برخلاف باور برخی، واتساپ یکی از عمومی‌ترین شبکه‌های اجتماعی در جهان به شمار می‌رود. واتساپ یکی از شبکه‌های اجتماعی رایگان است که امروزه به کمک کسب و کار‌ها و مردم عادی آمده تا بتوانند ارتباطات گسترده‌ای داشته باشند. برای حفظ ارتباط دو طرفه در گروه‌های واتساپ که امکان ارسال پیام وجود ندارد، ما می‌توانیم از نظرسنجی استفاده کنیم. به همین جهت در این مقاله قصد داریم به بررسی یکی از نیازهای روز شبکه اجتماعی که از دید واتساپ پنهان مانده‌ است، بپردازیم. در این مقاله به بررسی انواع روش‌های ساخت نظرسنجی بدون نیاز به تغییر تنظیمات واتساپ می‌پردازیم. با توجه به حس نیاز ساخت نظرسنجی در واتساپ، هر لحظه ممکن است با ارائه آپدیت این قابلیت را به برنامه خود اضافه کند.

چطور در واتساپ نظرسنجی درست کنیم؟

نظرسنجی‌ها به ما کمک می‌کنند در مسیر اهداف خود با مخاطبین یا مشتریان خود ارتباط بهتری برقرار کنیم و همچنین حس زیبای همراهی با مخاطب را به او هدیه بدهیم. اما به سوال اصلی خود برگردیم "چطور در واتساپ نظرسنجی درست کنیم؟" به طور کلی روش ایجاد نظرسنجی در واتساپ روش‌هایی است که به صورت تیتروار بررسی می‌کنیم و در ادامه با چند نرم‌افزار در اندروید و آیفون این روش را کامل‌تر توضیح می‌دهیم. همچنین در انتها یک روش برای ساخت نظرسنجی بدون نصب نرم‌افزار را آموزش می‌دهیم.

برای اعمال این روش همان‌طور که گفته شد نیازی به تغییرات تنظیمات واتساپ وجود ندارد. روند کلی ساخت نظرسنجی در واتساپ عبارت‌اند از:

 •  ساخت اکانت در نرم افزار یا سایت ایجاد کننده نظرسنجی
 • انتخاب فرم نظرسنجی
 •  شخصی سازی نظر سنجی و نوشتن پرسش و پاسخ
 • انتشار نظرسنجی با لینک داده شده در واتساپ
 • دیدن نتایج نظرسنجی در نرم افزار ایجاد کننده

ساخت نظرسنجی در واتساپ اندروید

ساخت نظرسنجی در واتساپ اندروید

نرم‌افزارهای متعددی در اندروید برای ساخت نظرسنجی وجود دارد. یکی از بهترین نرم افزارها، POLLIE می‌باشد که ویژگی اصلی آن سادگی در طراحی می‌باشد. برای ساخت نظرسنجی در واتساپ کافی است نرم افزار را از گوگل پلی دانلود و نصب کرده و وارد برنامه شویم. این اپلیکیشن یک قالب کلی برای ساخت نظرسنجی دارد. چنانچه این صفحه را با دسکتاپ مطالعه می‌کنید در ادامه به گوشی موبایل نیاز خواهید داشت.

ساخت نظرسنجی در واتساپ اندروید

ابتدا روی دکمه پایین صفحه کلیک می‌کنیم تا وارد صفحه ساخت نظرسنجی شویم. سوال خود را در کادر آبی رنگ مشخص شده وارد می‌کنیم و در کادر سبز گزینه‌های مد نظر را می‌نویسیم. همچنین تنظیمات پایین صفحه می‌توانید امکان زدن چند گزینه و افزودن گزینه به انتخاب مخاطب را اضافه کنید. چنانچه مدرس هستید می‌توانید حالت کوییز را فعال کرده و از بین گزینه‌ها، پاسخ درست را انتخاب کنید. در نهایت گزینه اشتراک گذاری کلیک کرده و لینک داده شده را در گروه خود قرار دهید.

دانلود ساخت نظرسنجی در واتساپ اندروید از گوگل پلی

ساخت نظرسنجی در واتساپ ایفون

یکی از بهترین روش‌ها برای ساخت نظرسنجی در واتساپ ایفون، استفاده از سایت opinionstage می‌باشد. این سایت مختص به ایفون نیست ولی به جهت ارائه ویژگی‌های جذاب گزینه مناسبی برای ساخت نظرسنجی در واتساپ ایفون یا اندروید یا حتی نسخه دسکتاپ واتساپ می‌باشد.

ساخت نظرسنجی در واتساپ ایفون

 • برای ایجاد نظرسنجی در این سایت اول باید یک اکانت بسازید؛ برای این کار کافیست یک ایمیل داشته باشید.
 • مطابق تصویر اطلاعات خود را کامل کنید و در نهایت روی دکمه CREATE MY FREE ACCOUNT بزنید و در صفحه بعد از شما در مورد کسب و کار سوال می‌کند. تکمیل پرسش‌های این صفحه به پیشنهادات آینده سایت opinionstage کمک می‌کند.
 • بعد از تکمیل پرسش‌ها وارد صفحه اصلی داشبورد سایت می‌شوید.

ساخت نظرسنجی در واتساپ ایفون

 • روی دکمه CREATE NEW کلیک کرده و گزینه POLL را انتخاب می‌کنیم.
 • در این صفحه پرسش نظرسنجی و گزینه‌های دلخواه را وارد می‌کنیم. همچنین بر خلاف نرم‌افزار POLLIE امکانات شخصی سازی بیشتری برای طراحی فرم به شما می‌دهد. به عنوان مثال می‌توانید نحوه چیدمان گزینه‌ها را شخصی ‌سازی کنید. بعد از اعمال تنظیمات متناسب با نظرسنجی، روی دکمه SAVE کلیک کرده و قبل از انتشار می‌توانیم پیش ‌نمایشی از نظرسنجی را ببینیم.

ساخت نظرسنجی در واتساپ ایفون

 • در نهایت بعد از تایید، روی دکمه EMBED & SHARE کلیک می‌کنیم. با اشتراک گذاری لینک در واتساپ می‌توانیم نظر سنجی را آغاز کرده و از تحلیل نظرسنجی و ایجاد تعامل با مخاطب لذت ببرید.

دلایل اصلی ایجاد نظرسنجی

دلایل زیادی برای نظرسنجی وجود دارد. نظرسنجی‌ها سرگرم کننده هستند، آنها راهی عالی برای شروع گفتگو و درک بهتر افکار عمومی هستند. در اینجا چند اصل استفاده از نظرسنجی را بیان کرده‌ایم.

 • مخاطب خود را درگیر کنید

ساخت نظرسنجی در واتساپ، راهی آسان، سریع و موثر برای جذب مخاطبان واتساپ شما است. مردم دوست دارند در نظرسنجی‌ها شرکت کنند تا نظرات خود را بیان کنند، روی دیگران تأثیر بگذارند و نظر دیگران را در مورد موضوع مورد بحث، بدانند.

 • بازخورد جمع آوری کنید

اگر می‌خواهید بدانید که مشتریانتان در مورد شما چه فکری می‌کنند، مخاطبانتان در مورد یک موضوع پرطرفدار چه احساسی دارند، یا اینکه کدام برند را بر دیگری ترجیح می‌دهند، نظرسنجی‌ها روشی عالی برای جمع آوری این اطلاعات است. ارائه خدمات به مخاطبان خود با ساخت نظرسنجی در واتساپ به آنها این فرصت را می‌دهد که سریع و آسان به شما بازخورد بدهند.

 • درباره مخاطب خود بدانید

از نظرسنجی خود برای پرسیدن سوالاتی استفاده کنید که به شما در درک بهتر مخاطبان کمک می‌کند. دریابید که آنها چه کسانی هستند، چه چیزی را دوست دارند و بدانید که چگونه می‌توانید توجه آنها را جلب کنید.

 • گروه واتساپ خود را توسعه دهید

ساخت نظرسنجی در گروه واتساپ یک راه عالی برای ایجاد و تعامل با افراد گروه شما است. برای داشتن یک گروه سرگرم کننده که به افراد این فرصت را می‌دهد تا نظر خودشان را ابراز کنند، به طور منظم نظرسنجی انجام دهید.

نکاتی کاربردی در ساخت نظرسنجی واتساپ

اکنون که می‌دانید چگونه می‌توانید نظرسنجی‌های آنلاین جذابی برای WhatsApp ایجاد کنید، در اینجا چند نکته سریع وجود دارد که به شما کمک می‌کند مطمئن شوید که نظرسنجی شما بهترین است.

 • روی کاربران خود تمرکز کنید

قبل از ایجاد نظرسنجی، لحظه‌ای به مخاطبان خود فکر کنید. آنها از چه نوع نظرسنجی لذت می‌برند؟ کدام سوال توجه آنها را جلب می‌کند و آنها را وادار می‌کند که پاسخ خود را به اشتراک بگذارند؟

 • آنها را کنجکاو کنید

کنجکاوی مخاطب خود را با رأی دادن و پاسخ دادن به نظرسنجی خود، محک بزنید. انجام آن بسیار ساده است. فقط مطمئن شوید که کادر کنار "اجازه دیدن نتایج قبل از رای دادن" علامت نخورده باشد. با این کار افراد ابتدا رای خود را ثبت می‌کنند و بعد از آن می‌توانند پاسخ دیگران را نیز مشاهده کنند.

 • نظرسنجی WhatsApp خود را مختصر نگه دارید

گزینه‌های سوال، توضیحات و پاسخ خود را کوتاه و مختصر نگه دارید. شما می‌خواهید که مخاطبان شما در نگاه اول همه چیز را بفهمند و بدون فکر در نظرسنجی شرکت کنند. در نتیجه برای ساخت نظرسنجی در واتساپ، مختصر و کوتاه عمل کنید.

 • پاسخ دادن به آن را آسان کنید

تمام تلاش خود را بکنید تا همه گزینه های پاسخ مربوطه را پوشش دهید تا برای مخاطبان شما آسان باشد که پاسخی مناسب پیدا کنند. از همپوشانی پاسخ‌ها اجتناب کنید. در برخی موارد، می‌توانید بسته به هدف خود از ساخت نظرسنجی در واتساپ، به کاربران اجازه دهید تا پاسخ های خود را پیشنهاد دهند.

 • تجزیه و تحلیل نتایج

هنگامی که نظرسنجی شما جذابیت خاصی پیدا کرد، از داشبورد نتایج برای تجزیه و تحلیل تعداد پاسخ‌ها، میزان پاسخگویی و موارد دیگر استفاده کنید تا بتوانید نحوه بهینه سازی نظرسنجی خود را بیاموزید.

کلام آخر

نظرسنجی به یکی از ارکان مهم کسب و کارها برای ارتباط با مخاطبان یا مشتریان تبدیل شده‌است و برای کسب و کارهای واتساپی کمبود این ابزار در واتساپ احساس می‌شود. در این مقاله سعی کردیم یکی از ساده‌ترین و کاربردی‌ترین روش‌های ساخت نظرسنجی در واتساپ اندروید و ایفون را آموزش دهیم و کار با یک نرم‌افزار و یک سایت را آموزش دادیم و در عمل یکی از ترفندهای واتس آپ را با هم کار کردیم. همانطور در ابتدای مقاله اشاره شد سایت‌ها و نرم‌افزارهای بسیاری هستند که این قابلیت را در اختیار شما قرار می‌دهند و روش‌کار اکثر آنها مشابه یکدیگر می‌باشند. امیدواریم با مطالعه این مقاله بتوانید نظرسنجی‌های جذابی ایجاد کنید و با مخاطبان خود ارتباط‌های دوطرفه بی‌نظیری بسازید.