وقتی صحبت از حق و حقوق کاربران می‌شود، حفظ اطلاعات‌ و امنیت استفاده‌کنندگان پیام‌رسان‌ها حرف اول را می‌زند؛ یعنی کاربران حق دارند بدون دغدغه در امن ‌ترین پیام رسان جهان چت کنند. سیستم رمزگذاری سرتاسری یا End-to-end encryption حرف اول را در حفظ اطلاعات کاربران می‌زند. انواع پیام رسان های خارجی از این سیستم رمزگذاری استفاده می‌کنند. عملکرد این سیستم به این گونه است که اطلاعات از سیستم فرستنده رمزگذاری می‌شود و فقط سیستم گیرنده می‌تواند آن را رمزگشایی کند. معمولاً یک واسطه پیام‌ها را بین چت دو کاربر ارسال می‌کند که زیر ساخت‌های این نوع رمزگذاری تضمین می‌کند که واسطه‌ها نمی‌توانند پیام‌ها را استراق سمع کنند. پس بر اساس همین موضوع می‌توان امن ترین پیام رسان های دنیا را انتخاب کرد تا خطری حریم خصوصی مخاطبان را تهدید نکند.

در اولین قدم با سیگنال

جالب است بدانید که بعد از پیشنهاد ایلان ماسک و جک دورسی برای این پیام رسان امن، کاربران زیادی به سیگنال رو آورده‌اند. پیام‌ رسان سیگنال دارای سرویس پیام رمزگذاری سرتاسری است و به همین دلیل در لیست امن ترین پیام رسان های دنیا قرار گرفته است. از امکانات این نرم افزار، ارسال پیام متنی، صوتی و تصویری به ‎صورت رایگان باید اشاره کرد که در گوشی‌های اندرویدی و سیستم عامل ios قابل‌ نصب است؛ که در حال حاضر قابلیت اتصال به کامپیوتر را دارد. همچنین ساخت گروه، ایموجی و استیکر هم از دیگر داشته‌های این پیام‌ رسان امن است. اما نکته‌ای که باید به آن اشاره کرد، سیگنال به دلیل احترام به حریم خصوصی کاربران امن ترین پیام رسان جهان است و آن هم به دلیل فناوری رمزگذاری End-to-end encryption است.

با تلگرام در امن‌ ترین حالت ممکن چت کنید

روزانه در تلگرام بیش از یک میلیون کاربر جدید ثبت نام می‌کنند. یکی از دلایلی که می‌توان تلگرام را جزء لیست امن ترین پیام رسان های دنیا قرار داد همان سکرت چت یا چت مخفی است. پیام‌هایی که در امن‌ ترین حالت ممکن بین کاربران رد و بدل می‌شود، این پیام‌ها متنی، صوتی و تصویری هستند که امکان اسکرین‌شات و فور واردشان وجود ندارد. سیستم پیام‌هایی که بین کاربران تلگرام رد و بدل می‌شود هم رمزگذاری سرتاسری است. همانطور‌ که در (وب سایت searchsecurity.techtarget) اشاره شده امن ‌ترین پیام رسان ‌های دنیا از این سیستم رمزگذاری استفاده می‌کنند. از دیگر امکانات تلگرام بعد از ارسال پیام متنی، صوتی، تصویری و ارسال ایموجی و استیکرهای متحرک، باید به کانال‌ها و ربات‌ها و ساخت گروه با ۲۰۰۰۰۰ عضو اشاره کرد.

واتس اپ در لیست امن ترین پیام رسان های دنیا

واتس اپ در لیست امن ترین پیام رسان های دنیا

واتس اپ هم به حریم خصوصی کاربرانش احترام می‌گذارد و پیام‌های کاربرانش را با سیستم رمزگذاری سرتاسری رد و بدل می‌کند. آزادانه در هر جای دنیا هم که باشید با دوست یا خانواده با یکی از امن ترین پیام رسان های دنیا خصوصی صحبت کنید. این پیام‌ها در دستگاه شما ذخیره می‌شود نه در سرورهای واتس اپ. پس وقتی سخن از امن ترین پیام رسان جهان می‌شود، واتس اپ حرف اول را در کنار پیام‌رسان‌های امن دیگر می‌زند. اگرچه قابلیت‌های شگفت‌ انگیز تلگرام یا سیگنال را ندارد، اما همین سادگی کار با اپلیکیشن واتساپ ارتباط کاربران با یکدیگر را راحت‌تر کرده است. ارسال پیام متنی، صوتی، تصویری، ایموجی و استیکرهای متحرک و ارسال فیلم و عکس و متن در قسمت استاتوس یا «وضعیت» از امکانات ویژه این پیام‌رسان است. پس به‌ راحتی با پیام صوتی، تصویری و متنی با دوستانتان گفت‌ و گو کنید.

بیشتر بخوانید: نصب مجدد واتساپ

وایبر و امکانات جدیدش

وایبر یکی از قدیمی‌ترین پیام‌رسان‌هایی است که در گذشته بین ما ایرانی‌ها محبوبیت بالایی داشت. یکی از دلایل محبوبیت این پیام‌رسان استیکرهای جذابش بود. وایبر به دلیل قابلیت سیستم E2EE یا همان رمزگذاری سرتاسری در لیست امن ترین پیام رسان جهان قرار گرفته است. وایبر این اطمینان را به کاربرانش را داده که هیچ یک از پیام‌های رد و بدل شده را نمی‌خواند و یا گوش نمی‌دهد. این اپلیکیشن که در لیست امن ترین پیام رسان های دنیا قرار دارد، پنهان کردن چت، چت کردن بدون افشای نام و شماره تلفن و ویرایش پیام ارسال شده از امکانات ویژه‌اش است. 

با یکی دیگر از امن ترین پیام رسان های دنیا؛ وایر سافت‌ ور

در بین انواع پیام‌رسان های خارجی رسیدیم به وایر سافت یا Wire که از سال 2014 شروع به کار کرده است. تا به حال گزارشی مبنی بر هک شدن این پیام‌ رسان داده نشده است. این پیام‌ رسان که هم روی گوشی و هم دسکتاپ کاربرد دارد برای امنیت کاربرانش، از سیستم رمزنگاری سرتاسری پشتیبانی می‌کند. در این نرم‌افزار به غیر از امکان ویرایش متنی می‌توانید گیف، تصویر و نقاشی (که خودتان کشیده‌اید) نیز ارسال کنید.

آی‌ مسیج فقط در گوشی‌های اپل

و یکی دیگر از امن ترین پیام رسان های دنیا آی مسیج است. این پیام‌ رسان فقط روی سیستم عامل ios کار می‌کند. امنیت این پیام‌‍‌ رسان از این جهت تضمین شده است که شرکت اپل همیشه محصولاتش زبانزد کاربران بوده است. مخاطبان می‌توانند به‌ صورت رایگان، متن، صوت، عکس و فیلم ارسال و دریافت کنند.

تضمین ویکر می برای کاربرانش به عنوان یکی از امن ترین پیام رسان های دنیا

تضمین ویکر می برای کاربرانش به عنوان یکی از امن ترین پیام رسان های دنیا

یکی دیگر از پیام‌رسان‌هایی که امنیت کاربرانش را با سیستم رمزگذاری پیشرفته E2EE تضمین می‌کند، Wickr Me است. بدون ذخیره‌سازیِ اطلاعاتِ مخاطبان در سرورهای شرکت ویکر می، کاربران می‌توانند در امنیت، متن، عکس، فیلم و صوت به‌ صورت تکی و گروهی کنند. ساخت گروه، استیکر و ایموجی و امکان ایجاد زمان‌ بندی برای پیام‌های ارسال شده از امکانات دیگر این پیام‌رسان امن است. اگر به دنبال پیام‌رسان امن با این ویژگی‌ها هستید این اپلیکیشن را به شما معرفی می‌کنیم.

امنیت تریما و سیستم رمزگذاری سرتاسری

تفاوت این پیام‌رسان با پیام‌رسان‌های معرفی شده اینجا این است که رایگان نیست و برای استفاده از آن باید پول پرداخت کنید. سازندگان این پیام‌رسان امن مدعی هستند که امکانات آن برای جلوگیری از ورود هکرها به اکانت کاربران ایجاد شده است. پیام‌رسان Threema به این دلیل در لیست امن ترین پیام رسان های دنیا قرار گرفته است که پیام‌ها بلافاصله بعد از ارسال از سرورها حذف خواهند شد، زیرا دارای سیستم رمزگذاری سرتاسری یا end-to-end encryption است. امکان ارسال فایل با فرمت‌های مختلف، ارسال پیام متنی، صوتی، تصویری و موقعیت مکانی و شناسایی کاربر با کد QR مخصوصش از ویژگی‌های این اپلیکیشن است. 

با سایلنس در امنیت پیامک ارسال کنید

اگر به دنبال پیام‌ رسانی هستید که بدون نیاز به اینترنت، پیام‌های متنی شما را به‌ صورت SMS و امن ارسال کند، ما برنامه Silence را به شما معرفی می‌کنیم. این اپلیکیشن کاملاً رایگان است و برای امنیت بیشتر می‌توانید رمز عبور را فعال کنید. یکی از دلایلی که این پیام‌ رسان در لیست امن ترین پیام رسان های دنیا قرار گرفته این است که پیام‌های متنی و یا SMS را به‌ صورت کدگذاری شده درون پایگاه داده مخافظت می‌کند.

سخن آخر

ما در اینجا لیست امن ترین پیام رسان های دنیا را با شرح امکانات و عملکرد سیستم رمزگذاری نوشتیم تا شما کاربران امن ترین پیام رسان جهان را روی تلفن همراه خود نصب کنید. به خاطر داشته باشید که سیستم رمزگذاری سرتاسری امکان حفظ و ورود به اطلاعات شخصی شما را ندارد؛ پس قبل از وارد کردن اطلاعاتتان در هر پیام‌ رسانی، حتماً از امنیت آن مطمئن شوید.