اپل در ژوئن ۲۰۲۱ آخرین نسخه از سیستم عامل آیفون یعنی آی او اس ۱۵ را معرفی کرد که در ۲۰ سپتامبر در دسترس عموم قرار گرفت. از تغییرات ای او اس ۱۵ می‌توان به اضافه شدن ویژگی‌های جدیدی برای تماس‌های FaceTime، قابلیت Focus، سیستم نوتیفیکیشن‌های جدید، طراحی مجدد Safari، اپلیکیشن آب و هوا، و موارد ریز و درشت دیگر اشاره کرد. در این مطلب از همه‌چی آنلاین قصد داریم به بررسی مهم‌ترین تغییرات ای او اس ۱۵ و امکانات جدید این نسخه از سیستم عامل آیفون بپردازیم. مثل همیشه تغییرات را در سه بخش ظاهری، کاربردی و اپلیکیشن‌های بروز شده مورد تجزیه و تحلیل قرار خواهیم داد.

تغییرات ای او اس ۱۵ در بخش ظاهری

تغییرات ای او اس ۱۵ در بخش ظاهری

اگر بخواهیم به تغییرات ای او اس ۱۵ از نظر ظاهری بپردازیم، باید به نوتیفیکیشن‌های کاملاً بازطراحی شده اشاره کنیم. نوتیفیکیشن‌ها اکنون عکس‌های مخاطبین را برای افراد و نمادهای بزرگ‌تر را برای برنامه‌ها نمایش می‌دهند تا شناسایی آن‌ها را آسان‌تر کنند. یک خلاصه اعلان شخصی کاملاً جدید وجود دارد که اعلان‌های غیر فوری را با هم جمع‌آوری می‌کند تا در زمان مناسب‌تری مانند صبح یا عصر نشان داده شوند. اعلان‌های خلاصه شده با استفاده از یادگیری ماشینی و هوش مصنوعی آی او اس به ترتیب اولویت چیده می‌شوند.

به‌ عنوان یکی از امکانات جدید ای او اس ۱۵ این گزینه وجود دارد که اعلان‌های هر برنامه یا رشته پیام‌رسانی را به‌ طور موقت قطع کنید. آی او اس ۱۵ پیشنهاد می‌کند که اگر رشته‌ای به‌ طور غیرمعمول فعال است (اما شما با آن درگیر نیستید) بی‌صدا شود. همچنین یک API اعلان جدید برای توسعه‌دهندگان وجود دارد که به آن‌ها امکان می‌دهد نوتیفیکیشن‌های حساس به زمان ارسال کنند و نوتیفیکیشن‌های ضروری را برخلاف اولویت‌بندی آی او اس به کاربر نمایش دهند.

تغییرات ای او اس ۱۵ در بخش کاربردی

Focus برای جلوگیری از حواس پرتی

Focus برای جلوگیری از حواس پرتی

یکی از تغییرات ای او اس ۱۵ معرفی ابزار جدیدی به نام Focus است که برای کمک به کاربران برای کاهش حواس پرتی طراحی شده است. فوکوس می‌تواند اعلان‌ها و صفحه‌های هوم اسکرین را بر اساس آنچه کاربر می‌خواهد در یک زمان خاص روی آن تمرکز کند فیلتر کند، در حالی که همچنان به اعلان‌های فوری اجازه عبور می‌دهد. وقتی فوکوس کاربر اعلان‌های دریافتی را مسدود می‌کند، وضعیت آن‌ها به‌ طور خودکار برای سایر افراد در پیام‌ها نمایش داده می‌شود و نشان می‌دهد که کاربر در حال حاضر در دسترس نیست مگر اینکه فوری باشد.

Spotlight قدرتمندتر

Spotlight قدرتمندتر

از دیگر تغییرات ای او اس ۱۵ می‌توان به ویژگی‌های جدید Spotlight اشاره کرد. اسپات‌ لایت در آی او اس ۱۵ می‌تواند از هوش مصنوعی برای جستجوی عکس‌ها بر اساس مکان، افراد، صحنه‌ها یا اشیاء استفاده کند و با استفاده از ویژگی جدید Live Text ،Spotlight می‌تواند متن و دست خط را در عکس‌ها پیدا کند. همچنین دسترسی به Spotlight از صفحه قفل و نصب سریع برنامه‌ها از اپ استور بدون خروج از Spotlight امکان پذیر است. 

FaceTime با چند ویژگی جذاب

FaceTime با چند ویژگی جذاب

یکی دیگر از تغییرات ای او اس ۱۵ امکانات اضافه شده به FaceTime است. در نسخه‌ جدید آی او اس FaceTime صدای فضایی را ارائه می‌دهد تا صداها در تماس ویدیویی به گونه‌ای به نظر برسند که انگار از جایی که شخص روی صفحه قرار دارد می‌آید. همچنین حالت‌های میکروفون جدیدی برای جدا کردن صدای کاربر از نویز پس‌زمینه یا معرفی نویز پس‌زمینه در حالت طیف گسترده وجود دارد.

از دیگر تغییرات ای او اس ۱۵ در بخش FaceTime حالت پرتره برای تماس‌های ویدیویی است، با این ویژگی کاربران می‌توانند پس‌زمینه خود را محو کنند و خود را در فوکوس قرار دهند. همچنین یک نمای شبکه‌ای جدید برای تماس‌های گروهی FaceTime وجود دارد که به شرکت‌کنندگان امکان می‌دهد چهره‌های بیشتری را به‌ طور همزمان ببینند و یک کنترل زوم اپتیکال برای دوربین اصلی هم به برنامه اضافه شده است.

تغییرات ای او اس ۱۵ در بخش FaceTime هنوز تمام نشده است. SharePlay یک ویژگی جدید است که به کاربران امکان می‌دهد تجربیات خود را در طول تماس‌های FaceTime از جمله رسانه‌هایی مانند آهنگ‌های Apple Music، برنامه‌های تلویزیونی یا فیلم‌ها با یکدیگر به اشتراک بگذارند. رسانه برای همه شرکت‌کنندگان همگام پخش می‌شود و کنترل‌های پخش مشترک وجود دارد، بنابراین هر کسی در جلسه SharePlay می‌تواند محتوا را پخش یا مکث یا رد کند و همچنین به یک صف مشترک اضافه کند. SharePlay همچنین به کاربران این امکان را می‌دهد که صفحه نمایش خود را برای مشاهده برنامه‌ها با هم در تماس FaceTime به اشتراک بگذارند.

آخرین مورد از تغییرات آی او اس ۱۵ در FaceTime امکان جدیدی است که به کاربران اجازه می‌دهد لینکی برای تماس FaceTime ایجاد کرده و آن را از طریق پیام‌ها، تقویم، ایمیل یا برنامه‌های شخص ثالث به اشتراک بگذارند. لینک‌های FaceTime را می‌توان برای استفاده از برنامه FaceTime در دستگاه‌های اپل باز کرد. علاوه بر این می‌توان آن‌ها را از طریق یک مرورگر وب نیز باز کرد و FaceTime را برای اولین بار به اندروید و ویندوز آورد. 

تغییرات ای او اس ۱۵ در بخش اپلیکیشن‌های پیش‌فرض

تغییرات ای او اس ۱۵ در برنامه Photos

از امکانات جدید آی او اس ۱۵ در اپلیکیشن‌های پیشفرض صفحه مشخصات عکس در برنامه Photos است. حالا هر عکس دارای یک صفحه برای مشاهده اطلاعات مربوط به عکس، مانند نوع دوربین، لنز، سرعت شاتر، اندازه فایل عکس است. همچنین می‌توانید تاریخ عکس یا مکان را ویرایش کنید، یک عنوان اضافه کنید، و درباره موارد شناسایی شده توسط Visual Look Up اطلاعات کسب کنید.

از دیگر تغییرات ای او اس ۱۵ مربوط به برنامه Photos بهبود قابلیت‌های مربوط به هوش مصنوعی برنامه است. تشخیص چهره افراد در عکس‌ها بهتر شده و دسته‌بندی دقیق‌تری ارائه می‌دهد. علاوه بر این قابلیت‌های بخش خاطره‌ها بهبود پیدا کرده و دست کاربر در درست کردن اسلاید شویی از عکس‌های مربوط به یک تاریخ یا رویداد خاص بازتر است.

تغییرات ای او اس ۱۵ در Safari

مرورگر پیش فرض گوشی اپلیعنی Safari با طراحی جدیدش یکی از تغییرات ای او اس ۱۵ به حساب می‌آید. در طراحی جدید کنترل‌ها به پایین صفحه نمایش منتقل شده‌اند تا با یک دست راحت‌تر به آن‌ها دسترسی پیدا کنید. نوار تب جدید و فشرده‌ای وجود دارد که در پایین صفحه شناور است تا کاربران بتوانند به‌ راحتی بین برگه‌ها حرکت کنند. از امکانات جدید آی او اس ۱۵ که در مرورگر سافاری شاهدش هستیم Tab Groups است که به کاربران این امکان را می‌دهد که تب‌های خود را در یک پوشه ذخیره کرده و در iPhone ،iPad و Mac همگام‌سازی کنند. علاوه بر این، نمای شبکه‌ای نمای کلی تب جدید نیز وجود دارد.

تغییرات ای او اس ۱۵ در Weather

تغییرات ای او اس ۱۵ در Weather

برنامه Weather جدید یکی دیگر از تغییرات ای او اس ۱۵ است. این برنامه در نسخه جدید سیستم عامل آیفون کاملاً بازطراحی شده است. برنامه Weather اکنون دارای نمایشگرهای گرافیکی بیشتری برای داده‌های آب و هوا، یک نقشه تمام صفحه و یک طرح پویا است که بر اساس شرایط بیرونی تغییر می‌کند. اپل پس‌زمینه‌های متحرک اپلیکیشن Weather را دوباره طراحی کرده است تا موقعیت فعلی خورشید و شرایط بارندگی را با دقت بیشتری منعکس کند. 

تغییرات ای او اس ۱۵ در برنامه Health

تغییرات ای او اس ۱۵ در برنامه Health

در ادامه لیست تغییرات ای او اس ۱۵ در بخش برنامه‌های پیشفرض، برنامه Health حالا دارای یک برگه اشتراک گذاری جدید است که به کاربران امکان می‌دهد داده‌های سلامتی انتخابی خود را با خانواده یا مراقبان خود به اشتراک بگذارند. نتایج آزمایشگاهی با توضیحات، نکات برجسته و گزینه پین کردن نتایج برای دسترسی سریع بهبود یافته است. Health اکنون می‌تواند روندها را شناسایی کند و توجه کاربران را به تغییرات معنی‌دار در معیارهای سلامت شخصی جلب کند. یکی دیگر از تغییرات ای او اس ۱۵ در برنامه Health افزوده شدن Walking Steadiness به عنوان معیاری جدید برای کمک به مدیریت خطر سقوط است. 

تغییرات ای او اس ۱۵ در Notes

تغییرات ای او اس ۱۵ در Notes

مورد بعدی از لیست تغییرات ای او اس ۱۵ در اپلیکیشن‌های پیشفرض مربوط به امکانات جدید Notes است. حالا در نسخه جدید سیستم عامل آیفون برنامه Notes دارای برچسب‌هایی است که توسط کاربر ایجاد می‌شود تا یادداشت‌ها را به روش‌های جدید به‌ راحتی مرتب و دسته‌بندی کند. یک مرورگر برچسب را هم به لیست امکانات جدید آی او اس ۱۵ در برنامه Notes اضافه کنید. این ابزار برای یافتن ترکیب برچسب‌ها و مشاهده سریع یادداشت‌های برچسب‌گذاری شده اضافه شده است. همچنین پوشه‌های سفارشی جدیدی وجود دارند که به‌ طور خودکار یادداشت‌ها را بر‌اساس برچسب‌ها جمع‌آوری می‌کنند. برای یادداشت‌های مشترک، اکنون می‌توان به کاربران دیگر اشاره کرد تا یکدیگر را از بروز رسانی‌ها مطلع کنند، و نمای کاملاً جدید Activity تاریخچه ویرایش اخیر را نشان می‌دهد.

تغییرات ای او اس ۱۵ در Siri

آخرین مورد قابل توجه از لیست تغییرات ای او اس ۱۵ بهبود‌هایی است که در Siri اتفاق افتاده است. درخواست‌های Siri در آی او اس ۱۵ روی دستگاه با استفاده از موتور عصبی پردازش می‌شوند، این قابلیت امنیت را افزایش می‌دهند و پاسخگویی را به میزان قابل‌توجهی افزایش می‌دهد، در‌ حالیکه دیگر نیازی به اتصال به اینترنت نیست. با استفاده از هوش مصنوعی، تشخیص و درک گفتار روی دستگاه نسبت به قبل بهبود یافته است. سیری همچنین می‌تواند درباره مخاطبینی که بیشتر با آن‌ها در تعامل هستید، کلمات جدیدی که تایپ می‌کنید و موضوعاتی که در مورد آنها می‌خوانید بیاموزد تا پاسخ‌های بهتری ارائه دهد. علاوه بر این سیری می‌تواند اعلان‌هایی مانند یادآوری‌ها را در AirPods و Apple CarPlay اعلام کند و کاربران می‌توانند از سیری بپرسند که چه چیزی در صفحه نمایش آنها وجود دارد.

جمع بندی

طرفداران اپل از رویداد WWDC2021 که اپل در آن آی او اس ۱۵ را معرفی کرد انتظار معرفی تغییرات و امکانات عجیب و غریب برای سیستم عامل آیفون نداشتند. تغییرات ای او اس ۱۵ همانطور که انتظار می‌رفت بیشتر زیر پوسته این سیستم عامل اتفاق افتاده است. تغییرات ای او اس ۱۵ در ظاهر عملاً ناچیز است، هرچند که ظاهر سیستم عامل به اندازه کافی در نسخه قبلی تغییر کرده بود. امکانات جدید آی او اس ۱۵ بیشتر مربوط به اپلیکیشن‌های پیشفرض و موارد جزیی در امکانات پیکربندی سیستم عامل اتفاق افتاده است. در این مطلب از همه‌چی آنلاین بیشتر به تغییرات ای او اس ۱۵ و امکانات جدیدی پرداختیم که در کشورمان قابلیت استفاده دارند یا بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرند. قطعاً بعضی موارد مثل تغییرات برنامه Maps یا زبان‌های جدید Siri که عملاً تأثیری بر کاربران داخلی ندارند از این بررسی کنار گذاشته شدند.

منبع