش تبدیل می‌کند و البته نتایج دلنشینی به همراه دارد. ادیتور Power Director به‌ عنوان عضوی قدرتمند در مجموعه بهترین برنامه های ویرایش فیلم اندروید و ایفون، تبدیل فرمت ویدئوهای خروجی به 4K را امکان‌پذیر کرده است. اسلوموشن‌های باکیفیت و ابزار ساخت کلاژ هم از دیگر قابلیت‌های درخشان و سرگرم‌کننده این ویرایشگر ویدئویی است. خوشبختانه تقریباً تمام ویژگی‌های Power Director به‌ صورت رایگان در‌ دسترس‌ است. با این‌ حال استفاده رایگان از این برنامه، علامتی از اسم نرم‌افزار را در گوشه‌ی ویدئوها به جا می‌گذارد.

دانلود Power Director برای اندروید

دانلود Power Director برای ایفون

8. برنامه ادیت Viva Video

8. برنامه ادیت Viva Video

 • بیش از 100 میلیون بار دانلود
 • کسب امتیاز 4.4
 • مناسب برای همه رده های سنی

اپلیکیشن Viva Video عضوی نسبتاً قدیمی از لیست بهترین نرم افزار ادیت فیلم اندروید و ایفون است که البته همچنان محبوبیت زیادی دارد. برنامه ویوا تقریباً تمام امکانات ابتدایی ویرایش ویدئو را در دستان شما قرار می‌دهد و امکان استفاده از حدود 200 جلوه ویدئویی را فراهم کرده است. ویژگی‌های جذاب این برنامه می‌تواند خروجی حرفه‌ای و باشکوهی رقم بزند. از بین این ویژگی‌های درخشان می‌توان به تنوع بالای فیلترهای ویدئویی، استیکرها و البته امکان افزودن تصاویر و متن‌های متحرک اشاره کرد. این برنامه طیف وسیعی از تم و قالب‌های کلاژ ویدئویی را ارائه می‌دهد و عملکرد بسیار رضایت‌بخشی در ادغام ویدئوهای مختلف داد. VivaVideo به‌ عنوان عضوی بسیار پرطرفدار از میان مجموعه بهترین ادیتورها، ساخت ویدئوهای اسلوموشن را هم امکان‌پذیر کرده است.

دانلود Viva Video برای اندروید

دانلود Viva Video برای ایفون