اپل در تابستان سال ۲۰۲۰ میلادی از نسخه جدید سیستم عامل آیفون یعنی آی او اس ۱۴ رونمایی کرد. این نسخه در اواخر تابستان همان سال در دسترس عموم قرار گرفت. سیستم عامل جدید گوشی‌ اپل با ویژگی‌های جدیدی عرضه شد که همه آن‌ها در مراسم رونمایی بیان نشدند. اگر آیفونتان را آپدیت کرده‌اید برای آشنایی با ترفند‌های آی او اس ۱۴ و معرفی بعضی ویژگی‌های مخفی آن، در این مطلب با همه‌ چی آنلاین همراه باشید.

اضافه کردن توضیحات به عکس‌ها

اضافه کردن توضیحات به عکس‌ها

یکی از ترفند‌های آی او اس ۱۴، امکان افزودن کپشن یا توضیحات برای هر عکس در برنامه‌ Photos است. این قابلیت که پیش از این در سیستم عامل مک وجود داشت حالا به آی او اس هم اضافه شده است. با استفاده از این ویژگی می‌توانید برای هر یک از عکس‌های موجود در فوتوز یک کپشن بنویسید. چیزی شبیه پشت‌نویسی عکس‌های قدیمی در آلبوم‌ها که تاریخ و توضیحات در مورد عکس نوشته می‌شد. از همه بهتر امکان جستجو در این کپشن‌ها است. این ترفند آی او اس ۱۴ به کاربر کمک می‌کند تا عکس‌های کپشن دار را راحت‌تر پیدا کند.

دسترسی اپلیکیشن‌ها به تعداد محدودی از عکس‌ها

دسترسی اپلیکیشن‌ها به تعداد محدودی از عکس‌ها

در نسخه‌های قبلی سیستم عامل گوشی اپل، هنگام اجازه دادن به اپلیکیشن‌ها برای دسترسی به عکس‌های موجود در گوشی، دو راه بیشتر وجود نداشت. همه یا هیچ‌ کدام. اما اکنون اجازه دسترسی موردی به عکس‌ها یکی از ترفند های آی او اس ۱۴ محسوب می‌شود. این ویژگی به کاربر امکان می‌دهد تا هنگام تأیید اجازه دسترسی به عکس‌ها برای هر برنامه، تعیین کند که برنامه موردنظر به همه عکس‌ها دسترسی داشته باشد یا به همان‌هایی که مشخص می‌کند. هنگامی‌ که سیستم عامل از کاربر برای تأیید دسترسی سوال می‌کند یک گزینه اضافه شده که کاربر می‌تواند تعدادی عکس را مشخص کند و به اپلیکیشن فقط اجازه دسترسی به همان عکس‌ها را بدهد. این اجازه دسترسی بعداً در تنظیمات قابل‌ تغییر است.

پنهان کردن واقعی عکس‌ها؛ یکی از بهترین ترفند های آی او اس 14

پنهان کردن واقعی عکس‌ها؛ یکی از بهترین ترفند های آی او اس 14

امکان پنهان کردن عکس‌ها در برنامه فوتوز قابلیت جدیدی محسوب نمی‌شود. اما روند پنهان کردن عکس‌ها و قرار دادنشان در یک آلبوم به اسم عکس‌های پنهان چندان هوشمندانه نبود. از جمله ترفند های آی او اس ۱۴ امکان پنهان کردن همان آلبوم است. در بروز‌ رسانی جدید سیستم عامل اپل، می‌توانید با مراجعه به بخش مربوط به برنامه فوتوز در تنظیمات گوشی، آلبوم عکس‌های پنهان را غیرفعال کنید. با استفاده از این قابلیت در واقع آلبوم عکس‌های پنهان و عکس‌های پنهان شده درونش کماکان هستند اما دیگر در برنامه فوتوز در‌دسترس نیستند. گرچه هنوز هم می‌توان با مراجعه به تنظیمات دوباره آلبوم عکس‌های پنهان را فعال کرد، اما این شمایید که باید حواستان باشد، گوشیتان را به کسی نسپارید که بیشتر از شما از آی او اس سر در می‌آورد.

امکانات جدید برای کلید‌های صدا در نرم‌افزار دوربین

امکانات جدید برای کلید‌های صدا در نرم‌افزار دوربین

پیش از این با فشردن هرکدام از کلید‌های کم و زیاد کردن صدا در محیط دوربین گوشی‌های اپل می‌توانستید عکس بگیرید. این ترفند آی او اس ۱۴ به شما اجازه می‌دهد کارهای بیشتری با کلید‌‌های کم و زیاد کردن صدا انجام دهید. حالا با نگه داشتن کلید افزایش صدا می‌توانید چند عکس پشت سر هم بگیرید و با نگه داشتن کلید کاهش صدا می‌توانید بدون اتلاف وقت برای تغییر وضعیت به حالت ویدیو، کلیپ ویدیو ضبط کنید. البته قابلیت برداشتن چند عکس پشت سر هم با کلید افزایش صدا باید در تنظیمات دوربین فعال شود.

تغییر سریع کیفیت فیلمبرداری در نرم‌افزار دوربین

تغییر سریع کیفیت فیلمبرداری در نرم‌افزار دوربین

حالا که بحث امکانات جدید در نرم‌افزار دوربین مطرح شد، نباید بدون اشاره به تغییر مثبت محیط فیلمبرداری این نرم‌افزار از آن بگذریم. این یکی قطعا یکی از کاربردی‌ترین ترفندهای آی او اس ۱۴ برای کاربرانی که محتوای ویدیویی تولیدی می‌کنند، محسوب می‌شود. پیش از این برای تغییر کیفیت فیلمبرداری باید از منوی تنظیمات در بخش دوربین اقدام می‌شد. اما حالا با ضربه زدن بر روی نشانگر کیفیت که در محیط فیلمبرداری قابل‌ مشاهده است، می‌توان بین کیفیت‌های مختلف، یکی را انتخاب کرد. البته این تغییر کاربردی به سبک اپل طراحی شده! یعنی با ضربه زدن بر روی نشانگر کیفیت هیچ منویی باز نمی‌شود که بتوان کیفیت مورد نظر را انتخاب کرد، بلکه با هر بار ضربه کیفیت تغییر خواهد کرد.

جلوگیری از اضافه شدن اتوماتیک برنامه‌ها به هوم اسکرین

جلوگیری از اضافه شدن اتوماتیک برنامه‌ها به هوم اسکرین

همانطور که می‌دانید اپل در آی او اس ۱۴ شیوه کار با هوم اسکرین‌ها و نقش آن‌ها را تغییر داد. پیش از این هر برنامه‌ای که نصب می‌شد به‌ صورت پیش‌ فرض به هوم اسکرین اضافه می‌شد اما حالا با اضافه شدن بخش کتابخانه اپلیکیشن‌ها، کاربر می‌تواند از این اتفاق جلوگیری کند. این ترفند آی او اس ۱۴ به این صورت است که در بخش تنظیمات هوم اسکرین‌ها یک گزینه برای ظاهر نشدن آیکون برنامه‌ها به هوم اسکرین بعد از نصب اضافه شده است. با انتخاب این گزینه، اپلیکیشن‌های جدید بعد از نصب فقط در اپ لایبرری اضافه خواهند شد و اگر کاربر خواسته باشد می‌تواند آن را به هوم اسکرین دلخواهش اضافه کند.

بک تپ؛ یکی از ترفندهای آی او اس 14 برای استفاده آسان‌تر

بک تپ؛ یکی از ترفندهای آی او اس 14 برای استفاده آسان‌تر

یکی دیگر از ترفند‌های آی او اس ۱۴، قابلیت جدید بک تپ یا ضربه زدن به پشت آیفون است. این قابلیت جدید که در بخش دسترسی یا همان Accessibility تنظیمات آی او اس قرار دارد، به کاربر امکان می‌دهد تا با دو یا سه بار ضربه زدن به پشت گوشی خود کارهای متفاوتی انجام دهد. مثلاً می‌توانید با دو ضربه اسکرین‌ شات بگیرید یا کنترل سنتر را باز کنید. این گزینه مخصوصاً برای سهولت باز کردن کنترل سنتر کارایی زیادی دارد. کاربر می‌تواند به‌ صورت جداگانه برای هر کدام از دو حالت ضربه زدن به پشت گوشی، وظایف جداگانه‌ای تعریف کند. مثلاً دو ضربه برای اسکرین شات و سه ضربه برای فعالسازی سیری. برای استفاده از این ترفند آی او اس ۱۴ نیازی به ضربه زدن به قسمت خاصی از پشت گوشی نیست.

دکمه بازگشت یا دکمه بک جدید

دکمه بازگشت یا دکمه بک جدید

یکی از ترفندهای آی او اس ۱۴ که نشان از بلوغ رابط کاربری و توجه به تجربه‌ کاربری است، می‌توان به دکمه بک جدید اشاره کرد. فرض کنید شما وارد منوهای تو در توی تنظیمات شده‌اید و نمی‌خواهید یک‌ راست به هوم اسکرین برگردید. در این حالت می‌توانید با لمس طولانی دکمه بک بالای صفحه انتخاب کنید که می‌خواهید به کدام یک از صفحات قبلی برگردید.

توصیه‌های امنیتی برای پسوردها در آی او اس 14

توصیه‌های امنیتی برای پسوردها در آی او اس 14

امکان ذخیره پسوردها در iCloud Keychain قابلیت جدیدی نیست اما حالا در نسخه جدید به‌ عنوان یکی از ترفند های آی او اس ۱۴ شاهد اضافه شدن ویژگی جدیدی به این قابلیت هستیم. در نسخه جدید سیستم عامل اپل، امنیت پسوردهای ذخیره‌شده بررسی می‌شوند. اگر پسورد ذخیره‌شده برای یک حساب کاربری ضعیف باشد یا سابقه‌ای مبنی بر لو رفتن اطلاعات وجود داشته باشد با اخطاری از طرف سیستم عامل مواجه خواهید شد که ضمن هشدار در مورد از دست رفتن اطلاعات، به شما توصیه می‌کند گذر واژه مورد‌ نظر را تغییر دهید.

اعلان وصل شدن دستگاه‌های بلوتوثی

اعلان وصل شدن دستگاه‌های بلوتوثی

یکی دیگر از ترفند‌های آی او اس ۱۴، نوتیفیکشن برای دستگاه‌های متصل به بلوتوث است. هر وسیله بلوتوثی که به گوشی کاربر وصل شود، یک بنر کوچک بالای صفحه ظاهر می‌شود و در مورد اتصال آن وسیله اطلاع‌رسانی می‌کند. با این قابلیت جدید دیگر نیازی نیست، برای مشاهده وضعیت دستگاه بلوتوثی به تنظیمات دستگاه مراجعه کنید.

آیکون دلخواه برای برنامه‌ها؛ یکی از جذاب‌ترین ترفندهای آی او اس 14

آیکون دلخواه برای برنامه‌ها؛ یکی از جذاب‌ترین ترفندهای آی او اس 14

اگر قابلیت اضافه کردن ویجت‌ها به هوم اسکرین برای شما کافی نیست، می‌توانید از یکی از جذاب‌ترین ترفندهای آی او اس ۱۴ برای شخصی‌سازی هر چه بیشتر ظاهر سیستم عامل گوشی خود استفاده کنید. البته این روش یک گزینه رسمی برای تغییر آیکون اپلیکیشن‌ها نیست اما کاربر را به مقصودش برای شخصی‌سازی بیشتر می‌رساند. برای شخصی‌سازی آیکون برنامه موردنظرتان اول باید یک میانبر برای اجرای آن در برنامه Shortcuts تعریف کنید. حالا می‌توانید هر عکسی را به‌ عنوان آیکون این میان‌بر تعیین کنید. با قرار دادن این میان‌بر در هوم اسکرین به جای آیکون اصلی برنامه، در واقع میان‌بری برای اجرای برنامه مورد نظر اما با آیکون دلخواه خودتان درست کرده‌اید.

دسترسی به مکان دقیق جغرافیایی؛ از ترفند های آی او اس 14 برای امنیت بیشتر

همه ما می‌دانیم که اپل نه تنها فعالیت کاربران آیفون را رصد می‌کند، بلکه اطلاعات جغرافیایی آن‌ها را هم ذخیره می‌کند. این اطلاعات برای تکمیل دیتابیس‌هایی استفاده می‌شود که به اپل یا هر شرکتی که با اپل قرارداد همکاری دارد، امکان بررسی بازدهی سخت‌افزار و نرم‌افزار‌های تولیدیشان را می‌دهد. به‌ علاوه از اطلاعات جمع‌آوری‌شده برای نشان دادن تبلیغات مناسب هر کاربر هم استفاده می‌شود. یکی از ترفند‌ های آی او اس ۱۴ که در این زمینه به کاربران کمک می‌کند، قابلیت محدودیت دسترسی به مکان دقیق جغرافیایی است. کاربران به تعداد زیادی از اپلیکیشن‌های نصب شده در گوشی خود اجازه دسترسی به مکان جغرافیایی می‌دهند اما لزومی ندارد همه آن بدانند ما دقیقاً کجا هستیم. مثلاً برای برنامه درخواست تاکسی دانستن محل دقیق کاربردی است اما برنامه‌ای مثل یوتوب نیازی به این اطلاعات ندارد. با قابلیت جدید کاربر می‌تواند تعیین کند که کدام نرم‌افزار‌ها به مختصات دقیق و کدام به مختصات حدودی دسترسی داشته باشند.

جمع بندی ترفند های آی او اس 14

اپل پس از چند سال بالاخره یک تغییر ظاهری بزرگ در آی او اس ۱۴ به وجود آورد. شاید این تغییر بیشتر توجه را به خودش جلب کرده باشد، اما همیشه با هر بروز‌ رسانی تعدادی قابلیت مخفی جدید هم به سیستم عامل اپل اضافه می‌شود. در این مطلب چند مورد از جذاب‌ترین ترفندهای آی او اس ۱۴ برای استفاده هر چه بهتر از قابلیت‌های آی او اس معرفی شد. می‌توانید با استفاده از این ترفند‌ها تجربه کاربری بهتری را برای خودتان رقم بزنید. منبع: https://www.pcmag.com/news/the-best-hidden-features-of-ios-14

https://www.macrumors.com/guide/ios-14-hidden-features/