امروزه، کمتر کسی را می‌شناسیم که از شبکه‌های اجتماعی به خصوص اینستاگرام استفاده نکند. اینستاگرام، این اپلیکیشن بسیار محبوب و قدرتمند قابلیت‌های متعددی برای کاربران خود فراهم کرده‌ است. یکی از این قابلیت‌ها، آرشیو پست‌ اینستاگرام (Archive) که آن را با عبارت مخفی کردن پست اینستاگرام نیز می‌شناسند، می‌باشد. آرشیو کردن پست در اینستاگرام از جمله ترفندهای اینستاگرام است که چند سالی به این برنامه اضافه شده‌ است. آرشیو پست اینستاگرام در واقع به این معناست که، گاهی ممکن است در شرایطی قرار بگیریم که پس از انتشار یک پست، به هر دلیلی از بابت آن پشیمان شویم. در اینجا به جای حذف کامل پست مورد نظر، می‌توانیم مجددا به اطلاعات آن دسترسی داشته باشیم یا مجددا آن را در شرایطی مناسب‌تر منتشر کنیم.

در چنین شرایطی، می‌توانیم از قابلیت حذف موقت اینستا یا آرشیو پست اینستاگرام استفاده کنیم و این دسته پست‌ها را همچنان به شکلی پنهان از چشم مخاطب در دسترس خود داشته‌ باشیم.

چگونه پست اینستاگرام را مخفی کنیم؟

پس تا به اینجای کار دریافتیم، این قابلیت شگفت‌انگیز اینستاگرام که از سال 2017 به بعد به این برنامه اضافه شده‌ است، این امکان را به کاربران می‌دهد که بتوانند عکس‌ها، ویدیوها یا بطور کلی محتواهای خود را بدون حذف کامل از پیج، پنهان کنند و بدین وسیله، فید اینستاگرام خود را پاکسازی کنند. اما، چگونه پست اینستاگرام را مخفی کنیم؟

اگر شما هم دوست دارید اطلاعات کامل و مرحله به مرحله‌ای در ارتباط با نحوه آرشیو پست اینستاگرام بدست آورید تا با استفاده از آن عملکرد بهتری در راستای پیشرفت پیج خود داشته باشید، ما در این مقاله از همه چی آنلاین علاوه بر آموزش آرشیو پست اینستاگرام به آموزش بازیابی نیز می‌پردازیم. با ما در ادامه برای یادگیری برخی از ترفندهای اینستاگرام همراه باشید.

مراحل آرشیو پست اینستاگرام قدم به قدم

مراحل آرشیو پست اینستاگرام قدم به قدم

برای اینکه با استفاده از قابلیت آرشیو پست اینستاگرام، پست‌های مد نظر خود را به شکل موقت از دید دنبال‌ کنندگان مخفی کنید، تنها کافی است یک به یک مراحل ذکر شده در این قسمت را به ترتیب اجرا کنید:

 1. ابتدا برنامه اینستاگرام را باز کنید.
 2. در صفحه به نمایش خود، از منوی افقی پایین روی اولین گزینه از سمت راست کلیک کنید. این گزینه در واقع مربوط به پروفایل اینستاگرام شما است. در این قسمت شما باید بتوانید follower و following های خود را مشاهده کنید. همچنین، شما در این قسمت قادر خواهید بود تمامی پست‌هایی که تا به امروز به اشتراک گذاشته‌اید را مشاهده کنید. (شما می‌توانید با مراجعه به این قسمت تنظیمات اینستاگرام خود را نیز تغییر دهید.)
 3. پست مورد نظر خود را که قصد دارید آن را پنهان یا آرشیو کنید پیدا کرده و آن را انتخاب کنید.
 4. حال، پست انتخاب شده توسط شما باید به شکل تمام صفحه به نمایش درآمده باشد. در این مرحله، روی سه نقطه‌ای که در بالا سمت راست به شکل عمودی قرار دارند، کلیک کنید.
 5. پس از کلیک روی بخش سه نقطه، یک منو برای شما باز خواهد شد. از بین گزینه‌های ارائه شده در این منو، روی Archive کلیک کنید.

به راحتی و با طی کردن همین چند مرحله ساده شما موفق شدید پست مورد نظر خود را آرشیو کنید. (مراحل گفته شده هم برای کاربران اندروید و هم برای کاربران ios به یک شکل صورت می‌گیرد. تنها تفاوت آن، در افقی بودن سه نقطه بالا صفحه است.)

بازیابی پست‌ اینستاگرام چیست و چگونه انجام می‌شود؟

در بسیاری از موارد، زمانی که چیزی را حذف می‌کنیم، دیگر نمی‌توانیم به آن دسترسی داشته‌ باشیم و برای همیشه آن را از دست می‌دهیم. یکی از قابلیت‌های فوق العاده اینستاگرام که به آن اضافه شده‌ است، این مورد می‌باشد که می‌توانید پست‌ها و محتواهایی که از صفحه خود با آرشیو کردن پاک کرده‌اید را همچنان همراه خود ذخیره داشته باشید تا بتوانید مجددا به آن‌ها دسترسی داشته باشید. محل ذخیره پست‌های پاک شده اینستاگرام در قسمتی با نام «اخیرا حذف شده» قرار دارد. با مراجعه به این قسمت می‌توان پست‌ها را برای همیشه پاک کرد. با این حال لازم به ذکر است، احتمال اینکه بتوانید محتوای خود را بازیابی کنید متاسفانه خیلی کم است. اما لازم نیست نگران باشید، در ادامه بخش، با ما همراه باشید تا همان گونه که مراحل آرشیو پست اینستاگرام بررسی شد، نحوه بازگردانی و بازیابی پست‌ها در اینستاگرام را نیز به شما آموزش دهیم.

مراحل بازیابی پست اینستاگرام قدم به قدم

برای اینکه، با استفاده از یکی دیگر از قابلیت‌های اینستاگرام یعنی بازیابی پست اینستاگرام، دو مرتبه بتوانید پست‌های حذف شده را بازگردانید، تنها کافی است یک به یک مراحل ذکر شده در این قسمت را به ترتیب اجرا کنید و طی نمایید. در این بخش علاوه بر آموزش بازیابی پست‌های اینستاگرام، نحوه خارج کردن پست از آرشیو اینستاگرام را نیز آموزش می‌دهیم. 

برای بازیابی پست‌های حذف شده:

مراحل بازیابی پست اینستاگرام قدم به قدم

 1.  شما باید وارد تنظیمات اینستاگرام خود شوید.
 2.  سپس به بخش حساب یا Account بروید.
 3. سپس Recently Deleted را انتخاب کنید.
 4.  در این قسمت شما قادر هستید تا مدت 24 ساعت، پست پاک شده را آرشیو کرده و یا بازیابی کنید.

اما برای خارج کردن پست از بخش آرشیو و نمایش دادن آن بر روی پروفایل باید مراحل زیر را طی کنید:

مراحل بازیابی پست اینستاگرام قدم به قدم

 •  داخل برنامه، در صفحه به نمایش درآمده از منوی افقی پایین روی اولین گزینه از سمت راست کلیک کنید. این گزینه در واقع مربوط به پروفایل شما است. در این قسمت شما باید بتوانید follower و following های خود را مشاهده کنید. همچنین، شما در این قسمت قادر خواهید بود تمامی پست‌هایی که تا به امروز به اشتراک گذاشته‌اید، مشاهده کنید. (شما می‌توانید به مراجعه به این قسمت تنظیمات اینستاگرام خود را نیز تغییر دهید.)
 •  در صفحه پروفایل خود، شما می‌توانید در قسمت بالا سمت راست یک منو کشویی مشاهده کنید. این منو در عکس قرار گرفته در این قسمت قابل مشاهده است. روی این منو کلیک کنید.
 •  با رسیدن به این مرحله، شما می‌توانید یک منو به صورت تمام صفحه را مشاهده کنید که گزینه‌های خود را به صورت یک لیست ارائه می‌دهد. مطابق قسمت مشخص شده در عکس بر روی گزینه Archive کلیک کنید.

مراحل بازیابی پست اینستاگرام قدم به قدم

 •  با کلیک روی Archive شما می‌توانید یک لیست دو گزینه‌ای که در را مشاهده کنید. این لیست مربوط به تمام پست‌ها و استوری‌های اینستاگرام است که تا کنون توسط کاربر آرشیو شده‌اند. گزینه اول مربوط به استوری‌های آرشیو شده است و گزینه دوم مربوط به پست‌های آرشیو شده می‌باشد. روی گزینه مد نظر خود کلیک کنید.
 • هم اکنون می‌توانید عکس مورد نظر خود را از میان سایر محتواهای آرشیو شده انتخاب کرده و روی آن کلیک کنید. البته در این قسمت شما می‌توانید به جزئیات بیشتری در ارتباط با این محتواها دسترسی پیدا کنید.
 •  پس از انتخاب محتوا مورد نظر، عکس به صورت تمام صفحه ظاهر خواهد شد. در این مرحله روی منوی به شکل سه نقطه که در بالا سمت راست قرار دارد کلیک کنید. (همان طور در عکس نیز می‌توانید مشاهده کنید.)
 •  مطابق عکس ارائه شده، سه گزینه در اختیار شما قرار خواهد گرفت. یعنی Delete ،Show on profile و Cancel. در این مرحله، شما باید روی گزینه Show on profile کلیک کنید تا عکس مد نظر شما از آرشیو خارج شود.

سخن پایانی

در عصر حاضر، تقریبا تمامی افراد از کوچک تا بزرگ، پیر و جوان همگی از گوشی‌های هوشمند استفاده می‌کنند. یکی از معروف‌ترین و پرطرفدارترین اپلیکیشن‌هایی که برای گوشی‌های همراه ارائه شده‌ است، اینستاگرام می‌باشد. گستردگی و همه‌گیری این برنامه به جایی رسیده که در سال‌های اخیر، به بستری برای درآمدزایی بسیاری از افراد در سراسر جهان تبدیل شده‌ است. مسلما، با گذشت زمان و افزایش محبوبیت و اهمیت این اپلیکیشن، سازندگان آن هر روزه در تلاش هستند تا قابلیت‌های بیشتر و کاربردی‌تری به آن بیفزایند. این قابلیت‌ها آن‌قدر زیاد شده‌اند که امروزه حتی برخی افراد آگاه به آن‌ها این علم را در قالب پکیج‌های آموزشی ترفند‌های اینستاگرام به دیگران آموزش می‌دهند. در این مقاله، به آموزش دو نمونه از ترفندهای بیشمار اینستاگرام  یعنی آرشیو پست اینستاگرام و بازیابی پست اینستاگرام پرداختیم. امیدواریم شما بتوانید با به کارگیری مطالب این مقاله، به پاسخ مورد نظر خود برسید و مشکل خود را برطرف کنید.

منبع: help.instagram