نحوه پاک‌ کردن تاریخچه سرچ اینستاگرام یکی از رایج‌ترین سوالات کاربران این پلتفرم می‌باشد. این مسئله شاید در ابتدا کم اهمیت به نظر برسد، اما به مرور مشکلاتی را ایجاد خواهد کرد. اگر به‌ صورت‌ مداوم اقدام به سرچ اکانت و‌ یوزرنیم‌های مختلف نمایید، سابقه جستجو‌های شما در حافظه اینستاگرام ذخیره شده و به  تاریخچه جستجو افزوده خواهد شد. در این صورت هرگاه که به قسمت سرچ اینستاگرام یا اکسپلور اینستاگرام وارد شوید، تاریخچه جستجوهای پیشین برایتان نمایش داده می‌شود. این مسئله گاها می‌تواند ناخوشایند باشد، یا نمایش مجدد جستجوهای قبلی، ممکن است موجب کلافگی و سردرگمی شما شود. اگر شما نیز با مشکل حذف هیستوری جستجوی اینستاگرام مواجه هستید، در ادامه این مطلب با ما همراه باشید. در این مقاله قصد داریم روش‌های حذف تاریخچه جستجوی این پلتفرم را آموزش داده و به بررسی دقیق‌تر این مسئله بپردازیم.

چگونه تاریخچه جستجوی اینستاگرام را پاک کنیم؟

در پاسخ به این سوال که چگونه تاریخچه جستجوی اینستاگرام را پاک کنیم؟ باید گفت اینستاگرام یکی از هوشمند‌ترین و البته محبوب‌ترین شبکه‌های اجتماعی در دنیا می‌باشد. در این پلتفرم میلیون‌ها کاربر ایرانی مشغول به فعالیت هستند. بسیاری از ما‌ ممکن است ساعت‌ها در طول روز را، به کار کردن و گشت و گذار در اکسپلور اینستاگرام اختصاص دهیم. حال با وجود محبوبیت این شبکه اجتماعی، کاربران آن همواره با مشکلاتی نیز مواجه هستند. پاک کردن تاریخچه سرچ اینستاگرام یکی از رایج‌ترین مشکلات کاربران این رسانه می‌باشد. وقتی یوزرنیم یا اکانت خاصی را در اینستاگرام جستجو می کنید، حافظه آن شروع به ذخیره سازی تاریخچه جستجوی شما خواهد کرد.

در نتیجه هر گاه که مجددا بخواهید اکانتی را سرچ کنید، نتایج جستجوی‌های قبلی را برایتان به نمایش در می‌آورد. این مسئله گاها می‌تواند آزاردهنده یا کلافه کننده باشد. به تاریخچه سرچ اینستاگرام هیستوری گفته می‌شود. در گذشته امکان پاک نمودن حافظه سرچ در این شبکه اجتماعی وجود نداشت. اما اینستاگرام در آپدیت‌های جدید خود، این امکان را نیز برای کاربران فراهم نموده است. پاک کردن تاریخچه سرچ اینستاگرام به هیچ عنوان کار دشوار یا پیچیده‌ای نیست. تنها با طی نمودن چند مرحله بسیار ساده، می‌توانید تاریخچه جستجوهای خود را برای همیشه حذف کنید. برای پاک‌ کردن سابقه هیستوری اینستاگرام، مراحل زیر را به عنوان یکی از ترفندهای اینستاگرام طی نمایید:

چگونه تاریخچه جستجوی اینستاگرام را پاک کنیم؟

 • در مرحله اول وارد اکانت اینستاگرام خود شوید.
 • حالا به قسمت پروفایل اینستاگرام خود وارد شوید، با کلیک برروی عکس پروفایل می‌توانید به این قسمت ورود نمایید.
 • سپس وارد تنظیمات اینستاگرام خود شوید.
 • در مرحله سوم می‌بايست از میان گزینه‌های موجود، بر‌روی عبارت History search کلیک نمایید.

چگونه تاریخچه جستجوی اینستاگرام را پاک کنیم؟

 •  سپس گزینه  Clear search history را انتخاب کنید‌.
 •  در مرحله آخر با نمایش پیامی از شما پرسش می‌شود که آیا از حذف تاریخچه جستجو‌ اطمینان دارید؟ حالا باید بر روی عبارت yes I'm sure کلیک کنید.
 •  با طی این مراحل، تمامی سوابق جستجوی اکانت، یوزرنیم و… شما پاک می‌شوند.

پاک‌ کردن سابقه جستجوی اینستاگرام فارسی

پاک‌ کردن سابقه جستجوی اینستاگرام فارسی

اگر اینستاگرام شما فارسی است، مراحل بالا می‌توانند کمی گیج کننده‌ باشند. چرا که در صورت فارسی بودن زبان اینستاگرام، گزینه‌های گفته شده در بالا به شکل دیگری برایتان نمایش داده می‌شوند. در ادامه‌ مراحل پاک کردن تاریخچه سرچ اینستاگرام را ذکر نموده‌ایم:

 • در مرحله اول می‌بايست وارد اکانت خود در اینستاگرام شوید.
 • سپس به قسمت پروفایلتان بروید.
 • حالا یک آیکون سه خط در بالای صفحه خود مشاهده می‌کنید، که می‌بایست بر روی آن‌ کلیک نمایید.
 •  در این قسمت چندین گزینه برایتان نمایش داده می‌شود، که می‌بایست بخش فعالیت‌های شما را انتخاب کنید.
 • در این بخش می‌توانید تمامی فعالیت‌های خود از جمله سرچ هایتان در اینستاگرام را مشاهده کنید. در قسمت فعالیت‌های شما بر روی گزینه جستجوهای اخیر کلیک‌ نمایید.
 • حالا لیست سابقه جستجو برایتان نمایش داده می‌شود. در این مرحله برای پاک‌ کردن تاریخچه سرچ اینستاگرام، می‌بايست بر روی گزینه پاک‌ کردن همه کلیک نمایید. این گزینه در بالای صفحه و در سمت چپ قرار دارد.
 • حالا اینستاگرام برای اطمینان هر چه بیشتر از شما سوال می‌کند آیا سابقه جستجو پاک‌ شود؟ در این مرحله باید مجددا بر‌روی عبارت پاک‌ کردن همه کلیک‌ کنید.
 • در نتیجه سابقه جستجوی اینستاگرام شما برای همیشه پاک خواهد شد.

نکات طلایی در خصوص پاک‌ کردن تاریخچه سرچ اینستاگرام

نکات طلایی در خصوص پاک‌ کردن تاریخچه سرچ اینستاگرام

در خصوص حذف هیستوری جستجوی اینستاگرام برخی نکات طلایی وجود دارند، که دانستن آن‌ها می‌تواند مانند یک راهنما بسیار کمک‌‌‌کننده باشد. در ادامه این نکات مهم را ذکر نموده‌ایم:

 1.  اگر مراحل بالا را جهت حذف سابقه جستجو طی کنید، تمامی تاریخچه هشتگ اینستاگرام شما نیز کاملا پاک می‌شود.
 2. مراحل بالا در خصوص اندروید، آیفون و... قابل انجام است. چرا که فرمت کلی پلتفرم اینستاگرام، برای همه کاربران به یک شکل نمایش داده می‌شود.
 3. اگر قصد پاک‌ کردن تاریخچه سرچ اینستاگرام چند حساب را دارید، باید مراحل بالا را به صورت یک به یک برای تمامی حساب‌‌هایتان انجام دهید‌. چرا که پاک کردن تاریخچه سرچ همه حساب‌ها به صورت یکجا امکان‌پذیر نمی‌باشد.
 4. در مواقعی که قصد پاک‌ کردن سابقه جستجوی اکانت خاصی را دارید، نیاز به طی نمودن مراحل بالا نیست. بلکه تنها بر روی ضربدر کنار اکانت مورد نظر در قسمت سرچ اینستاگرام کلیک‌ نمایید، تا کاملا حذف شود.

نکته مهم دیگری که در خصوص پاک‌ کردن تاریخچه سرچ اینستاگرام وجود دارد، این است که گاها احتمال دارد با انجام مراحل بالا نیز موفق به حذف سابقه جستجو نشوید. به عنوان مثال گاهی تمامی مراحل گفته شده را کاملا صحیح طی نموده‌اید، اما باز هم در هنگام سرچ، جستجوهای قبلی برایتان نمایش داده می‌شود. در این صورت یک راه حل برای شما وجود دارد، و آن هم پاک کردن حافظه کش اینستاگرام می‌باشد. برای پاک‌ کردن حافظه کش تنها کافیست به تنظیمات گوشی وارد شوید و در قسمت برنامه‌ها اینستاگرام را انتخاب کنید. حالا بر روی گزینه حافظه کلیک‌ نموده و حافظه پنهان اینستاگرام را پاک کنید.

مهمترین دلایل پاک‌ کردن تاریخچه سرچ اینستاگرام

مهمترین دلایل پاک‌ کردن تاریخچه سرچ اینستاگرام

پاک‌ نمودن تاریخچه سرچ در اینستاگرام، می‌تواند برای هر یک از کاربران دلایل متعددی داشته باشد. در درجه اول پاک‌کردن تاریخچه سرچ ممکن است به دلایل شخصی انجام شود. برای مثال شما اکانت شخص خاصی را جستجو‌ کرده‌اید و چون دوست ندارید دیگران از این مسئله مطلع شوند، اقدام به حذف هیستوری جستجوی اینستاگرام خود می‌کنید. اما مهم‌ترین علت این کار، که‌ به‌ آن‌ اهمیت زیادی می‌بخشد، عملکرد اکسپلور اینستاگرام می‌باشد. عملکرد اکسپلور شما، با پاک کردن تاریخچه سرچ اینستاگرام کاملا مرتبط می‌باشد.

همانطور که می‌دانید اکسپلور اینستاگرام بر پایه هوش مصنوعی فعالیت کرده و فوق‌العاده هوشمند است. اگر شما مرتبا در قسمت سرچ خود به جستجوی اکانت‌های خاصی بپردازید، اینستاگرام متوجه این مسئله خواهد شد. در نتیجه اکسپلور سعی می‌کند محتوایی را به شما نمایش دهد، که قبلا اکانت‌های مرتبط با آن را جستجو‌ نموده‌اید. در نهایت ممکن است اکسپلور اینستاگرام شما پر از محتواهایی شود، که گاها حتی علاقه‌ای نیز به آن‌ها ندارید. به عنوان مثال اگر شما‌ اکانت یک سلبریتی را چندین مرتبه سرچ نموده باشید، در چند روز آینده اکسپلور شما پر از تصاویر و ویدیوهای او خواهد شد‌. پس اینکه در قسمت اکسپلور اینستاگرام خود چه محتوایی را مشاهده کنید، تا حد زیادی بستگی به سابقه جستجوهایتان دارد. از این جهت بهتر است هر چند مدت یک‌ مرتبه، اقدام به پاک کردن تاریخچه سرچ اینستاگرام خود نمایید. چرا که محتوای اکسپلور قطعا برای هر کاربر بسیار اهمیت خواهد داشت.

کلام آخر

در این مقاله به شرح مراحل پاک کردن تاریخچه سرچ اینستاگرام پرداختیم. از آنجایی که سرچ‌های مختلف شما در اینستاگرام، می‌تواند بر روی محتوای اکسپلور نیز اثر بگذارد، بهتر است حتما هر هفته این قسمت را کاملا پاکسازی کنید. اگر مراحل گفته شده در بالا را روی گوشی موبایل انجام دادید، اما همچنان سابقه جستجو حذف نشد، ممکن است نیاز به کلیر‌کش و کلیر دیتا باشد. در هر دوی این روش‌ها نیاز است که از اکانت خود خارج شده و مراحل پیچیده‌تری را طی کنید‌. در این خصوص بهتر است برای پاک‌ کردن تاریخچه سرچ اینستاگرام خود، حتما از یک متخصص حرفه‌ای کمک بگیرید.

منبع: help.instagram