اگر در سال 2015 می‌گفتید استفاده از دوربین‌های چندگانه و عکس اولتراواید به استاندارد جدید گوشی‌های هوشمند تبدیل خواهند شد هیچ‌کس شما را جدی نمی‌گرفت، اما حال به جایی رسیده‌ایم که تعبیه 3 یا 4 دوربین برای گوشی هوشمند تبدیل به استاندارد تولید گوشی‌های هوشمند شده است؛ حتی برخی گوشی‌هایی تولید شده‌اند که از 5 یا 7 دوربین بهره می‌برند. ترفندهای عکاسی با گوشی بسیاری وجود دارد که پیشنهاد می شود آنها را یاد بگیرید. اولین گوشی‌ای که با دو دوربین عرضه شد گوشی  HTC Evo 3D بود که چندان با اقبال عمومی همراه نبود. درست 5 سال بعد شرکت LG که در آن زمان عملکرد خوبی در بازار گوشی‌های هوشمند داشت، گوشی G5 خود را با 2 دوربین به بازار عرضه کرد.

در همان سال شرکت اپل گوشی iPhone 7 Plus خود را معرفی کرد. این گوشی یکی از پیشروترین و مهم‌ترین گوشی‌های سری آیفون است. حذف جک 3.5 میلی‌متری هدفون تنها سنت‌شکنی آیفون در سال 2016 نبود، بلکه اپل در این مدل برای اولین بار طراحی چند دوربینه را به سری گوشی‌های خود آورد و به نوعی استاندارد جدید صنعت گوشی‌های هوشمند را بنا کرد شاید بپرسید هدف از تعبیه دوربین‌های چندگانه چیست؟ طبیعتاً بالاتر بردن قدرت عکاسی گوشی‌ها و نزدیک‌تر کردن نتیجه نهایی به عکس‌های دوربین‌های عکاسی حرفه‌ای؛ اما چطور؟

تخفیف ویژه خوانندگان بلاگ (محدود)
قبل از خرید، مشاوره تخصصی رایگان بگیرید
+
کد  تخفیف ویژه بلاگ را دریافت کنید.

روی شماره زیر کلیک کنید:

دوربین فوق عریض

دوربین فوق عریض

دوربین‌های عکاسی از لنزهای متنوعی بهره می‌برند که هرکدام از فاصله کانونی و ویژگی‌های منحصر به فرد خود برخوردارند. دوربین‌های چندگانه در واقع از لنزهایی با فاصله‌های کانونی متفاوت استفاده می‌کنند تا تداعی‌کننده کاربری‌های متنوع لنزهای دوربین‌های عکاسی حرفه‌ای باشند. یکی از محبوب‌ترین و پرکاربردترین این لنز‌ها، لنز اولتراواید است. به دوربین‌هایی که لنزشان فاصله کانونی بسیار کمی دارند دوربین فوق عریض یا اولتراواید می‌گویند. تفاوتی که عکس اولتراواید با دیگر لنزها دارد این است که به سبب فاصله کانونی اندکی که دارد قادر از قاب عریض‌تری را ثبت کرده و فضای گسترده‌ای از آنچه مقابل دوربین است را به تصویر بکشد.

از همین جهت عکس اولتراواید برای ثبت مناظر فوق‌العاده است. اگر منظره‌ی چشم‌نوازی در مقابل شماست که دوست دارید تمام آن _ نه تنها یک قسمت به‌خصوص از منظره‌ _ را به تصویر بکشید، عکس اولتراواید دقیقاً همان چیزیست که می‌خواهید. اگر می‌خواهید عکسی بگیرید که بیشتر از آنکه خودتان در عکس مشخص باشید، فضای پشت سر شما به چشم بیاید، عکس اولتراواید این کار را برای شما انجام می‌دهد. یکی دیگر از کاربردهای مهم عکس اولتراواید زمانی خود را نشان می‌دهد که قصد دارید در یک فضای بسیار بسته که در آن امکان جابه‌جایی چندانی ندارید؛

در چنین شرایطی عکس اولتراواید با کم‌ترین فاصله کانونی (زوم-اوت‌ترین حالت ممکن) به کمک شما خواهد آمد. ما واقعاً باید خوشحال باشیم که امروزه بیشتر گوشی‌های موجود در بازار امکان استفاده از دوربین فوق عریض و ثبت عکس اولتراواید را در اختیارمان قرار داده‌اند. در این مقاله قصد داریم به شما آموزش دهیم که چطور می‌توانید از تنظیمات دوربین گوشی آیفون، سامسونگ و شیائومی استفاده کنید و با به کار بستن ترفندهای عکاسی با گوشی، زیباترین عکس اولتراواید را با دوربین فوق عریض گوشی‌تان ثبت کنید.

دوربین اولتراواید ایفون

دوربین اولتراواید ایفون

اولین حضور دوربین اولتراواید آیفون در این سری گوشی‌ها در مدل iPhone 11 بود. یکی از شاخص‌ترین ویژگی‌های سری آیفون 11 و آیفون 12 افزوده شدن دوربین اولتراواید آیفون به مجموعه دوربین‌های این گوشی‌ها بود که به کاربران اجازه می‌داد بدون نیاز به لنز‌های خارجی و لوازم جانبی از میدان دید وسیع‌تری عکاسی کنند؛ آیفون این رویه را در گوشی آیفون 13 نیز ادامه داده است. یکی از نکاتی که باید در نظر داشته باشید این است که در دوربین فوق عریض گوشی‌های آیفون 11 و آیفون 11 از لرزشگیری که برای دوربین اصلی تعبیه شده است، استفاده نشده.  بنابراین هنگام استفاده از دوربین فوق عریض و ثبت عکس اولتراواید بهتر است گوشی را کمی محکم‌تر در دستتان نگه‌ دارید تا نتیجه بهتری از دوربین اولتراواید آیفون به دست بیاورید.

از جذاب‌ترین نکات درباره دوربین اولتراواید آیفون این است که برخلاف اکثر گوشی‌های هوشمند دیگر، رزولوشن یکسانی برای دوربین اصلی و دوربین فوق عریض خود تدارک دیده‌ است. یکی از بزرگ‌ترین نکات منفی‌ای که در بیشتر گوشی‌ها هنگام ثبت عکس اولتراواید می‌بینیم، کمتر بودن کیفیت عکس اولتراواید از عکسیست که با دوربین اصلی گرفته شده است؛ که خوشبختانه در دوربین اولتراواید و تنظیمات دوربین آیفون هیچ ردی از چنین مشکلی نیست. رزولوشن دوربین اولتراواید آیفون، 12 مگاپیکسل است. این رزولوشن در تمامی مدل‌های خانواده آیفون 11، آیفون 12 و آیفون 13 یکسان است.

دیافراگم دوربین فوق عریض این گوشی‌ها هم در تمامی نسخه‌ها f/ 2.4 است (بجز نسخه pro و pro max آیفون 13 که دیافراگم دوربین فوق عریض آن‌ها f/ 1.8 است) و میدان دید این لنز در تمامی نسخه‌ها 120 درجه می‌باشد. حال ببینیم چطور می‌توان از دوربین اولتراواید آیفون استفاده کرد تا زیباترین عکس اولتراواید را ثبت نمود:

 • برنامه دوربین (camera) را باز کنید
 • روی آیکون "0.5" که درست بالای کلید ثبت عکس واقع شده است ضربه بزنید تا به دوربین فوق عریض دسترسی بیابید
 • گوشی خود را ثابت نگه دارید و عکس اولتراواید خود را ثبت کنید.

نکته: از سری خانواده آیفون 12 به بعد برای ثبت عکس اولتراواید امکان استفاده از حالت شبانه (night mode را هم خواهید داشت). در عکس‌های زیر خواهید دید که محیط دوربین فوق عریض آیفون چگونه است.
اگر دل‌‍تان بخواهد که میدان دید دوربین و قاب خودتان را جایی میان عکس اولتراواید و عکس معمولی تنظیم کنید، تنها کافیست انگشت‌تان را روی یکی از کلیدهای زوم تصویر نگه دارید. سپس درست مانند تصاویر زیر گردونه را بچرخانید تا به حالت مطلوب خود برسید.

دوربین اولتراواید سامسونگ

دوربین اولتراواید سامسونگ

سامسونگ عملکرد بهتری در ارائه امکان ثبت عکس اولتراواید به کاربران داشته است. بیشتر گوشی‌های سامسونگ (نزدیک به 90 درصد) آن‌ها به دوربین فوق عریض مجهز هستند، اما اگر راستش را بخواهید دوربین اولتراواید سامسونگ در تمامی مدل‌ها چندان با دوربین اولتراواید آیفون قابل مقایسه نیست. همان‌طور که گفتیم عکس اولتراواید به سبب فاصله کانونی اندکی که دارد، میدان دید وسیع‌تری را ثبت می‌کند، بنابراین جزئیات عکس اولتراواید بسیار بیشتر از یک عکس معمولی هستند.

حال اگر رزولوشن دوربین فوق عریض به اندازه کافی بالا نباشد، این جزئیات به خوبی در عکس قابل تشخیص نخواهند بود و تنها کافیست عکس اولتراواید را کمی زوم بکنید تا بلافاصله از کیفیت آن دلسرد شوید. متاسفانه این مشکلیست که در عکس اولتراواید بیشتر مدل‌های میان‌رده و اقتصادی سامسونگ شاهد هستیم. پرچمداران این برند اما از این قاعده مستثنی هستند.

بدون شک دوربین اوتراواید سامسونگ در گوشی‌های پرچمدار رضایت هر کاربری را جلب خواهد کرد؛ همچنین تنظیمات دوربین گوشی سامسونگ و ثبت عکس اولتراواید با گوشی‌های سامسونگ بسیار آسان است. دوربین اولتراواید سامسونگ در مدل‌های جدیدتر میدان دیدی برابر با 123 درجه دارد که تا حد زیادی به میدان دید طبیعی چشم انسان نزدیک است. در ادامه کاملاً به شما آموزش خواهیم که چطور می‌توانید از این لنز استفاده کنید:

 • نخست باید وارد برنامه دوربین (camera) بشوید.
 • مانند چیزی که در دوربین اپل دیدیم، پایین صفحه گوشی سامسونگ نیز آیکون‌هایی وجود دارد که با آن‌ها می‌توانید تعیین کنید می‌خواهید از کدام لنز استفاده کنید.

نکته: در برخی گوشی‌های سامسونگ این آیکون‌ها شماره‌هایی دارند که ضریب لنز را مشخص می‌کنند و در برخی دیگر آیکون‌ها درخت‌هایی را نمایش می‌دهند (نمونه در عکس زیر)

 • حال باید آیکونی که در آن عدد "0.5" نوشته شده، یا آیکونی که تصویر 3 درخت را نشان می‌دهد انتخاب کنید تا به دوربین اولتراواید سامسونگ دسترسی پیدا کنید.

یکی از قابلیت‌های جذاب دوربین اولتراواید سامسونگ این است که می‌توانید هنگام ثبت عکس اولتراواید هم از تنظیمات مخصوص حالت حرفه‌ای (Pro) نیز استفاده کنید. در ادامه خواهید دید چطور می‌توانید برای عکس اولتراواید از تنظیمات حرفه‌ای بهره ببرید:

 • برنامه دوربین (camera) را انتخاب کنید.

دوربین اولتراواید سامسونگ

 • تصویر را بکشید تا به حالت بیشتر (more) برسید.

دوربین اولتراواید سامسونگ

 • روی گزینه حرفه‌ای (pro) ضربه بزنید.

دوربین اولتراواید سامسونگ

 • حالت UW (مخفف Ultra Wide) را انتخاب کنید.

دوربین اولتراواید سامسونگ

 • روی تنظیمات حالت حرفه‌ای ضربه بزنید تا بتوانید موارد مختلف را طوری که می‌خواهید تغییر دهید.

دوربین اولتراواید سامسونگ

 • شما می‌توانید تنظیمات انتخاب شده را با استفاده از اسلایدر پایین صفحه تغییر دهید. پس از اینکه به حالت دلخواه رسیدید، روی کلید شاتر ضربه بزنید تا عکس اولتراواید pro خود را ثبت کنید.

دوربین اولتراواید سامسونگ

دوربین اولتراواید شیائومی

دوربین اولتراواید شیائومی

شیائومی همیشه انواع و اقسام قابلیت‌ها را برای گوشی‌هایش تدارک می‌بیند. هرچه نباشد شعار این شرکت از ابتدا هم ارائه بیشترین قابلیت‌ها با کمترین قیمت بوده است. فراتر از لنز اصلی، لنز دوم یا لنز افکت بوکه است که به‌طور حرفه‌ای‌تر به آن لنز تله فوتو هم می‌گویند، اما حتی فراتر از آن دوربین فوق عریض است که قادر است عکس اولتراواید بگیرد. دوربین اولتراواید شیائومی با یک میدان دید وسیع‌تر به کاربران این اجازه را می‌دهد که از مناظر زیبا و ساختمان‌های جذاب عکس اولتراواید بگیرید.

خوشبختانه در برند شیائومی هم عکس اولتراواید تنها در انحصار مدل‌های گران‌قیمت نیست. دوربین اولتراواید شیائومی را در اکثر مدل‌های عرضه شده توسط این برند، از جمله گوشی‌های ردمی 9 و poco x3 nfc نیز می‌توان یافت. در پایان این بخش لیست گوشی‌های شیائومی که از لنز فوق عریض بهره می‌برند را به شما معرفی خواهیم کرد. استفاده از این دوربین فوق عریض بسیار آسان است. تنظیمات دوربین گوشی شیائومی به شما اجازه می‌دهد به راحتی عکس اولتراواید بگیرید. برای این کار تنها کافیست از دستورالعمل‌های زیر پیروی کنید:

 • وارد برنامه دوربین (camera) بشوید.
 • 3 آیکون نقطه مانند در پایین صفحه وجود دارد که با استفاده از آن‌ها می‌توانید لنز مورد نظر خود را تعیین کنید.
 • دست خود را روی آیکون‌ها به طرفین بکشید تا به حالت اولتراواید برسید. در بیشتر مدل‌های شیائومی، لنز اولتراواید با عدد "0.5" یا "0.6" نشان داده می‌شود.
 • حال با خیال راحت عکس اولتراواید خود را ثبت کنید.

دوربین اولتراواید شیائومی را در مدل‌های بسیاری می‌توان یافت. در لیست زیر خواهید دید در حال حاضر کدامیک از گوشی‌های برند شیائومی از قابلیت ثبت عکس اولتراواید برخوردارند:

 1. Xiaomi Mi 11
 2. Xiaomi Mi 10, Mi 10 Pro, Mi 10 Lite, Mi 10i, Mi 10 Ultra
 3. Xiaomi Mi 10T, Mi 10T Lite, Mi 10T Pro
 4. Xiaomi Mi Note 10, Mi Note 10 Pro
 5. Xiaomi Mi 9, Mi 9 Pro 5G, Mi 9 Lite, Mi 9 SE
 6. Xiaomi Mi 9T, Mi 9T Pro
 7. XIaomi Mi A3
 8. Redmi 10X, Redmi 10X 4G, Redmi 10X Pro
 9. Redmi 9, Redmi 9 Prime
 10. Redmi Note 9, Note 9T, Note 9S, Note 9 Pro
 11. Redmi Note 8, Note 8T, Note 8 Pro
 12. Redmi K30, K30 Pro, K30 Ultra
 13. Redmi K20, K20 Pro
 14. POCO M2, POCO M2 Pro, POCO X2, POCO X3, POCO X3 NFC, POCO X4 Pro, POCO F2 Pro

همان‌طور که می‌بینید این لیست بسیار طویل است، البته واقعیت این است که در رده اقتصادی گوشی‌های شیائومی از این لنز خبری نیست، برای مثال می‌توان به گوشی‌های ردمی 9C و 9A اشاره کرد. ضمناً شیائومی از مدل‌های Redmi 8 و Mi 9 تصمیم به استفاده از دوربین فوق عریض در گوشی‌هایش گرفت و تا قبل از آن خبری از دوربین اولتراواید شیائومی نبود!

نکاتی مهم برای ثبت بهترین عکس اولتراواید

نکاتی مهم برای ثبت بهترین عکس اولتراواید

اگر تا اینجای کار با ما همراه بوده‌اید، خوش به حال‌تان! چرا که سورپرایزی برای شمایی که تا بخش پایانی مقاله ما را همراهی کرده‌اید تدارک دیده‌ایم. همان‌طور که می‌دانید هرکدام از لنز‌های دوربین‌های چندگانه گوشی‌ها کارایی، ویژگی و مشخصات منحصر به فردی دارند. در این بخش از مقاله قصد داریم با آموزش چندی از ترفندهای عکاسی با گوشی، نکاتی را به شما یاد بدهیم که هرکسی هنگام ثبت عکس اولتراواید آن‌ها را رعایت نمی‌کند؛ بنابراین شما می‌توانید با در نظر داشتن این نکات همیشه یک سر و گردن بالاتر از دیگران باشید.با  رعایت این نکات در کنار استفاده از بهترین برنامه های گوشی می‌توانید عکس‌هایی با گوشی خود بگیرید که حتی عکاس‌های حرفه‌ای را هم متحیر کنید!

مراقب کناره‌ها باشید!

از آنجا که دوربین فوق عریض میدان دیدی 120 درجه‌ای دارد موجب پدید آمدن اختلالاتی در کناره‌ها و لبه‌های عکس اولتراواید می‌شود. اگر به‌طور اتفاقی نور یک چراغ یا ساختمانی روی گوشه تصویر‌تان بیافتد، آن نور به شکل خمیده یا معوج در عکس اولتراواید ظاهر می‌شود. همچنین هنگام گرفتن عکس اولتراواید بسیار محتمل است که سایه‌تان یا انگشت‌تان در کناره‌های تصویر بیافتد. پس پیش از آنکه عکس‌تان را بگیرید، به خودتان لطف کنید و اول لبه‌های تصویر را بررسی کنید!

سوژه را در مرکز قاب قرار دهید.

گرچه قرار دادن سوژه در گوشه‌ها می‌تواند یک سصمیم هنرمندانه و زیبا باشد، اما متاسفانه لنزهای اولتراواید چندان خوب با این تصمیم تا نمی‌کنند. همان‌طور که پیش‌تر گفتیم، در عکس اولتراواید گوشه‌های تصویر معوج می‌شوند، از همین جهت هرچه سوژه به گوشه‌ها نزدیک‌تر بشود، تصویر آن نیز مخدوش‌تر می‌شود؛ و آخرین چیزی که هرکس می‌خواهد این است که خودش دستی دستی عکس خودش را خراب کند. همچنین قرار دادن سوژه در مرکز قاب در عکس اولتراواید این توهم را در بیننده ایجاد می‌کند که فضایی که سوژه در آن قرار گرفته بسیار بزرگ‌تر از چیزیست که واقعا هست بنظر برسد.

حواس‌تان به خطوط باشد.

دو دلیل وجود دارد که در عکس اولتراواید حواس‌تان به خطوط باشد و آن‌ها را در مرکز قاب قرار دهید. دلیل نخست این است که لبه‌ها در عکس اولتراواید می‌توانند خطوط صاف را خمیده و معوج‌ کنند. خوشبختانه قرار دادن آن‌ها در مرکز قاب به شما کمک می‌کند تا خطوط را صاف نگه دارید و از خمیده شدن آن‌ها بپرهیزید. دلیل دوم این است که هنگام ثبت عکس اولتراواید خطوط دوست شما هستند؛ آن‌ها می‌توانند کمک کنند تا چشمان مخاطب ناخودآگاه به سمت مرکز قاب و سوژه شما هدایت شوند.

از تابش‌های نوری اضافه بپرهیزید.

وقتی نور با لبه‌های لنز شما اصابت کند می‌تواند یک نقطه مات و مه‌آلود ایجاد کند، با اینکه پرتو یا هاله‌هایی از نور در عکس به وجود بیاورد. گاهی این تاثییرات می‌تواند جلوه جذابی به عکس شما ببخشد؛ مخصوصا اوقاتی که مشغول عکاسی از غروب هستید. اما در بیشتر موارد، این تابش‌ها موجب پرت شدن حواس مخاطب از سوژه و شلوغ شدن عکس می‌شوند. از آنجا که لنز اولتراواید مشخصاً از دیگر لنزها عریض‌تر است، بیشتر هم در معرض تابش پرتوهای خورشید است. یک راه حل ساده برای رفع این مشکل، این است که با دست یا شئ‌ای دیگر مانع تابش آفتاب از طرفین به لنز بشوید.

به فضاهای منفی (خالی) فکر کنید.

استفاده از فضاهای خالی یا به اصطلاح فضاهای منفی می‌تواند تاثیر شگفت‌انگیزی بر عکس اولتراواید شما داشته باشد، اما ممکن است لازم باشد هنگام استفاده از دوربین فوق عریض کمی متفاوت با این فضاهای منفی مواجه شوید. تنها نکته مهم این است که مطمئن شوید در عکس اولتراواید شما تناسب و تعادل میان یک سوژه جذاب و فضاهای خالی رعایت شده است.

سخن پایانی

با پیشرفت تکنولوژی و پیشرفت روز به روز گوشی های همراه، اگر بگوییم امروزه هرکسی برای خودش یک دوربین قدرتمند دارد بیراه نگفته ایم. برنامه ها و امکانات مختلفی برای عکس برداری وجود دارد و هرکدام از شرکت ها گوشی های خود را با ویژگی منحصر به فرد خود وارد بازار می نمایند. برای مثال عکس برداری در حالت گوشی سامسونگ بی شک یکی از بهترین امکاناتی می باشد که این شرکت برای کاربران خود ارائه داده است، با آموزش های ارائه شده به راحتی از این ویژگی بهره ببرید. بهترین برنامه های دوربین بسیار می باشند که آشنایی با آنها شاید روزی به کار شما بیایند.

منبع: Samsung