در این مقاله ما درباره رم مجازی اندروید و راهکار هایی برای افزایش رم مجازی گوشی های سامسونگ و شیائومی می پردازیم. همچنین درباره نحوه فعال سازی رم مجازی سامسونگ و همینطور چگونگی فعال سازی رم مجازی شیائومی با شما صحبت خواهیم کرد. پس اگر به این موضوعات علاقه دارید؛ با ما همراه باشید تا اطلاعات هیجان انگیزی را در اختیار شما قرار دهیم! همه شما بارها لغت "رم مجازی" را در کامپیوتر و لپ تاپ شنیده اید. این رم باعث می شود برنامه های مختلفی را در کامپیوتر و لپ تاپ نصب کنید و در حقیقت کارایی دستگاه شما را افزایش می دهد. در سال های اخیر این قابلیت به گوشی های مختلف میان رده اضافه شد که مورد استقبال کاربران قرار گرفت و همین عامل باعث گردید به گوشی های پرچم دار نیز این قابلیت اضافه شود. 

در بالا از اصطلاحاتی استفاده کردیم که ممکن است آن ها را بسیار شنیده باشید اما معانی آن ها را ندانید به همین دلیل معنی و مفهوم آن ها را برای شما شرح می دهیم تا راحت تر مطالب را متوجه بشوید؛ قبل از هر چیز ابتدا باید رم گوشی را تعریف کنیم و بگوییم رم چیست؟ رم، حافظه موقت گوشی می باشد که اطلاعات گوشی را به صورت موقت در خود ذخیره می کند. این عمل بسیار سریع اتفاق می افتد و همین عامل باعث می گردد برنامه های زیادی را در پس زمینه گوشی به اجرا در بیاورد و از نظر مقایسه با حافظه اصلی گوشی عملکرد سریعتری دارد. همچنین به خاطر عملکرد سریع و خوبی که دارد از حافظه اصلی گوشی بهتر است.

رم مجازی اندروید چیست؟

در بخش ابتدائی خیلی زیاد از عبارت رم مجازی اندورید استفاده کردیم و به احتمال زیاد این عبارت برای شما جدید باشد. در اینجا می خواهیم اطلاعاتی را در این خصوص در اختیار شما قرار دهیم. حتی علاوه بر تعریف، می خواهیم ببینیم که چرا کلمه مجازی برای آن به کار برده می شود. باید بگوییم که این رم به صورت فیزیکی در گوشی جاساز نشده است و شما در حافظه گوشی چیزی به نام رم مشاهده نمی کنید؛ چرا که از حافظه داخلی گوشی شما برای فضای اضافی بهره برداری می کند. رم مجازی اندروید برای این است که سیستم شما عملکرد بهتری داشته باشد و بتوانید همزمان از برنامه های مختلف استفاده کنید. به طور مثال: اگر گوشی شما دارای رم 6 گیگابایتی و حافظه داخلی 128 گیگابایتی باشد، در این صورت رم مجازی اندروید به کمک رم گوشی آمده و آن را تا 11 گیگابایت افزایش می دهد و این 5 گیگابایت را از حافظه داخلی گوشی کمک می گیرد و حافظه داخلی گوشی شما در حقیقت 123 گیگابایت می شود. 

یکی از مزایای رم مجازی اندروید که می تواند برای شما بسیار عالی و خوب باشد، قابلیت ذخیره فیلم ها و بازی های مختلف در گوشی همراه می باشد. اما نکته ای که بسیار اهمیت دارد، این است که امکان افزایش رم در گوشی های پرچم دار معمولا وجود ندارد! بنابراین شما نیازمند رم مجازی اندروید هستید. ولی نکته ای که باید در اینجا متذکر شد، این است که رم مجازی اندروید در گوشی های پرچم دار کمتر استفاده می شود چرا که آن ها گوشی های خود را با رم های بالای 12 و 16 گیگابایت به بازار عرضه می کنند و دیگر نیازی به ارتقای رم در این گوشی ها برای کاربران احساس نمی شود. در گوشی سامسونگ برای افزایشرم مجازی گوشی قابلیت Ram Plus به برنامه ها اضافه شده است. این ویژگی باعث افزایش رم مجازی گوشی به 4 گیگابایت می شود. این ویژگی را در سری S22 سامسونگ می توان مشاهده کرد که 2، 4، 6 و 8 گیگابایت از حافظه داخلی در اختیار رم مجازی قرار می گیرد.

ولی در گلکسی A52s 5G قابلیت Ram Plus در نظر گرفته نشده است. این مدل قابلیت های زیادی دارد که یکی از آن ها قابلیت مخفی افزایش رم مجازی گوشی است که حافظه دستگاه 4 گیگابایت از فضای ذخیره سازی را افزایش می دهد. درست مثل کامپیوتر. یعنی وقتی رم کامپیوتر پر می شود بخشی از حافظه داخلی را به صورت رم مجازی در می آورد.  

فعالسازی رم مجازی سامسونگ 

فعالسازی رم مجازی سامسونگ

قبل از فعالسازی رم مجازی سامسونگ، اول باید اطمینان حاصل کنید که گوشی شما برنامهRam Plus را پشتیبانی می کند. برای اینکار اقدامات زیر را انجام دهید:

 1. وارد قسمت تنظیمات گوشی شوید .(settings)
 2. روی گزینه Battery and device care کلیک کنید.
 3. سپس روی گزینه Memory کلیک کنید.
 4. اگر گزینه Ram Plus را مشاهده کردید، یعنی اینکه گوشی شما این قابلیت را دارد.

فعال سازی رم مجازی شیائومی 

در گوشی شیائومی برنامه ای که بخشی از فضای ذخیره سازی گوشی را در اختیار رم مجازی قرار می دهد Memory Extension می باشد. این برنامه در اوایل ارائه و عرضه به کاربران در حدود 1 گیگابایت بود که بعدا در نسخه های جدید تر به 3 گیگابایت افزایش پیدا کرد. برای فعالسازی رم مجازی شیائومی باید اول سیستم عامل خود را به روز کنید بعد مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید: 

 1. وارد تنظیمات گوشی شوید.
 2. روی گزینه Additional Settings کلیک کنید.
 3. گزینه Memory Extension را انتخاب کنید که فعال شود.
 4. در پایان، گوشی به طور خودکار رم مجازی را در راه اصلی متصل می کند.

نکته ای که باید گوشزد کرد این است که اگر شما مراحل را به ترتیب پیش رفتید ولی گزینه Memory Extension را مشاهده نکردید، بیانگر این است که گوشی همراه شما این ویژگی را پشتیبانی نمی کند.

افزایش رم مجازی گوشی از طریق Micro Sd

یکی از آسان ترین راه ها برای افزایش رم مجازی گوشی استفاده از کارت Micro Sd می باشد. تنها مشکلی که در این روش می توان اشاره کرد این است که فقط گوشی های روت شده می توانند از کارت Micro Sd استفاده کنند. برای شروع کار این لوازم باید تهیه گردند. 

 • یک عدد تبلت یا یک عدد گوشی اندروید
 • کارت میکرو اس دی Micro Sd
 • کارت خوان اس دی (SD)
 • کامپیوتر شخصی با نرم افزار ویندوز

مطلبی که باید گفته شود این است که هر چقدر کارت میکرو اس دی (Micro Sd) با کیفیت تری تهیه کنید نتیجه پایانی کار بهتر خواهد شد. کارت میکرو اس دی کلاس 4 برای این کار انتخاب خوبی خواهد بود و از نظر کیفیت بسیار شگفت انگیز است.

اپلیکیشن ها در خصوص افزایش رم مجازی

 • نرم افزار Swapper-Root

برنامه Swapper-Root

با کمک نرم افزار Swapper-Root شما می توانید رم گوشی خود را افزایش دهید و یک حافظه اضافی برای گوشی خود اختصاص دهید که این مورد بسیار عالی است!

 1. اول باید برنامه را نصب کنید.
 2. یک فایل  Swapبسازید.
 3. اندازه فایل را مشخص کنید.
 4. مکان فایل را نیز باید انتخاب کنید.
 5. گوشی را خاموش و دوباره روشن کنید.

برای دانلود این نرم افزار Swapper-Root باید به گوگل پلی مراجعه کنید که از طریق زیر می توانید دانلود کنید.

دانلود نرم افزار Swapper-Root از گوگل پلی

 • نرم افزار Smart Boost

نرم افزار Smart Boost

با کمک این نرم افزار شما می توانید نرم افزار هایی که در گوشی شما بلا استفاده می باشد و فضای گوشی شما را اشغال کرده است را ببنیدید. همچنین این کار باعث می شود گوشی شما سبک تر شده و در نتیجه عملکرد گوشی شما ارتقاء پیدا می کند. 

 • ابتدا نرم افزار Smart Boost را بر روی گوشی خود نصب کنید.

در تصویر دایره ای را مشاهده می کنید، در وسط دایره عددی نوشته شده است که میزان رم خالی را نشان می دهد. در پایین صفحه چهار آیکون وجود دارد که هر کدام را توضیح می دهیم.

 • Running: از طریق این گزینه تمامی برنامه هایی که در گوشی فعال هستند را مشاهده می کنید. اگر تمایل دارید می توانید تیک آبی موجود در جلوی هر برنامه را برداشته تا برنامه مورد نظر غیر فعال شود.
 • Cache: در اینجا شما کش سیستم و مموری را مشاهده می کنید که با کلیک روی Clear System Cache، می توانید کش سیستم را پاک کنید.
 • Storage: در این قسمت مموری و کارت حافظه به شما نشان داده می شود. 
 • App Manager: این قسمت مدیریت فایل ها می باشد. از قبیل نصب نرم افزار و یا انتقال آن ها به مموری کارت و خیلی کار های دیگر.

روی سه نقطه سمت راست کلیک کنید. بعد روی گزینه Setting کلیک کنید با صفحه زیر مواجه می شوید.

 • 3Ram boost تنظیمات اصلی را شامل می شود که معمولا توصیه می شود بر روی گزینه Aggressive (سخت گیر) تنظیم شود. 
 • Floating widget برای تنظیمات ویجت ها مورد استفاده قرار می گیرد.
 • Notification bar تنظیمات نوتیفیکیشن شما را بر عهده دارد.
 • Reminder برای اخطار و تذکر های لازم کاربرد دارد.
 • با Language می توانید زبان مورد نظر را در این قسمت انتخاب کنید.
 • Advance Setting  شامل تغییرات پیشرفته این نرم افزار است.

از طریق لینک زیر می توانید این نرم افزار را دانلود کنید.

دانلود نرم افزار Smart Boost از گوگل پلی

مزایای رم مجازی اندروید:

 • می تواند بیشتر اپلیکیشن ها را حداقل یک بار مورد استفاده قرار دهد.
 • به دلیل اینکه از حافظه اصلی جدا است، امنیت برنامه را افزایش می دهد. 
 • رم مجازی اندورید می تواند داده ها را در صورت تنظیم به صورت خودکار منتقل کند.
 • آدرس ها را دو برابر بیشتر از حافظه اصلی مدیریت می کند.
 • نسبت به رم های فیزیکی ارزان قیمت می باشد.

معایب رم مجازی اندروید: 

 • سرعت اجرای برنامه در رم مجازی کند است.
 • اگر فضای رم به حد کافی نباشد باعث می شود که عملکرد گوشی خیلی کند شود.
 • در استفاده از برنامه ها، جا به جایی زمان طولانی تری را از شما خواهد گرفت.
 • در درایو هارد، فضای موجود را کم می کند.